Цивільний шлюб в Україні

Цивільний шлюб - це самий неоднозначний термін в правовій доктрині України. З юридичної точки зору це слово трактують неправильно, але спотворене сприйняття настільки сильно в'їлося в розуміння людей, що воно стало офіційним. Історія цього терміна складна і цікава.

Що таке цивільний шлюб

Спочатку цивільний шлюб з юридичної точки зору - це не союз двох партнерів, які проживають разом але не розписалися в ЗАГС, а саме зареєстрований шлюб. Існувало два види шлюбу: цивільний та церковний. Першим словом називали будь-який зареєстрований в державі союз, а другим - зафіксований в церковних книгах.

Після революції і утворення СРСР церква була скасована, а зміст терміну «цивільний шлюб» серйозно змінився. Тепер так називали пару, яка проживає на одній житлоплощі, має особисті стосунки, але не зареєструвала їх в РАГСі. Якщо ж розпис пройшла і відмітка в паспорт поставлена, такий союз стали називати офіційним шлюбом.

У всьому світі цивільний шлюб досі означає зареєстрований шлюб. В Україні, Росії та деяких інших країнах СНД збереглося спотворене сприйняття цього терміна. Тому тепер на цих територіях існує три терміни:

1. Офіційний шлюб - союз, зареєстрований в органах РАГСу з подальшими правовими наслідками.

2. Цивільний шлюб - спільне проживання двох різностатевих повнолітніх осіб, які вступили у відносини, але не стали їх реєструвати на офіційному рівні.

3. Церковний шлюб - вінчання в церкві з записом відомостей про шлюб в церковні книги.

У чому відмінність від офіційного

Цивільний шлюб відрізняється від офіційного в першу чергу своїм правовим статусом. Якщо після укладення офіційного союзу партнери отримують статус сім'ї, то просте співжиття практично не тягне за собою жодних юридичних наслідків. Основні відмінності цивільного шлюбу від реєстрації в РАГСі полягають в:

1. Партнери залишаються просто партнерами. Вони не можуть офіційно називатися чоловіком і дружиною.

2. Не потрібно міняти прізвища, робити позначки в паспорті.

3. Дитина може бути не записаний на батька.

4. Якщо пара розходиться, не потрібно звертатися в державні органи або ініціювати судовий розгляд.

Професійні юристина онлайн-порталах щодня консультують сімейні пари з питань шлюбу. Якщо людині необхідно розширене розуміння суті цивільного права, він може просто звернутися до фахівця в галузі права через інтернет, і в ході особистої консультації отримати відповідь на всі запитання.

Правові аспекти

Відсутність офіційної реєстрації шлюбу в органах РАГСу тягне за собою ряд юридичних наслідків. Вони можуть істотно вдарити по партнерам, якщо вони вирішать розійтися, або якщо зіткнуться з іншими правовими перешкодами.

1. Пара не має статус сім'ї з усіма витікаючими звідти наслідками. Відповідно, вони не можуть купувати «сімейні квитки», не мають права на сімейні пільги і виплати від держави.

2. Дитина не буде автоматично записаний на матір і батька, чоловікові потрібно буде додатково виявляти своє бажання. Також у неповнолітнього буде різна прізвище з одним з батьків, що також суттєво ускладнює життя: в школі, в лікарні, під час проходження митниці.

3. Партнери позбавляються низки соціальних привілеїв, які отримують подружжя. Наприклад, право доступу до реанімації в разі, якщо з одним з них трапиться біда. Також якщо чоловік знаходиться з жінкою в цивільному шлюбі, його можуть не пропустити до неї в пологову палату.

4. Майно, зароблене в шлюбі, не буде автоматично вважатися спільно нажитим. Через це при розставанні його доведеться ділити самостійно, або готувати серйозну доказову базу для суду.

5. Пара, яка перебуває в зареєстрованому шлюбі, отримує деякі неофіційні привілеї. Наприклад, одного з партнерів простіше відпускають за кордон, якщо його друга половинка залишається в Україні. Також на деякі державні та військові посади охочіше призначають саме одружених / заміжніх людей.

Портал Юрісти.UA може надати грамотну правову консультацію парам, які не укладали офіційний шлюб, але вже давно живуть разом і хочуть визнання ряду своїх прав і обов'язків. Для цього потрібно лише вибрати собі юриста з великого списку, наданого на сайті, і поставити йому питання в ході особистої консультації.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував
фото
Держгеокадастр спрощує адміністративну послугу видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок. З 21 січня 2020 року Держгеокадастр спрощує адміністративну послугу видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок. Відсьогодні основною підставою для отримання довідки є заява на отримання дозволу та робочий проект землеустрою щодо зняття родючого шару ґрунту, який має містити від...
фото
Пріоритетним завданням пенсійної служби Буковини є контролювання своєчасності виплати пенсій через структурні підрозділи АТ "Укрпошти" та банківські установи області. Як інформує пресслужба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, пенсійна служба краю постійно опікується тим, як проводиться виплата пенсій буковинським пенсіонерам. В полі зору пенсійної служби перебуває своєчасність і повнота пенсійних виплат.  На теренах краю п...
фото
Центр громадського здоров’я МОЗ України з метою раннього виявлення можливих випадків коронавірусу (nCoV) на території України та вжиття відповідних протиепідемічних заходів підготував практичні рекомендації, що були надіслані відповідним структурам у регіонах України. Як повідомляє Міністерство охорони здоров’я України, станом на 20 січня у Китаї в м. Ухвань та за межами країни офіційно зареєстровано 205 лабораторно підтверджених випадків інфекційної хворо...
фото
Позапланові перевірки дотримання вимог пожежної та техногенної безпеки закладів з масовим перебуванням людей проводять чернівецькі рятувальники. Як інформує пресслужба Чернівецького міського відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області, рятувальники здійснюють перевірки дотримання вимог пожежної та техногенної безпеки установ та організацій з масовим перебуванням людей. У дитячих садочках, школах, професійно-технічних і вищих навчальних закладах,...
фото
Громадські активісти та працівники управління молоді та спорту Чернівецької облдержадміністрації провели акцію з прибирання території міського парку Шиллера. Територію парку Шиллера прибрали працівники управління молоді та спорту Чернівецької ОДА спільно з молодіжними громадськими організаціями області. Про йдеться у повідомленні пресслужби Чернівецької обласної державної адміністрації. У акції, зокрема, взяли участь представники ГО "Товариство українських...
фото
21 січня світова спільнота святкує Міжнародний день обіймів. Відзначення такого свята нагадує людям не тільки про приємні емоції, що ми відчуваємо під час обіймів, а й користь для фізіологічних й психологічних процесів в організмі. Ініціатива відзначення такого дня існує вже 34 роки, свої джерела вона бере із невеликого американського містечка Каро (штат Мічиган). Приводом для святкового дня стало тодішнє бажання молодих людей раз на рік без жодного інтимн...
фото
Сьогодні, 21 січня, Сергій Осачук провів брифінг щодо завершення робіт у Чернівецькому обласному перинатальному центрі, який планують відкрити до 1 квітня поточного року. Як повідомляє пресслужба Чернівецької ОДА, до перинатального центру почали завозити медичне обладнання, яке зберігалося на складах Департаменту капітального будівництва та дорожнього господарства області. Як зазначив голова Чернівецької обласної державної адміністрації Сергій Осачук під ч...
фото
Кіцманська місцева прокуратура скерувала до суду позовну заяву проти сільськогосподарського товариства, що самовільно зайняло земельну ділянку площею 4,4 га та вартістю 1 млн грн. Як інформує пресслужба прокуратури Чернівецької області, Кіцманською місцевою прокуратурою виявлено факт порушення земельного законодавства в частині самовільного зайняття земельної ділянки вартістю понад 1 млн грн. Встановлено, що сільськогосподарське товариство використовує зем...
фото
50-річний чоловік загинув внаслідок пожежі у Костинцях Сторожинецького району.  Попередньо причиною смерті стало паління у ліжку. Вчора, 20 січня 2019 року, у селі Костинці сталася пожежа. За повідомленням Сторожинець.Інфо, місцеві жителі помітили, як з будинку їх сусіда йде дим. Увійшовши до будинку, люди побачили, що в кімнаті горить матрац, а 50-річний власник вже не подає жодних ознак життя. Площа пожежі була невеликою, тому місцеві жителі самостійно з...