09:34, 9 серпня 2019 р.
Надійне джерело
Планують скасувати мораторій на продаж земель: що зміниться для Буковини
В Офісі президента планують скасувати мораторій та запустити в Україні ринок сільгоспземель уже до кінця 2019 року.
Для чого вставновлювався мораторій, на які землі він поширюється і що означатиме запровадження ринку землі – в добірці відповідей на найпоширеніші запитання.
Що таке мораторій на продаж земель?
Це – тимчасова заборона (відтермінування) на купівлю/продаж земель сільськогосподарського призначення. Вперше її ухвалили у 2001 р. З 2002 року мораторій почав діяти як тимчасовий захід, після чого Верховна Рада неодноразово його продовжувала, останній раз – у грудні 2018 року.
Чому була введена заборона?
Коли Верховна Рада ухвалила зміни до перехідних положень Земельного Кодексу і ввела в дію мораторій, такий крок пояснили побоюваннями, що власники розпродадуть свої паї за безцінь.
На продаж яких земель поширюється заборона?
Близько 40 млн га, тобто майже 94% всіх с/г земель в Україні, підпадають сьогодні під дію мораторію. Це 2/3 території України.
Серед них – майже 3/4 (27,7 млн га) – це земельні ділянки (паї), що передавалися у власність у 1990-тих колишнім працівникам колгоспів.
Наразі власники цих паїв становлять близько 16% населення країни.
Окрім приватних паїв, під мораторієм – сільськогосподарські угіддя державної та комунальної власності, невитребувані паї, сільськогоспземлі для ведення с/г товарного виробництва.
Що можна робити із землею під мораторієм?
Обробляти самому або здавати в оренду. Через заборону – понад три чверті усіх операцій із землею сільгосппризначення сьогодні – оренда.
Також власники земельних паїв мають право передавати її у спадщину або обміняти свій пай на інший.
Що роблять зараз власники, які бажають продати/купити сільгоспземлю?
Законного шляху розпорядитися власним майном відповідно до своїх потреб (зокрема, продати) власники сільгоспземель не мають, тому часто вдаються до "сірих" схем продажу зокрема корупційних.
Або обирають більш довгий шлях – захисту своїх інтересів у судах. Українські громадяни Софія Зеленчук та Віктор Цицюра подавали позов до Європейського суду з прав людини щодо мораторію. Своїм рішенням ЄСПЛ визнав, що мораторій на купівлю/продаж сільгоспземель порушує права українців.
Що відбудеться, коли відкриють ринок земель?
Для запровадження ринку самого лише скасування мораторію – недостатньо, має бути ухвалено Закон про обіг сільгоспземель, який визначатиме принципи функціонування ринку земель в Україні, і, зокрема, встановлюватиме обмеження.
Заступник керівника Офісу президента Олексій Гончарук заявив, що "модель відкриття ринку сільгоспземель нині розробляють спільно зі Світовим банком". При цьому він зазначив, що, згідно з економічними розрахунками, "найбільш радикальна модель забезпечить прискорення економічного зростання України на 3% щороку, найменш радикальна – на 0,5%".
Експертне середовище наразі також проводить фахові дискусії щодо того, якими мають бути оптимальні умови функціонування ринку земель: чи варто на першому етапі його запровадження виставляти на продаж тільки державні землі, хто саме має отримати право купувати землю с/г призначення, якими мають бути обмеження щодо концентрації земель тощо.
Важливо, що скасування мораторію та запровадження ринку не означатиме, що власники земель будуть змушені продати землю; вони отримають право, якого були позбавлені упродовж майже двадцяти років, – розпоряджатися нею, як і будь-якою іншою своєю власністю, виходячи з власних потреб.
Читайте також: Цього дня на Буковині скасували кріпацтво
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
09:41
Спецтема
Оголошення
07:57, 23 листопада
15:21, 20 листопада
19:24, 21 листопада
19:24, 21 листопада
19:24, 21 листопада
live comments feed...
Коментарі