• Головна
  • Створять дослідні плантації американського чорного горіха на Буковині
17:40, 4 листопада 2019 р.

Створять дослідні плантації американського чорного горіха на Буковині

Створять дослідні плантації американського чорного горіха на Буковині

Лісівники державного підприємства "Сокирянське лісове господарство" розпочали співпрацю із науковцями Львівського лісотехнічного університету зі створення дослідних плантацій мікоризованого горіха чорного.

Про це повідомляють у ДП "Сокирянське лісове господарство".

Горіх чорний — дерево родини горіхових з майже чорною корою, чорнуватим плодом, уродженець Північної Америки. Тут на багатих і свіжих ґрунтах, насамперед в заплаві річки Міссісіпі, він досягає висоти 40—50, а окремі дерева 60 і діаметра 2 м. Восени його перисте листя набуває золотисто-жовтого забарвлення і розлога крона починає рідшати. Усі частини дерева містять юглон - сполуку, що пригнічує ріст інших рослин.

Оскільки з опалого листя, що розкладається, ця речовина вивільняється в грунт, поруч з чорним горіхом зазвичай виживає небагато видів. Тому з його листя не виготовляють компост.

Цей вид є швидкорослим і відносно морозостійким, оскільки навесні пробуджується пізніше інших видів горіхів. Вирізняється серед інших видів горіхів повнодеревним струнким стовбуром. Дає цінну деревину. З темної, тонковолокнистої деревини виготовляють дорогі меблі та дерев'яні частини рушниць. Якраз через цінність деревини (цінніша за дубову) та швидкий ріст (удвічі швидший за дуба) ця деревна порода приваблює лісівників. В стиглих насадженнях запас деревини в горішниках становить 450—500 і навіть 600 м3, тоді як дуб в аналогічних умовах дає на 100—200 м3 менше. Вихід ділової деревини у горіха значно більший, ніж у дубових деревостанах.

Хоча ядро цього горіха їстівне, але рідко вживається в їжу через тверду грубу шкаралупу.

У лісовому фонді ДП "Сокирянське лісове господарство" є кілька дорослих лісових насаджень горіха чорного, де від зростає із горіхом грецьким, дубом звичайним та іншими породами, де він являється беззаперечним лідером за швидкістю росту як у висоту, так із за діаметром.

Для подальшого вивчення цієї деревної породи в умовах Північної Бессарабії, у 2013 році у Кельменецькому лісництві були створені лісові культури горіха чорного шляхом посіву насіння, зібраного у Романківецькому лісництві. На даний час горіх у насадженні зростає стабільно, для ліквідації конкуренції з боку інших рослин у 2018 році була проведена рубка освітлення.

Для подальшого удосконалення процесу та пришвидшення часу вирощування стиглих насаджень горіха чорного необхідно долучити лісову науку.

Для цього розпочалася співпраця із науковцями Львівського лісотехнічного університету з вирощування дослідних плантацій горіха чорного, рослини яких інокульовані спеціально відібраними штамами симбіотичних грибів, які утворюють мікоризу.

Щоб зрозуміти значення терміну «мікориза», потрібно згадати шкільний курс біології. Мікориза - це симбіоз, тобто взаємовигідне співіснування міцелію гриба і коренів рослин. Це найпростіше пояснення поняття мікоризи.

Термін «мікориза» з'явився в 1885 році. Вчений Франк Бернхард пояснив поняття мікоризи, як симбіозне з'єднання рослини і гриба.

Пізніше вчені помічали що на рослинах часто зустрічається грибокорінь (мікориза). Дослідження показали, що грибокорінь допомагає в розвитку і зростанні рослини. Мікориза допомагає засвоювати поживні речовини і накопичує вологу для кореневої системи рослини, а рослина, у свою чергу, також «ділиться» із грибом. Відомо, що 98% рослин на землі ростуть у симбіозі з грибами, створюючи мікоризу.

На сьогодні існує величезна безліч видів мікоризи. Згідно біологічним дослідженням для кожного типу дерева, чагарнику характерна своя мікориза, яка індивідуальна в принципі взаємозв'язку з рослиною.

Перша дослідна плантація у Іванівецькому лісництві закладається із двох ділянок – на одній із них зростатиме горіх чорний, саджанці якого науковці попередньо мікоризували, а інша частина закладається звичайними саджанцями.

Лісівники сподіваються, що дослідження впливу мікоризації на швидкість росту горіха чорного в умовах лісогосподарського виробництва дозволить підтвердити користь цього прийому, ефективність якого підтверджена лабораторно.

Читайте також: громадян Молдови та Азербайджану примусово повернуть з Буковини додому.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#горіх чорний #науковці #плантація
12,0
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...