• Головна
  • Як перестати боятися власних успіхів - поради буковинцям
22:18, 20 січня 2020 р.

Як перестати боятися власних успіхів - поради буковинцям

Як перестати боятися власних успіхів - поради буковинцям

Ми аплодуємо стоячи або мовчки заздримо тим, хто сьогодні багатий і успішний, але, можливо, багато хто подивився б на ситуацію інакше, дізнавшись, що 70% щасливих і успішних з'їдає зсередини досить дивний невроз – синдром самозванця (СС).

Про поширений синдром розповідають у публікації ТСН.

Клуб симулянток

Його ще називають синдромом Чучундри. Пам'ятайте полохливу щуриху з мультика "Ріккі-Тіккі-Таві", що страхалася виповзати на середину кімнати? Вона боялася, що всі побачать: вона всього-навсього сіра щуриха і страждала від власної нерішучості. Схожі почуття гризуть зсередини жертв синдрому Чучундри або самозванця. Вони живуть в хронічному очікуванні провалу. Жертва синдрому не може розлучитися з відчуттям, ніби всі її успіхи – чиста випадковість, комп'ютерна помилка, її ось-ось розкриють, і всі побачать, а королева-то гола! Дивно, але синдром самозванця притаманний навіть тим, чия впевненість у собі, здавалося б, не викликає сумнівів.

Взяти хоча б грозу маніяків-канібалів актрису Джоді Фостер. Дні після вручення їй в 1988-му "Оскара" за найкращу жіночу роль у фільмі "Обвинувачені" були, за її зізнанням, чи не найтяжчими в житті. "Я думала, це просто непорозуміння і чекала на викриття, – розповідала вона в телепрограмі "60 хвилин". – Мені здавалося, організатори зрозуміють свою помилку, прийдуть до мене додому і скажуть: "Вибачте, ми переплутали, ця статуетка належить Меріл Стріп", – і заберуть її". Втім, серед жертв синдрому не тільки знаменитості. Його симптоми знайомі більшості людей, що хоча б раз у житті почуватися переможцями.

Прийоми конспірації

Першими дослідженням цього побічного ефекту успішності 35 років тому зайнялися психологині Полін Кланс і Сьюзан Аймс. На консультаціях в університеті штату Джорджія (США) вони помітили, що багато студентів-відмінників вважають себе негідними своїх оцінок. До того ж більшість із них – дівчата. Клієнти лайф-коучі Алли Задніпровської – успішні люди 35-40 років, які багато чого досягли і хочуть рухатися далі. "Є в програмі моїх занять одна показова парна вправа, – ділиться Задніпровська, – коли дві людини протягом 10 хвилин розповідають одна одній про свої досягнення. Реакція часто буває такою: "Десять хвилин – це дуже багато! У мене немає стільки досягнень!" Я опоную: "У вас чудова освіта, прибутковий бізнес, сім'я, гарна фігура!" У відповідь чую: "З фігурою мені просто пощастило, родина – на бабусях-нянях тримається, бізнес – заслуга чоловіка, та й яке це досягнення?! А гроші – це так, нісенітниця". І таких жінок, що знецінюють себе і свої досягнення, на моїх групах і серед клієнтів у коучингу більшість".

Самозванка, на думку Алли Задніпровської, починає проникати в душу маленької дівчинки від раннього дитинства. Наша система виховання заточена на те, щоб робити дітей зручними, відсікати у них імпульс до дії і здорову щиру цікавість ("не розмовляй голосно", "не чіпай", "не лізь", "не бігай"). А чого варті сімейні штампи "хуліган", "нездара", або критичні зауваження "хто тебе таку буде терпіти", "що з тебе виросте"! Втім, не варто судити батьків занадто суворо – їх виховували так само і навіть жорсткіше. Зрозуміти і пробачити – перший крок до позбавлення від симулянства.

Але штампи виховання і шкільна система освіти, акцентована на помилках і промахах, – тільки початок вирощування синдрому. Навчання у виші теж привід розчаруватися в своїх здібностях. Скаже якийсь викладач щось на кшталт "Ваша дипломна робота, звичайно, могла бути і гіршою..." – і як потім з цим жити? А вже корпоративний тераріум – справжній рай для розквіту синдрому самозванців.

Вигнання злого духа

Є версія, що до кінця позбутися синдрому практично неможливо, хоча б тому, що це зворотна сторона обдарованості. Але послабити підступи синдрому самозванки в собі цілком реально. Ось кілька думок-ідей щодо цього:

Якщо в компанії тебе постійно змушують відчувати себе дурепою – йди звідти.

Не варто вилизувати роботу до блиску, пропонуйте її на кінцевій стадії (пів фіги ліпше, ніж ні фіга).

Важливо позбуватися від жорстких настанов ("Або ідеально, або ніяк").

Спроби досягти досконалості в усіх аспектах життя (бути, наприклад, зразковою матір'ю і суперпрофесіоналом) – рецепт гарантованого розчарування.

Видатний результат влучання у бейсболі – 3 з 10.

Замініть думки "Яка я дурна" на думку "Як нерозумно я почувалася".

Дивіться на проблеми, як на можливості, будьте готові зганьбитися, знаючи, що це не смертельно.

Варто піти в автосалон і протестувати Jaguar, вдати, що він тобі по кишені, пожити в цьому відчутті. Найскладніше змінити почуття, тому спочатку міняємо хід думок і поведінку, а почуття самі підтягнуться.

Щодня потрібно робити що-небудь з того, що ти боїшся. 

Читайте також: рекордна контрабанда на буковинському кордоні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#самозванець #синдром #психологія
12,0
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...