• Головна
  • На Буковині знову незвані гості: руді слимаки атакують рослинність
Фото
10:00, 23 червня 2019 р.

На Буковині знову незвані гості: руді слимаки атакують рослинність

Фото
На Буковині знову незвані гості: руді слимаки атакують рослинність

Щороку Буковина потерпає від нашестя рудих слимаків. Особливо після дощів. Вони з’їдають усе, що трапляється їм на шляху. На жаль, єдиного ефективного методу боротьби з ними немає. Але зараз, після кількох злив, ці шкідники знову вилізли на поверхню.

На Буковині знову незвані гості: руді слимаки атакують рослинність, фото-1

Загроза для врожаю

Ці іспанські слимаки з’явилися на наших теренах приблизно 10 років тому. До нас вони потрапили, найімовірніше, з Польщі, а туди – з інших країн. Природний ареал їхнього проживання – Іспанія та Франція. Однак через торгівлю деревами, рослинами та ґрунтом вони швидко поширилися по світу.

Небезпека полягає ще й у тому, що ці слимаки дуже швидко розмножуються. Вони – гермафродити, кожна особина може відкласти за сезон близько 400 яєць.

Зазвичай іспанські слимаки бувають завдовжки 8-12 см, але трапляються й такі, які досягають 15-20 см. Їхнє забарвлення варіюється від темно-коричневого до яскраво-оранжевого. Через це їх і називають рудими. Слимаки ведуть нічний спосіб життя, і вдень їх можна побачити хіба після дощу.

Саме через часті дощі та вологість для них створився сприятливий клімат, і цих непроханих гостей суттєво побільшало. Вони є повсюди: від городів і садів до парків, скверів чи навіть центральних частин міст.

Качки і кури прийдуть на допомогу

Буковинські господарі можуть розповісти про різні способи боротьби з ними. Дехто боїться використовувати хімікати, оскільки цим можна наразити на небезпеку своїх домашніх улюбленців. Натомість можна посипати землю попелом, але і це не завжди допомагає.

Дехто навпаки, довіряє саме хімічним способам боротьби, таким, як польська отрута. Від цього вони слимаки гинуть, але і в таких випадках боротьба не завжди є ефективною. 

Деякі господарі радять боротися природними способами – слимаків полюбляють їсти їжаки й качки. Варто завести качок, і вони одразу ж візьмуться за справу. Окрім того, таких слимаків полюбляють їсти і кури.

На Буковині знову незвані гості: руді слимаки атакують рослинність, фото-2

Способи боротьби

Але ситуація не безвихідна. Існує орієнтовний план з боротьби зі слимаками на цілий рік починаючи з літа. Спершу науковці радять максимально очистити ділянку від будівельних матеріалів, дров, куп сміття і інших схованок для слимаків та їхніх яєць. Саме там для них є всі умови: темнота та вологість.

Наступним кроком є відловлювання слимаків за допомогою пасток, збирання вручну та свійською птицею. Як відомо, ці шкідники їдять абсолютно все, навіть фекалії чи вже дохлих собі подібних. Тому вони є переносниками кишкової палички, і збирати їх радять тільки в рукавицях. До того ж, їхній слиз густий і важко відмивається.

Можна розкладати пивні пастки, адже слимаки дуже полюбляють цей напій. Пиво потрібно налити у маленькі відра чи миски та закопати на рівні із землею, а коли шкідники сповзуться на запах – швидко зібрати і знищити їх. Буковинські господарі радять використовувати темне пиво. А от отруту в пивні пастки не радять сипати, адже вона вб’є і жуків-турунів, які також полюбляють пиво. Ці жуки харчуються яйцями слимаків, тому дуже допомагають людям у боротьбі з ними.

Також боротися зі слимаками допомагають кури та качки, які залюбки ласують ними. Однак, у такому випадку слід забезпечити їм доступ до води, бо слимаки великі, мають густий слиз і можуть застрягати в стравоході.

Завершальним кроком на цьому етапі стане перекопування верхнього шару компостних куп під час холодів у листопаді-грудні. Холод – шкідливий для слимаків та відкладених яєць.

Навесні наступного року науковці радять обробити ділянку препаратом Ferramol виробництва Neudorff або Bayer (Німеччина). Дозування: 5 г/кв.м.

Варто звернути увагу на сині гранули, де діючою речовиною є метальдегід. Такі препарати мають різні назви, але є дуже токсичними. Якщо їх застосовувати строго в тих дозах, які вказані на упаковці, то вони не завдадуть шкоди, наприклад, собакам, їжакам та іншими тваринам. Якщо ж перевищити дозу і тварини з’їдять ці гранули, то можуть отруїтися.

Ще одна небезпека пов’язана з тим, що гранули не розчиняються у воді, тож можуть з ґрунтовими водами потрапити у водойми та питну воду.

Але зовсім нещодавно розробили новий препарат Ferramol. Він є неотруйним для інших тварин. Однак навіть найсильніша отрута не здатна знешкодити яйця слимаків. Тому тут на допомогу прийдуть хижі жуки, вже загадані туруни та стафіліни. Їх можна навіть наловити в лісі за допомогою пивних пасток та випустити на ділянці чи подвір’ї. Вони розповзуться і будуть харчуватися слимаками та їхніми яйцями.

Також науковці радять людям домовитися між собою щодо боротьби з рудими слимаками. Також варто обрати кількох координаторів, які будуть відповідати за своєчасність і синхронність проведення заходів. Крім того, всім потрібно інформувати один одного про наявність слимаків.

На Буковині знову незвані гості: руді слимаки атакують рослинність, фото-3

Уважність – понад усе

Дуже часто люди посипають слимаків і ґрунт сіллю. Мовляв, це дешевий і ефективний метод, адже вона їх роз’їдає. Але не потрібно ні в якому разі так робити, бо сіль руйнує фізико-хімічний склад ґрунту. Тому через деякий час доведеться знімати шар пошкодженого ґрунту і завозити новий. Тож вже краще брати рукавички, пінцет та збирати слимаків вручну, ніж застосовувати сіль.

Науковці радять людям, на обійстях чи городах яких немає рудих слимаків, дуже уважно підходити до купівлі розсади чи ґрунту. Адже таким чином додому можна принести цих непроханих гостей. Наприклад, у Вінницю рудих слимаків завезли в торговий центр з розсадою, а звідти вони поширились по всій області.

Також варто утриматися від завезення великого об’єму ґрунту чи будівельних матеріалів. До речі, ґрунт можна стерилізувати. Для цього треба покласти його тонким шаром у чорний пластиковий мішок для сміття та розстелити у спеку на асфальті, даху чи гарячому камінні. Таким чином яйця та навіть маленькі слимаки загинуть.

Читайте також: у Чернівцях зареєстрували 6 випадків хвороби Лайма.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#руді слимаки #Буковина #господарство #способи боротьби #отрута #корисні поради
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...