18:06, 19 серпня 2018 р.
В Україні автогаз знову росте в ціні
Останнім часом автовласники дедалі частіше переобладнують свої автомобілі на газ. Бо дизпальне та бензин коштують мало не як у заможних європейських країнах, а доходи залишаються низькими вітчизняними.
Проте на бажанні людей бодай якось зекономити ділки наварюють мільйони. Так, згідно з даними «Консалтингової групи А-95», газ виріс у ціні практично по всій країні на 10-60 копійок за літр.
А середня ціна по Україні тільки за останню добу зросла на 25 коп./л, до 13,84 за літр зрідженого газу. Нагадаємо, газове пальне в Україні почало дорожчати ще 11 липня.
Раніше експерти пояснили, чому дорожчає газ – це може бути пов'язано з можливими планами адміністрації Трампа розкрити американські нафтові резерви.
Така ситуація повторюється щороку і саме в цей період. Нагадаємо, торік в кінці літа оператори узгоджено підвищили ціни на скраплений газ. І лише нещодавно Антимонопольний комітет України оштрафував операторів АЗС на 41 мільйон гривень за це.
Тоді прем’єр-міністр Гройсман заявив, що зростання ціни на скраплений газ на заправках – це диверсія. Торік у серпні ціни на скраплений газ на АЗС взагалі зросли на 3-4 гривні. Такого різкого підняття вартості пального не було досить давно. Його навіть порівнюють із періодом, коли з 2014 року почав стрімко зростати курс долара та євро.
- Наприклад. у червні я заправляв газ по 13,2 гривні за літр. А починаючи десь із середини липня той самий літр газу вже коштував 14,19 гривні. Менше, аніж за місяць, його вартість зросла на гривню, - каже Погляду власник автомобіля на газу Василь. – Питаєш на заправках, чому таке відбувається – ті лише розводять руками. Мовляв, їм ціни диктує власник – менеджмент переважно зі столиці. Розумію, коли дорожчає імпортне пальне. Але ж вітчизняний скраплений газ. Чому дорожчає він?
Однією з причин дорожнечі скрапленого газу називають зменшення кількості трейдерів, які завозять його з Росії.
- По-перше, їздити на газі наразі дешевше, ніж на бензині. Звичайно, це прямо спонукає тих, хто торгує газом, у зв’язку із високим попитом, підняти трохи ціну, - зазначає кандидат економічних наук, доцент Богдан Сторощук. – А для того, щоб це зробити, і автовласники готові були платити, спочатку треба трохи притримати газ у сховищах, інакше кажучи, створити штучний дефіцит. Тоді він трохи підніметься в ціні. По-друге, у десятки разів менше заправок зі скрапленим газом, і це означає, що в рази слабша інфраструктура. А що слабша інфраструктура, то менш розвинена логістика поставок. Тобто поставки менш надійні і гарантовані. Щоб гарантувати їх на вищому рівні, треба підняти ціну. По-третє, каже фахівець, в Україні трохи опустився курс гривні відносно і долара, і євро. Якщо закупку проводили в цих валютах, то нині втрату хочуть просто «відбити».
Окрім того, експерти називають й інші причини такого підвищення ціни. Насамперед, можна сміливо говорити, що цей ажіотаж (спочатку газ майже зник на АЗС), а потім зростання ціни – штучні процеси. Що більше автомобілів переходять на газ, то більша зацікавленість у тих, хто ним торгує, підняти ціни і заробити чималі гроші.
Що більше автомобілів переобладнують на газ, то більша спокуса у тих, хто ним торгує, підвищити ціни
Також це сезонне підняття ціни. В Україні триває збір врожаю і чимало техніки використовують саме скраплений газ. Скажімо, вантажівки, які перевозять продукцію, деколи навіть трактори тощо. З іншого боку, в цьому питанні ми і досі залежимо від Росії – вона найбільший постачальник скрапленого газу. Альтернативні джерела постачання не шукають, бо маржа буде меншою і не вдасться завозити контрабандне пальне.
Водночас дехто каже, що непропускання Укрзалізницею через кордон цистерн зі скрапленим газом російських компаній, які потрапили в санкційний список, може призвести до значного зростання цін на паливо на фоні паніки. Такий прогноз висловив експерт з питань енергетики Артем Куюн.
- З року в рік взимку ціна більше знижується, влітку зростає через підвищення попиту. І найближчим часом ми допускаємо, що ціни можуть зростати. Десь 14,50-14,70 в Україні – це гранична ціна, при якій неможливо прогнозувати, тому що вже будуть відкриватися альтернативні джерела постачання, – пояснив він. - Нині на кордоні розвернули близько 20 цистерн, ще 160 – не поїхали у напрямку України і будуть перевантажувати. Якщо не вистачатиме основних обсягів постачання – з Росії та Білорусі, зростатиме ціна. Додатковими джерелами можуть стати Польща, Литва, Угорщина. Але переважно, це той самий російський газ, лише з більшою націнкою.
Найбільше джерело таке – це морський транспорт. У Чорному морі дуже багато цього скрапленого газу – знову ж таки російського, казахського – тому за умови високої ціни в Україні цей газ може сюди потрапляти, – прогнозує він. Експерт додав, що ринок скрапленого газу в Україні досить хисткий, проте навіть після значного підвищення цін це пальне залишиться одним із найвигідніших для споживача.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:15
Вчора
12:25
Вчора
11:15
Вчора
14:42
3 листопада
12:03
3 листопада
Спецтема
Оголошення
11:04, 25 жовтня
20:20, 27 жовтня
4
00:57, 26 жовтня
00:57, 26 жовтня
13:36, 1 листопада
1
live comments feed...
Коментарі