
ФОТО
16:00, 15 лютого 2019 р.
У Хотинській фортеці знайшли історичний артефакт
ФОТО

Серед руїн мечеті Хотинської фортеці в Чернівецькій області знайшли 250-річну пляшку, яка стала першим доказом перебування австрійців на цих українських землях наприкінці XVIII ст.
Про це сайту Gazeta.ua розповів історик Микола Ільків.
«Із історичних джерел відомо, що в результаті війни між Австрією, Росією та Туреччиною Хотинщина на деякий час увійшла до території Австрії. Тут квартирувалися її війська, а місцеву мечеть перетворили на католицьку церкву. Знайдена пляшка – це єдиний матеріальний доказ цього факту. Для істориків вона має дуже велику цінність», – каже Ільків.
Артефакт виявили вчені та студенти з Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. «Пляшка була розбита майже на 30 частин. Ми зібрали її докупи, але не вистачає ще кількох фрагментів, – продовжує Ільків. – Зроблена із кам'яної порцеляни та вкрита спеціальним розчином для міцності і водонепроникності. У Європі тих часів намагалися розкрити таємницю китайської порцеляни і в процесі цього винайшли свою. Вона далека від ідеалу, але дуже міцна, тому часто йшла на виготовлення посуду для побутових потреб. Об'єм пляшки близько 1,5 л».
У знайденій посудині раніше зберігали мінеральну воду. Її брали з джерела на території сучасної Німеччини.
«Спершу думали, що там був якийсь елітний алкоголь. Згодом помітили два клейма з іменем майстра та рідиною, якою наповнювали. Так на одному з них зображений латинський хрест з піднятою поперечиною і дві букви –«З», «Т», а навколо напис «Зелтерс». Це назва долини Німеччини, де в давнину були джерела природної мінеральної води. Щоб зберегти вуглекислий газ, її заливали у спеціальну тару і наглухо запечатували чимось на зразок сургучу. Таким чином, протягом двох місяців вода довше зберігала природні властивості і мінералізацію». Зараз пам'ятка перебуває в лабораторії археологів, тривають дослідження. Невдовзі її планують передати до музейних фондів Хотинської фортеці.
Мінеральну воду «Зелтерс» досі виготовляють у Німеччині. Вона солонувата на смак. У 2016 році становила близько 80% німецького ринку мінеральних напоїв. Раніше ця вода була популярна серед російських та німецьких вельмож. Її розвозили в ексклюзивному глиняному посуді із спеціальним штампом.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:00
Вчора
13:13
Вчора
12:56
Вчора
10:10
Вчора
08:47
Вчора
20:41
11 липня
19:55
11 липня
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:09, 30 червня
32
20:13, 6 липня
19:09, 30 червня
38
18:44, 10 липня
live comments feed...
Коментарі