• Головна
  • У гірських селах Буковини у найбільш красивих природою місцях країни живуть найбільш беззубі українці
12:29, 25 квітня 2018 р.

У гірських селах Буковини у найбільш красивих природою місцях країни живуть найбільш беззубі українці

У гірських селах Буковини у найбільш красивих природою місцях країни живуть найбільш беззубі українці

Послуги стоматолога там практично недоступні, а ситуацію погіршує особливий склад місцевої води.

У такі місцини дантисти вирушають у спеціальному виїзному кабінеті на колесах, однак завести старий автомобіль із першого разу вдається дуже рідко. Під капотом сховався ще радянський півсторічний двигун із примхливим характером, а в кузові закріплені крісло і сучасна бормашина. Для багатьох місцевих мешканців старий перероблений ЗІЛ – єдина надія потрапити до стоматолога, йдеться в сюжеті ТСН.

За мальовничими горами вже Румунія, але Путильський район від Європи на відстані не кілометрів, а десятиріч – доріг немає, медичних послуг також. Стоматкабінет пробирається до селян нерівною ґрунтовкою. "Там за Путилу – хоч бери і машину цю на руках неси", - іронізує про стан шляхів водій. Іван паркується у селі Киселиці на галявині біля місцевого будинку культури, котрий одночасно також і відділок поліції, і пункт швидкої допомоги. Сільський голова показує інгалятор, апарат для виміряння тиску і холодильник. "Об’єднати культуру з медициною – ну, що зробиш, такі реалії сьогоднішнього дня", - зізнається чернівчанин.

Біля пересувного пункту швидко з’являється черга. Стоматолог Ярема разом із медсестрою розкладає інструменти і проводить ревізію, перше ніж почати прийом. "Дивився передачу, як у Індії працюють – то у нас іще шикарні умови", - намагається втішити себе лікар. Його пацієнти найчастіше вперше в житті потрапляють на прийом до дантиста. "Молодші багато за мене, а зубів ні одного нема", - каже про односельців один із жителів Киселиці. Він бодай прийшов до лікаря, тоді як інші й на це не наважилися. "Все в гроші впирається", - пояснив один із чоловіків. "Зубів нема, та й не болять, чого у стоматолога робити", - зауважив другий.

У таких селах рівень захворюваності карієсом доходить до 100% - за десять років роботи на Путильщині дантист Ярослав здорової посмішки ще не бачив. Він починав у місцевій лікарні, потім відкрив власний кабінет у райцентрі, роботи вистачає, а але чоловік розуміє – ті, в кого ситуація найгірша, до його крісла просто не доїжджають. У чому головна проблема місцевих зубів, лікар формулює одним реченням: "Фтору мало у воді".

Бурхлива, гірська, така омріяна мешканцями великих міст вода забирає здоров’я гуцулів – зуб за зубом, через брак фтору. Рівень цього мікроелементу у водоймах західних областей наближається до нуля – це і провокує розвиток карієсу. Виходом може бути зубна паста з фтором, котра для мешканців східних областей категорично не підходить, бо там фтору забагато. Від цього слабшає емаль і на зубах з’являються плями. Відносно нормальною ситуація є лише у центрі України.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Буковина #зуби
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...