Як бути, якщо купили бракований товар - буковинців консультує Держспоживслужба

Як бути, якщо купили бракований товар - буковинців консультує Держспоживслужба

Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області інформує щодо повернення неякісного товару.

Зокрема, якщо споживач виявив недоліки протягом встановленого гарантійного строку, в порядку та у терміни, визначені законодавством, то він має право вимагати:

1) пропорційного зменшення ціни;

2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3) відшкодування витрат на виправлення недоліків товару.

Якщо ви помітили значні недоліки, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або ознаки фальсифікації продукції, підтверджених, за необхідності, висновком експертизи, то, на підставі обов’язкових для сторін правил чи договору, маєте право за власним вибором вимагати від продавця або виробника:

1) розірвання угоди та повернення сплачених за товар грошей;

2) вимагати замінити покупку на такий же товар або на аналогічний, з наявних у продавця (виробника).

Якщо ж гарантійного терміну на продукцію немає, претензії щодо її недоліків, відповідно до статті 680 Цивільного кодексу України, можна висувати в межах двох років. А у випадку з нерухомим майном – упродовж трьох років від дня передання товару споживачеві.

Чинне законодавство визначає недоліком будь-яку невідповідність продукції вимогам нормативно-правових актів і документів, умовам договорів або вимогам, що пред’явлені до неї, а також інформації про товар, наданий виробником (виконавцем, продавцем); істотним вважають недолік, котрий робить неможливим чи недопустимим використання продукту згідно з його цільовим призначенням, який виник з вини виробника (продавця, виконавця), після його усунення проявляється знову, з незалежних від покупця причин, і при цьому наділений хоча б однією з нижче вказаних ознак.

Бувають явні та приховані недоліки. Явні можуть бути помічені при прийнятті (передачі) товару, наприклад шляхом огляду, примірки тощо, або ж для їх виявлення встановлені спеціальні правила, наприклад, підключення до електромережі. Приховані недоліки проявляються в процесі експлуатації (споживання) або зберігання продукту.

Продаючи товар, продавець зобов’язаний повідомити споживача про явні та приховані недоліки товару, якщо такі є.

Якщо справа стосується непродовольчих товарів, що були у використанні та реалізовані через роздрібні комісійні торговельні підприємства, запити споживача, зазначені у частині першій згаданої статті, задовольняють за згодою продавця.

Зазначені вимоги за місцем розташування споживача виконують також створені власником продавця торгові мережі та філії, що здійснюють продаж аналогічних придбаним покупцем товарів, або підприємства, на яких ці функції покладені на підставі договору. Обов’язки представників виробників виконують їхні представництва, створені для цієї мети, або підприємства, котрі задовольняють зазначені вимоги на підставі угоди з виробником.

Якщо товар належної якості є в наявності, вимогу споживача про його заміну слід виконати негайно, а в разі виникнення потреби в перевірці якості – протягом 14 днів або за домовленістю сторін. У випадку відсутності товару претензія споживача щодо його заміни має бути задоволена у двомісячний строк із моменту подання відповідної заяви. Якщо задовольнити вимогу покупця про заміну покупки у визначений термін неможливо, споживач має право на свій вибір пред’явити продавцю, виробнику (підприємству, що виконує його функції) інші вимоги, передбачені законом.

При заміні товару з недоліками на продукт аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації) належної якості, ціна на який змінилася, перерахунок вартості не здійснюють. У разі підвищення ціни на вказаний товар перерахунок роблять, відштовхуючись від його вартості на час обміну, якщо ж він, навпаки, подешевшав, за основу беруть ціну на момент купівлі.

При розірванні договору розрахунки зі споживачем у разі підвищення ціни на товар здійснюють на основі його вартості на час пред’явлення відповідної вимоги, а в разі подешевшання – виходячи з вартості товару на момент придбання. Гроші, сплачені за товар, повертають покупцеві у день розірвання угоди, а в разі неможливості повернути кошти в день припинення дії договору – в інший строк, за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

Якщо споживач вимагає безкоштовно усунути недоліки продукту, то це має бути виконано упродовж 14 днів із дати пред’явлення цього запиту або, за згодою сторін, протягом іншого періоду.

На письмову вимогу покупця на період ремонту йому надається (з доставкою) товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації). Для цього продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача) зобов’язані створити (мати) обмінний фонд товарів. Однак таке правило поширюється не на всю продукцію. Перелік товарів, з яких формують обмінний фонд, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.94 N2 172:

 • телевізори,
 • магнітоли,
 • магнітофони,
 • радіоприймачі,
 • холодильники,
 • морозильники,
 • пральні машини,
 • мікрохвильові печі,
 • кухонні машини,
 • в’язальні машини,
 • пилососи,
 • електропраски,
 • електроміксер,
 • електросокоробки,
 • телефонні апарати, зокрема мобільного зв’язку,
 • персональні комп’ютери та елементи до них,
 • апаратуру для відеозапису й відтворення зображень і звуку,
 • електрочайники,
 • фени,
 • електрокавоварки.

Слід пам’ятати, що, за нормами чинного законодавства, передбачених статтею 8 Закону України “Про захист прав споживачів”, за кожний день затримки виконання вимоги про надання товару аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації) та за кожний день зволікання з усуненням недоліків після закінчення визначеного строку (14 діб) покупцеві мають виплатити штраф у розмірі одного відсотка від вартості товару.

При усуненні недоліків шляхом заміни комплектувального виробу або складової частини товару, гарантійний строк на новий елемент і складову частину визначають від дня видачі споживачеві товару після ремонту.

Читайте також: на чернівчанина, що переходив дорогу у невстановленому місці, наїхав автомобіль.

неякісний товар повернення
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Благодійність
Днями Благодійний фонд “Відкриті очі” компанії SoftServe передав необхідні пульсоксиметри та шприцеві насоси у відділення патології новонароджених Чернівецької обласної дитячої клінічної лікарні. Зокрема, в рамках благодійного проекту “Хутчіш додому” фонд придбав два пульсоксиметри Rad 8 (США) та два шприцеві насоси Perfusor Compact Plus, виробництва B.Brown (Німеччина), загальною вартістю у 250 тис. грн. Щороку близько 850 діток віком від 0 до 1 місяця з...
Автошляхи
На Буковині прибирають узбіччя шляхів від сміття, розчищають придорожні смуги від чагарників та порослі, ліквідовують аварійні дерева та сухостій. Про це повідомляє служба автомобільних доріг у Чернівецькій області, пише 0372.ua. Нагадуємо, що ми також писали раніше: Вибори мера в Чернівцях: як прокоментували свою участь у виборах лідери перегонів Цього року у краї упорядкувати понад 127 кілометрів придорожніх смуг. До слова, мережа доріг загального корист...
ДПТ
Увечері, 27 жовтня, у селі Станівці відбулося зіткнення мотоцикла та автомобіля, унаслідок якого постраждав мотоцикліст, пише 0372.ua Офіційний сайт Національної поліції. Лікарі доставили потерпілого до медичного закладу для надання допомоги. Для з’ясування обставин на місце аварії виїхали співробітники групи реагування патрульної поліції та слідчо-оперативна група Глибоцького відділення поліції. Правоохоронці встановили, що 36-річний житель Герцаївського...
COVID-19
В Україну поставлено 665 тисяч доз вакцини проти грипу, пише 0372.ua з посиланням на Укрінформ.  Про це повідомляє пресслужба МОЗ з посиланням на заступника міністра охорони здоров'я, головного державного санітарного лікаря України Віктора Ляшка. "До епідсезону 2020–2021 років в Україну поставлено 665 тисяч доз вакцини проти грипу. Найближчим часом МОЗ поставить у заклади охорони здоров’я 40 тис. доз вакцини проти грипу для щеплення медпрацівників, які пра...
Портал "Дія"
На порталі «Дія» запустили Гід із державних послуг. Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації України, пише 0372.ua. Це інформаційний онлайн-портал про всі сервіси, які надають органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. Наразі тут доступна інформація щодо 1 170 послуг – місце, строки, вартість, результати їх отримання, а також необхідні документи та спосіб оскарження. Інформацію про послуги розподілено за 17 категоріями, залежно від с...
Розшук
У Чернівцях правоохоронці розшукали 26-річну Мальвіну Корольову, яка раніше пішла з дому і не повернулася. Про це повідомляє прес-служба Головного управління Нацполіції в області, пище 0372.ua. Нагадуємо, що ми також писали раніше: Вибори мера в Чернівцях: як прокоментували свою участь у виборах лідери перегонів На пошуки 26-річної дівчини був орієнтований особовий склад Шевченківського відділення поліції. Правоохоронці вставили місцезнаходження розшукуван...
Правила української мови
Впродовж жовтня 2020 року у Чернівецькій гімназії номер 5 проходили педагогічну практику студенти філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, пише 0372.ua. Разом з учнями 10-Б класу та їх класним керівником, вчителем української мови та літератури Марченко Тамарою Михайлівною, студентка-практикантка Гусєва Тетяна вирішила розробити рекламні листівки з популяризацією української мови. Діти охоче погодились на так...
Пригода
26 жовтня до поліції звернулася 36-річна жителька села Чорногузи та повідомила про те, що після словесного конфлікту її 13-річна пішла з дому та досі не повернулася, пише 0372.ua. Нагадуємо: Увага! На Вижниччині розшукують безвісти зниклу неповнолітню Для встановлення місця перебування дівчини за вказаною адресою одразу прибув особовий склад Вижницького відділення поліції. До пошуків також долучилися місцеві жителі. Розшукали дівчину інспектори ювенальної...
Виплати лікарям
Чернівецька область отримала із державного бюджету 32,1 мільйона гривень на виплату запроваджених із 1 вересня надбавок медичним працівникам. Про це повідомив голова Чернівецької обласної державної адміністрації Сергій Осачук, пише 0372.ua. Нагадуємо, що ми раніше писали: "Це тиск на мене і на медиків": непорозуміння між чиновницею та лікаркою-інфекціоністкою у Чернівцях «Від медиків у білих кітелях залежить, як українська держава вийде на сушу після бурхл...