IBAN почав діяти в Україні: важливе буковинцям

фото ілюстративне
Із 13 січня 2020 року вітчизняні банки здійснюють розрахунки виключно за міжнародним стандартом, - повідомляє Укрінформ. Відповідно, рахунки клієнтів (у тому числі, і "прив’язані" до платіжних карток), переформатували під стандарти IBAN (International Bank Account Number) - міжнародного номера банківського рахунку. Для України IBAN складається із 29 літерно-цифрових символів: коду країни, контрольного розряду, коду банку і номера рахунку. Зокрема, перші дві літери ідентифікують країну-учасницю розрахунків (UA - Україна). За допомогою контрольного розряду можна перевірити правильність внесених реквізитів. Що унеможливлює випадкове зарахування коштів на чужий рахунок при помилках у оформленні транзакцій.
Спочатку код IBAN використовували для стандартизації міжбанківських розрахунків у Європейському Союзі. Та поступово до системи приєднувалися нові і нові країни. Тепер їх - понад 60. У тому числі, і майже половина колишніх республік СРСР, чиїм шляхом пішла й Україна. У 2010 році до системи приєдналися Грузія, Естонія, Казахстан, Латвія та Литва. У 2013 - Молдова і Азербайджан.
У нас же реформу почали втілювати минулого року. Зокрема, із 5 серпня банки стали відкривати нові рахунки клієнтам виключно у відповідності до вимог стандарту IBAN. При цьому у перехідний період в документах на переказ коштів можна було заповнювати реквізити "код банку" й "рахунок" у будь-яких варіаціях - і "по-старому", і "по-новому". Із 1 листопада застосування IBAN мало стати обов'язковим для клієнтів усіх українських банків при переказі грошей як у національній, так і в іноземних валютах, зокрема і при транскордонних операціях. Проте, НБУ переніс остаточний термін впровадження новації до 12 січня (включно).
Що ж ховається за 29 літерами і цифрами у нових рахунках? Перші 10 знаків - дві літери коду країни, двозначне контрольне число і код банківської установи (шестизначний код МФО банку). Друга група символів із 19 знаків - безпосередньо номер рахунку клієнта. При цьому перші п'ять цифр цієї групи - нулі, які "технічно" доповнюють IBAN до 29 знаків. Тобто, для усіх рахунків вони однакові. А ось останні 14 символів – безпосередньо номер вашого рахунку.
Нововведення дозволить гармонізувати український платіжний простір із європейським, а також допоможе модернізувати систему електронних платежів Нацбанку. Заміна двох реквізитів (МФО і номер рахунку) одним кодом зробить оформлення розрахункових документів зручнішим. Завдяки цьому клієнти банків зможуть:
- за одним реквізитом ідентифікувати платника й одержувача коштів, а також банк, що їх обслуговує;
- уникнути помилок у реквізитах рахунків;
- оперативніше здійснювати перекази і отримувати кошти.
Йдеться про зручність оформлення розрахункових документів (оскільки зменшилась кількість реквізитів у платіжних дорученнях), легкість отримання переказів на валютні рахунки із-за кордону, спрощення та підвищену точність внутрішніх і закордонних вихідних переказів. Також міжбанківські платежі за цим стандартом здійснюються швидше і коштують дешевше.
Читайте також: 75,5 % буковинців підписали декларації з лікарями первинної меддопомоги