• Головна
  • "Освячену воду приймають з вірою": традиції Водохреща на Буковині
фото
13:11, 18 січня 2020 р.

"Освячену воду приймають з вірою": традиції Водохреща на Буковині

фото
"Освячену воду приймають з вірою": традиції Водохреща на Буковині

19 січня православні та греко-католицькі християни відзначають Водохреща, Хрещення або ж Йордан. Водохреще завершує новорічно-різдвяний цикл святкувань. Здавна українці вірили, що вода, освячена на Йордан, має цілющу силу, тому в неї занурювалися, а також зберігали вдома впродовж року. Про цілющість йорданської води, символіку свята та традиції Водохреща кореспонденту 0372.ua розповів отець Валерій Сиротюк, адміністратор парафії Катедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці.

Народні традиції відзначення Водохреща тісно переплетені із релігійними. Освячення води, купання в йорданській воді пов’язані із надзвичайно важливою подією – хрещенням Ісуса Христа.

Ісус Христос прийняв хрещення у віці тридцяти років від Івана Хрестителя, прийшовши із Назарету на річку Йордан. Хрещення Господа нашого Ісуса Христа святкується греко-католицькою і православною церквою, як одне з великих свят. Свято Хрещення Господнього також називається святомБогоявлення, тому що під час хрещення Бог явив (показав) Себе людям, що Він є Пресвята Трійця, а саме:Бог Отецьпромовляв з неба, втіленийСин Божийхрестився, аДух Святийзійшов у вигляді голуба. А також при хрещенні люди вперше могли побачити, що в особі Ісуса Христа з`явилась не тільки людина, але разом і Бог.

Вода на Водохреще вважається цілющою, вона символізує початок життя та очищення. Віруючі зберігають вдома саме йорданську воду, адже вірять, що вона є цілющою.

Освячена вода є образом благодаті Божої.Вперше ми її відчуваємо при триразовому зануренні під час хрещення. Свята вода у таїнстві Хрещення омиває гріхи людини, оновлює і відроджує її для нового життя у Христі.Святою водою обов’язково освячують храми та всі предмети, що використовуються при богослужінні. Крім того, її застосовують при освяченні житлових будинків, споруд, різних речей. Нас окроплюють святою водою під час хресних ходів, під час молебнів. Однак зауважу, що освячення води на Йордан не варто плутати із Хрещенням, яке відноситься до семи святих таїнств церкви. Проте ритуал освячення води є надзвичайно важливим, він означає благословіння.

Освячена на Йордан вода не втрачає своїх властивостей і не псується впродовж усього року. Для пояснення цього явища побутують різні думки – від наділення йорданської води неймовірними властивостями зцілення до скептичних пояснень фізичних властивостей срібних і золотих хрестів, якими іонізується вода під час ритуалу освячення.

Такі наукові пояснення мені відомі. Однак, скільки часу потрібно тримати ці хрести у воді, щоб збагатити на достатньому рівні великі об’єми, які освячують священники у багатьох церквах? А як щодо використання дерев'яних хрестів? Процедура занурення є дуже короткою. Можна погодитися, що така думка має право на існування, проте вона все одно не може до кінця дати відповідь, чому ж йорданська вода не втрачає своїх властивостей. Цілющість води, освяченої саме на Йордан, пояснюються Церквою як Благодать божа і є таємницею, котрій немає логічного пояснення.

На Водохреще буковинці прикрашають пляшки, банки, глечики для освяченої води квітами, стрічками і засушеними букетиками васильку. Отець Валерій зазначив, що використання васильку є більше народною традицією, а ніж церковною.

Згадки про використання саме васильку для освячення води у церковних книгах немає. Однак його часто використовують священнослужителі для кроплення осель, людей під час великих свят. Прикрашання глечиків з освяченою водою, чи великодніх кошиків – справа кожного окремого парафіянина. Можливо так людина формує для себе особливий аромат свята. Головним має залишатися людська віра у Бога, бажання ходити до храму, мати Бога у серці. Якщо людина не вірить, то й вода, й освячені речі не матимуть жодної сили.

На Йордан існує також традиція освячення осель, однак мета кроплення домівки освяченою водою має глибший зміст, ніж той, який в нього вкладає пересічний християнин.

У кропленні оселі освяченою водою йдеться не стільки про саме освячення, але про відвідини священником його мешканців. І це важливо. Бо не кожен через певні об’єктивні обставини може прийти до храму на Водохреща. Людина може бути хвора, прикута до ліжка чи просто немічна, а священник шляхом освячення оселі здійснює душпастирські відвідини з йорданською водою. Це є знаком любові, можливістю допомогти тим, хто цього потребує, і простого людського спілкування.

Також кореспондент поцікавилася у отця Валерія, яким є його ставлення до купання на Йордан. Священник, посміхнувшись, наголосив, що купання в ополонці – не гріх.

Проте не варто пов’язувати купання на Водохреща із духовним очищенням людини. Це швидше можливість випробувати силу волі та рівень здоров’я організму в цілому. Духовно корисніше провести цей день у храмі з молитвою.

Насамкінець, отець Валерій зауважив, що освячення води є усвідомленням того, що вхід Бога у світ людський преображає, перетворює його, робить кращим.

Хоч освячена вода і не є магічною, але має благодатні властивості для тих, хто її приймає з вірою.

Нагадаємо, що 19 січня о 13.00 годині на площі Пресвятої Марії відбудеться освячення води з нагоди свята Водохреща. У ньому візьмуть участь священники усіх конфесій.

У храмах міста у цей день також відбуватиметься обряд освячення води.

У Церкві Успіння Пресвятої Богородиці (вул. Руська, 28) чин Великого Водосвяття розпочнеться об 11:30 після Божественної літургії.

В Свято-Духівському кафедральному соборі (вул. Головна, 85) освячення води на Водохреща проведуть після вранішньої Літургії (з 9:00 – початок), орієнтовно об 11:00 на території храму.  

У кафедральному соборі святої великомучениці Параскеви Сербської (вул. Заньковецької, 24) в неділю освячувати воду будуть після закінчення вранішніх служб, які розпочнуться о 7:00 і 9:00.

Священники Свято-Миколаївської церкви (вул. Руська, 35) на свято Водохреща проводитимуть освячення води орієнтовно з 10:30 після вранішньої Літургії.

У Церкві Святого рівноапостольного князя Володимира УПЦ (вул. Воробкевича, 16) цієї неділі парафіяни зможуть освятити воду об 11:00 після служби Божої, котра розпочнеться о 9:00.

Читайте також: У Чернівцях з нагоди Водохреща воду освятять 19 січня

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Водохреща #Йордан #отець Валерій Сиротюк #освячення води #Буковина
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...