Організація ФІДЕ в останній статистиці вказала, що понад 600 млн людей по всій планеті грають у шахи. Паралельно з тим зростає інтерес до дистанційного навчання. Наприклад, у 2023 році кількість дітей, які відвідують якісь заняття віддалено, збільшилась на 40%. І тут два світи сходяться в одне: шахам дедалі частіше навчають у повноцінних онлайн-школах. Проте традиційні гуртки, як і раніше, залишаються популярними. Так які ж уроки шахмат все ж таки обрати? Пропонуємо порівняти специфіку та можливості
Чим хороші класичні шахові школи?
Заняття наживо дають класну атмосферу і дарують відчуття справжньої гри, коли фігури пересуваються дошкою, а не екраном. Не кажучи вже про те, що так дисципліна тренується краще. Діти активніше спілкуються, глибше відчувають дух змагання та отримують поради від тренера одразу. Такий формат особливо корисний тим, кому потрібні структуровані уроки шахів із можливістю фідбеку. Основні плюси офлайн-занять:
- Пряме спілкування з тренером та однолітками.
- Можливість грати на справжній дошці, розвиваючи тактильні відчуття та просторове мислення.
- Дисципліна та відсутність факторів, що відволікають.
- Легше відчути атмосферу турнірів та навчитися поводити себе за дошкою.
Однак є й мінуси. Поїздки вимагають часу, а якщо поблизу немає хорошого куратора, доведеться шукати альтернативу.
Що примітного в онлайн-шахах?
Вже 20 років, як інтернет з'явився практично в кожній оселі, і цілком логічно, що шахи теж пішли в онлайн. Мільйони людей тренуються на цифрових платформах, грають із суперниками з різних країн та розбирають партії за допомогою ШІ. Онлайн-уроки дають більше гнучкості: можна займатися вдома, у поїздці чи навіть у черзі до кафе. А є ще інші переваги такого формату:
- Можна займатися можна будь-коли.
- Немає потреби витрачати ресурси на дорогу.
- Доступ до провідних тренерів світу незалежно від географії. Наприклад, у київській школі CHESS LEADER займаються діти з усієї України, і не тільки.
- Велика база завдань, інтерактивних вправ та ігрових режимів.
В онлайні можна брати участь у турнірах міжнародного рівня, не виходячи із дому. Це чудова можливість для амбітних шахістів. До того ж онлайн турніри також дають змогу підвищувати власний рейтинг та рухатися розрядами. Тобто дистанційний формат геть не заважає зростанню у шаховому виді спорту, а навіть сприяє йому.
Що краще вибрати?
Вибір між форматами залежить від цілей, віку та можливостей конкретної дитини. Якщо важливими є живі зустрічі, турніри та класична атмосфера, варто розглянути звичайний гурток. Однак якщо у пріоритеті зручність, робота з сильним тренером та сучасні методи, то онлайн уроки шахів будуть раціональним рішенням.
Втім, зараз в Україні спостерігається перевага на користь онлайн-шахів. Вони дають можливість продовжувати навчання без прив'язки до місця проживання, забезпечують безпеку та комфорт. А головне — допомагають кожному знайти свій шлях у світі шахів, не обмежуючи потенціал можливостей локальних шкіл.