• Головна
  • Що повинні знати буковинські абітурієнти
11:00, 29 травня 2016 р.

Що повинні знати буковинські абітурієнти

Цьогорічна вступна кампанія має низку особливостей та новацій.

Пише «Від і До».

27 травня у всіх школах Буковини пролунали останні дзвоники. Для випускників (а їх в області 5100) це справді переломний момент, адже одна сходинка життя фактично уже пройдена. Попереду – ЗНО та вступ. Нинішня вступна кампанія буде дещо відрізнятися від торішньої.

Насамперед, розпочнеться вона 11 липня та триватиме до 28 липня.

Обов`язковими для вступу є ЗНО з української мови та літератури, історії або математики, а третій чи (у деяких вишах) і четвертий предмет визначають у навчальному закладі.

Прохідні бали, потрібні для вступу, визначають також університети. Але випускники, котрі не складуть першого тестування – українську мову та літературу – автоматично не зможуть складати інші та вступати. Таким школярам варто чекати наступного року та проходити тестування повторно.

Одна з новацій вступної кампанії-2016 – подання заяв в електронній формі, оригінали подають лише після зарахування

Усі заяви вступники подаватимуть в електронній формі. Виняток – пільговики, магістри та заочники. Ці категорії вступників повинні принести заяви разом із довідками (для пільговиків) у паперовому вигляді.

Сертифікати діятимуть лише цьогорічні. Однак уже наступного року абітурієнти їх також зможуть використовувати.

Позаконкурсного вступу не буде

Якщо ще років три тому абітурієнти, котрі не надто вдало склали тестування, могли знайти нішу у формі цільового прийому або позаконкурсного вступу, аби таки вступити на державне замовлення, то цього року це не пройде. Оскільки і перше і друге скасували.

Про це заявила перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.

- Це проблемні питання всіх попередніх вступних кампаній. У нас роками існувала практика, коли окремим категоріям із політичних чи інших міркувань надавали право вступу поза конкурсом всупереч прямій нормі Конституції, згідно з якою, громадяни мають право здобувати вищу освіту в державних та комунальних ВНЗ на конкурсних засадах. Зараз це внормовано відповідно до Конституції. Всі вступатимуть за конкурсом, - зазначила І. Совсун.

Хто складатиме вступні іспити

Є ще категорія абітурієнтів, котрі вступатимуть на основі вступних іспитів, а не ЗНО. За словами І. Совсун, це три категорії абітурієнтів: особи, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження ЗНО; діти-сироти; учасники бойових дій.

На вступ за результатами ЗНО або екзаменів за вибором мають право особи, звільнені з військової служби (у т. ч. демобілізовані) після 3 листопада 2015 року та особи, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби).

Інваліди внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у Революції гідності, та визнані інвалідами війни можуть бути зарахованими до вишів за результатами співбесіди.

А переселенці з окупованих територій матимуть право здобути вищу освіту на конкурсній засаді за бюджетні кошти у порядку та в межах квот, визначених МОН. Скільки таких вступників зможуть прийняти буковинські виші – поки що невідомо.

Умови навчання для студентів БДФЕУ у ЧНУ збережуться

Галас, який здійняли після приєднання одного чернівецького вишу до іншого, нині не вщухає. Тим паче, що на носі вступ. Втім, як повідомив перший проректор ЧНУ імені Юрія Федьковича Роман Петришин, вступатимуть цього року абітурієнти лише до ЧНУ – до Буковинського державного фінансово-економічного університету ніхто документів не подаватиме. Ті студенти, котрі навчалися у БДФЕУ, за тією ж програмою і продовжать навчання, але в іншому закладі. Для таких студентів не зміниться навіть вартість навчання.

- Звісно, якщо там на факультеті навчалися 40 студентів, то утворити новий факультет у ЧНУ не зможемо, - каже Р. Петришин. – А ось всі економісти БДФЕУ у Чернівецькому національному університету будуть навчатися на окремому факультеті. Коледжі так само об’єднаються в один. Не будуть переносити і всі кафедри з БДФЕУ у ЧНУ – лише деякі.

Щодо кількості державних місць, то поки що невідомо. МОН до першого червня збирає інформацію про кожен виш, і спеціальна комісія на основі аналізу цих даних буде назначати державні місця на 5 курс та на скорчену форму навчання. Це вперше державне замовлення буде визначати комісія. Чи будуть бюджетні місця на всіх спеціальностях – невідомо.

Напевно можна лише сказати, що обсяги державного замовлення зменшать. Про це заявила І. Совсун. Зокрема, це стосується тих напрямків, де існує надлишок на ринку праці – в першу чергу, спеціальностей суспільно-політичного напрямку.

- Заяви в електронній формі подаватимуть не всі абітурієнти. У паперовому вигляді їх подаватимуть ті, хто вступає на заочну форму, на 5 курс, або скорочену форму, і пільговики, наприклад, інваліди 1 чи 2 групи. Якщо вони подадуть електронну заяву, то документ, який підтвердить пільгу, ніхто не зможе перевірити.

Лідирує у вартості навчання - БДМУ

Уже традиційно Буковинський медичний університет обганяє решту вишів у вартості навчання. Поки ціни ще не затвердили, але абітурієнтам та їхнім батькам можна орієнтуватися на торішні.

Найдорожчою спеціальністю торік була «Стоматологія» – рік навчання вартував 23 тисячі гривень (5 років навчання – 115 тисяч). Далі у рейтингу – «Медицина» – 20,9 тисячі гривень (6 років – 125,4 тисячі), на третьому місці – «Медична та психологічна реабілітація» – 17,5 тисячі гривень (6 років навчання – 105 тисяч) та  «Фармація» – 16 тисяч гривень (5 років навчання – 80 тисяч).

Вступ за новими спеціальностями

Цього року вперше абітурієнти вступатимуть на навчання за новим переліком спеціальностей. Відповідно, виші повинні були об`єднати одні спеціальності з іншими, аби унормувати систему.

Наприклад, у приймальній комісії Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ кажуть, те, що раніше було спеціальністю, нині стало спеціалізацією.

- Якщо раніше, до прикладу, окремою була спеціальність «Міжнародна економіка», то нині вона стала спеціалізацією, і входить до спеціальності «Економіка». Так само і з «Економікою підприємства», яка стала спеціалізацією спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність». Загалом у нас є 10 спеціальностей та 12 спеціалізацій, - зазначають у приймальній комісії.

Мінімальна кількість балів сертифікатів ЗНО для допуску до участі у конкурсі ЧТЕІ КНТЕУ – 100 балів.

Поки про вартість навчання не говорять, та орієнтовна ціна року навчання на денній формі – 8500 гривень, заочній – 3000.

Однак цілком імовірно, що вартість навчання у всіх вишах зросте. Тому батькам абітурієнтів потрібно або слідкувати за тим, аби їхні чада готувалися до ЗНО, або ж самим збирати кошти на навчання.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Вступна кампанія #2016
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...