• Головна
  • Явдоха гуляє, весну зустрічає: у цей день предки закликали весну
11:30, 14 березня 2018 р.
Надійне джерело

Явдоха гуляє, весну зустрічає: у цей день предки закликали весну

Явдоха гуляє, весну зустрічає: у цей день предки закликали весну

Чотирнадцятого березня - свято Преподобної Євдокії , або у народі Явдохи. Це ймення означало буквально «життєславна» і звучало як Явдоня. Асоціюється це ім'я з покровительством земної природи і знаменує пробудження життєвої сили землі.

У народному побуті «Явдохи» – не тільки перший день весни , але й перший день нового року , адже в наших предків рік починався з 1 березня («Явдохи» за ст. стилем). Відтак аж до XV століття на Явдохи відзначали Новий рік.

Вважалося, що свята Євдокія зберігає ключі від весняних вод, таких потрібних для майбутнього врожаю. Цього дня прокидається від зимової сплячки бабак, виходить на світ, свище три рази, а потім знову лягає на другий бік і так спить аж до Благовіщення. І ховрашок, кажуть, перевертається на інший бік. Отож люди виходили в поле, особливо в степовій Україні, щоб почути той посвист.

Починаючи з цього дня, діти ходили по дворах і славили прихід весни, співали закличні веснянки  і носили із собою вирізаних з дерева ластівок або випечених «жайворонків»:

цей день наші предки зустрічали весну, виходячи до схід сонця на горби, ставали на воротях або вилазили на дерева і закликали її. Деякі з магічних заклинань весни збереглися і до цієї пори:

Прийди, весно, прийди,

Прийди, прийди, красна,

Принеси нам збіжжя,

Принеси нам квіточок.

#Явдоха #свято #весна
Оголошення
live comments feed...