• Головна
  • За останній тиждень у Чернівцях ціни на пальне стрімко поповзли вгору
10:03, 1 жовтня 2017 р.

За останній тиждень у Чернівцях ціни на пальне стрімко поповзли вгору

За останній тиждень у Чернівцях ціни на пальне стрімко поповзли вгору

Українці вкотре відчули зростання цін на пальне. Велика ймовірність того, що вони ростимуть і далі.

Власне, перший стрибок вартості бензину відбувся ще на початку вересня. Тоді ціна піднялася на 6 копійок. Але лише за останній тиждень вартість бензину та дизпалива пішла вгору практично на всіх автозаправках.

Літр бензину категорії А-95 у Чернівцях в середньому коштує 26,31 гривні. Залежно від заправки, ціна коливається від 23 до 28 гривень за літр. Тобто зекономити можна до 5 гривень.

Літр бензину А-92 коливається від 22,45 до 26,99 гривень за літр. Дизпаливо теж додало в ціні – літр обійдеться в середньому у 24 гривні. Зате ціна на автогаз із 17 гривень знизилася до 13,50.

Експерти кажуть, що це досить суттєве підвищення. І причин для нього є декілька. Звісно, крім цін на нафту, на коливання вартості пального впливає також залежність від курсу долара та низка інших чинників.

- Потрібно зважати на девальвацію і ціни на світових ринках. Адже якщо девальвація незначна, а ціни на ринках на нафту зросли, тоді, звісно, на вартість бензину більше вплине зростання вартості нафти, - вважає кандидат економічних наук, доцент Євген Ткач. - Ціна на пальне відомих брендів, як водиться, дорожча, адже є таке поняття, як «плата за бренд». Тому цей факт теж не можна відкидати. Вони у вартість пального закладають додатковий сервіс (безкоштовна кава чи щось інше). Тобто факт бренда, сервісу і послуг, які можуть додатково надати, вкладають у ціну будь-якого товару, в тому числі і бензину.

Пряма залежність від геополітики

Чи не найбільш основний фактор, який впливає на ріст цін на нафту, геополітичний. Ціна на світових ринках значною мірою залежить від політичних заяв, міжусобиць, конфліктів і так далі. Адже як тільки виник конфлікт, тим паче якщо він пов’язаний з країнами-експортерами нафти, ринок відразу ж реагує.

- Останні тенденції зводяться до заяви президента Туреччини Ердогана щодо можливості заморожування закупівель нафти з Іракського Курдистану, - каже Є. Ткач. - Тут достатньо самої заяви, коли ще немає реального обсягу зміни пропозиції, аби ціна змінилася. Адже сам факт очікування впливає на ціну ф’ючерсів, і ціни на світових ринках починають зростати.

У будь-якому разі конфліктні ситуації впливають на вартість нафти, яка своєю чергою - на ціну бензину. Але вони не зовсім на руку Україні, адже ціни на енергоносії б’ють по собівартості та інфляції значно більше, ніж в інших країнах. Невигідно також з урахуванням конфлікту з Російською Федерацією. Адже це одна з основних статей їхнього експорту. Зрозуміло, що це може приводити до більшого надходження іноземної валюти в Росію, а через ці нафтодолари вони можуть впливати на геополітику корупційними механізмами, як вони це люблять робити, чи підкупом міжнародних політичних гравців.

Залежність від імпорту зумовлює підвищення цін

- Свого часу Україна (це практика багатьох країн, хоч і не зовсім вдала) намагалася через ревальвацію знівелювати вплив імпортної інфляції на економіку країни, - каже Погляду Є. Ткач. – Якщо ревальвує національна валюта, то імпортний товар стає дешевшим. Оскільки імпортний товар у нас займає велику питому вагу у структурі кошика споживача і у собівартості виробленого ресурсу через енерговитрати, імпортні технології та обладнання, ми нібито повинні ревальвацією впливати на нівелювання імпортної інфляції. Тобто робити інфляцію у країні меншою. Але, як показує практика, така ситуація є хоч є закономірною, з точки зору економіки, але не зовсім можливою з точки зору здорового глузду. Адже ревальвація стане причиною через якийсь час девальвації. Девальвація ще більше впливає на інфляцію. Адже коли імпортний товар стає дешевшим, надходить великий обсяг імпорту в країну, а експорт, навпаки, зменшується, адже він стає менш вигідний при ревальвації. І в результаті погіршується платіжний баланс, це спричиняє дефіцит іноземної валюти в країні, а він в результаті призводить до її подорожчання і до девальвації національної, а девальвація національної валюти веде до інфляції.

Причиною інфляції може бути дефляція, тобто зниження загального рівня цін. Коли ціни падають, виробники отримують менше прибутку, а менші прибутки – менший вал і менша база оподаткування. В підсумку, менше коштів надходить до бюджету і збільшується бюджетний дефіцит. А будь-який спосіб збалансування бюджету за своєю природою інфляційний. Тому дефляція стає причиною інфляції. За цією ж аналогією і змінюється вартість пального.

Ціна бензину явно завищена

За співвідношенням офіційних доходів і зарплат громадян України, звісно, вартість бензину мала би бути меншою. Адже ціни на енергоносії як у країнах із розвинутою економікою, але рівень доходів у нас менший. Якщо дивитися з такого ракурсу на справедливість ціни бензину, тут є розбіжності.

Цікаво те, що в Інтернеті можна натрапити на інтерактивний калькулятор справедливої ціни на бензин. Самотужки рахувати нічого не доведеться – достатньо ввести поточну ціну нафти Brent за барель та курс долара на даний момент.

Інтерактивний калькулятор являє собою звичайний запис із цифрами – вводите потрібні дані, і програма автоматично рахує ціну. Відтак якщо станом на 26 вересня ціна за барель нафти Brent сягнула рекордних 59,38 долара, а курс долара, який встановив Нацбанк на 26.09 - 26.3 гривні, тоді «справедлива» ціна на бензин A-95 має бути лише трохи більша за 23 гривні за літр.

Однак Є. Ткач вважає, що в такому ракурсі про справедливість ціни говорити не варто, адже цей інтерактивний калькулятор не враховує фактору монополізації ринку.

- Щодо внутрішньо економічних чинників, вони не грають на підвищення ціни, - зазначає економіст. – Адже починає розвиватися альтернативна енергетика, електромобілі. Моя суб’єктивна точка зору – це зростання має кон’юнктурний характер. Тому що на сьогодні міжнародне співтовариство не буде йти на суттєве підвищення цін на нафту.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #пальне #ціна
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...