14:47, 15 березня 2018 р.
На Буковині чи не найменший розмір погодинної оплати праці в Україні
В Україні вже чимало років тривають дискусії щодо погодинної оплати праці. Мовляв, пора відмовитися від сталої заробітної плати та оплачувати працівникам кожну годину їхньої праці. Окрім того, погодинна форма оплати праці є основною формою в більшості розвинених країн.
Але поки державні уми вибудовують якісь теоретичні розрахунки, розробляють програми чи закони, бізнес вже давно перейшов на погодинну оплату праці. Інакше, жоден найманий працівник не погодиться на умови роботодавця і просто звільниться.
Водночас не складно підрахувати, скільки ж за годину роботи отримує пересічний буковинець (та загалом по Україні).
Як з’ясувалося, в нашій області чи не найменший розмір погодинної оплати праці в Україні. Хоча Держстат нібито знайшов ще одного аутсайдера – мешканців Чернігівської області (можливо її сплутали з Чернівецькою?).
Отже, за даними Державної служби статистики України, на кінець 2017 року за годину своєї роботи українець отримував 53,4 гривні (приблизно два долари).
Логічно, що найбільше заробляли працівники у Києві – 81,5 гривні. Але найменше, за дивними підрахунками Держстату, отримували в Чернігівській області – 42 гривні за годину.
Звісно, не хочеться розчаровувати таку «поважну» структуру, але порівняно з Чернівецькою областю зарплата на Чернігівщині мало не «європейська». Бо за годину праці в нашій області працівник у середньому отримує лише 35,6 гривні.
Як повідомила Погляду начальник Головного управління статистики в Чернівецькій області Т. Сарчинська, «середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій Чернівецької області у січні (!) становила 5914 гривень.
Тобто йдеться навіть не про кінець 2017 року, а про початок цього. А зарплата, як відомо, офіційно також зростає мало не щомісяця.
Якщо в Україні офіційно на місяць припадає десь 21 робочий день, а працювати доводиться 8 годин, то в середньому українець (буковинці не виняток) працюють десь 166 годин (бо у п’ятницю переважно скорочений робочий день до 7 годин).
Якщо поділити офіційну середню заробітну плату в області - 5914 гривень на 166 робочих годин, то виходить, що в середньому людина заробляє 35,6 гривні.
Це у півтора раза менше, аніж у середньому по Україні.
Хоча варто зауважити, що приватний бізнес часто платить більше за цей середній мінімум. І там вже давно зрозуміли, що без диференційованої оплати праці просто втратять співробітників, яких замінити часто досить складно.
- Перехід на погодинну оплату праці – це порожні балачки. Можна законодавчо закріпити, що година роботи повинна коштувати, приміром, 200 гривень. Яким чином малому та середньому бізнесу дотриматися цих вимог? Поки не буде пожвавлення економіки, стабілізації ситуації та ще низки показників, це стане непомірним тягарем, - вважає економіст В’ячеслав Борець. – Навпаки, він буде дедалі більше йти у тінь. Інші будуть закриватися, бо працювати буде нерентабельно. Це наразі шлях у нікуди. Спочатку потрібно створити необхідні економічні передумови, як це відбулося у розвинених країнах, а вже потім офіційно прив’язувати оплату роботи до відпрацьованих годин. Бізнес тоді сам розбереться, скільки кому платити. Бо ці процеси корелює конкуренція – хто більше запропонує, до того і піде працівник. І порівнювати оплату праці в розвинених країнах та Україні – щонайменше некоректно. Ми перебуваємо в абсолютно різних умовах.
Якщо порівнювати з іншими країнами, то в США за годину роботи можна отримати в середньому 22 долари (576 гривень).
Нагадаємо, від 1 січня цього року розмір мінімальної зарплати в Україні становить 3723 гривні, в погодинному розмірі - 22,41 гривні. Середня зарплата по Україні в січні становила 7711 гривень.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
14:38
13:32
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
12:26, 13 січня
14:03, 12 січня
12:14, 13 січня
1
live comments feed...
Коментарі