• Головна
  • Ділитися чи не ділитися - чи варто буковинським батькам змушувати дітей до щедрості
10:22, 14 лютого 2020 р.

Ділитися чи не ділитися - чи варто буковинським батькам змушувати дітей до щедрості

Фото ілюстративне

Фото ілюстративне

Колись дітей вчили ділитися з оточенням усім, що у них є, навіть останнім. А життєвий девіз був такий: умій поступитися своїми інтересами заради інших. Проте тепер погляд на виховання дітей змінився, і на перше місце ставлять не колектив, а особистість, її інтереси, розвиток і потреби.

Про це пише ТСН з посиланням на шкільну психологиню Житомирської гуманітарної гімназії №23 Наталію Сидоренок.

Не дозволяйте себе використовувати!

Клієнтами психологів і психотерапевтів часто стають діти та дорослі, чиє прагнення допомагати іншим та ділитися останнім нахабно використовується досвідченими людьми у власних інтересах. В результаті добрі і чуйні люди почуваються  нещасними і обдуреними. Тому кожна дитина з дитинства має вміти відстоювати свої кордони та не дозволити себе використати.

Сучасні психологи і педагоги схиляються до того, що людина повинна насамперед думати про власний комфорт і добробут, і тут ідеться зовсім не про егоїзм і не про егоцентризм, коли "я це центр всесвіту", а про здорове нормальне ставлення до самого себе. Тобто спочатку потрібно створити комфортні умови для себе, і, якщо виникає потреба поділитися, значить, треба так зробити, а якщо немає такої потреби – ділитися не варто.

Ділитися – насамперед із рідними людьми

Якщо вже ділитися, то насамперед з членами своєї сім'ї, з батьками і братами-сестрами. Тут багато залежить від самих батьків. Психотерапевти стверджують, що якщо в сім'ї декілька дітей, то батьки не можуть їх любити абсолютно однаково, як би вони це не заперечували: в якийсь момент життя більше люблять одну дитину, в якийсь – іншу. Проте діти не повинні це відчувати, тому батькам радять намагатися приділяти увагу обом дітям порівну. Купувати їм речі, які б за ціною, якістю та значущістю були б ідентичними. Наприклад, якщо старшій дочці купується гарна сукня, то і молодшій потрібно купити вбрання не гірше. Обіймати і цілувати обох, а якщо у дітей сварка або вони щось накоїли, то покарати потрібно теж обох, а вже потім розбиратися, хто більше винний. Потрібно намагатися робити так, щоб старша дитина не почувалася винною завжди і за все і розуміла, що відповідальність ділиться на двох. Тоді у дітей не виникне заздрості і нездорової конкуренції одне з одним за любов батьків, і вони будуть з радістю ділитися з татом-мамою і одне з одним своїми думками, таємницями і речами. Тут теж дуже важливий батьківський приклад. Різні ласощі діляться на всю сім'ю. А якщо мама дозволила старшій доньці взути свої туфлі, то молодшій – приколоти до сукні свою брошку.

Не можна примушувати дитину ділитися

Змушувати дитину ділитися, якщо вона цього не бажає, не можна. Наприклад, якщо дитині на день народження подарували два красивих блокноти, і вона вирішила, що не буде ні з ким ділитися, оскільки їй необхідні обидва: один – для школи, інший – для запису улюблених віршів, то це її рішення і не потрібно примушувати один блокнот віддати сестрі. Йдеться про її власність, і тільки дитина має право вирішувати, як з цими речами вчинити.

Щоб уникнути неприємних ситуацій, на дитячий майданчик краще брати кілька різних іграшок і просто мінятися ними з іншими дітьми. Якщо дитина віддає своє, то вона повинна знати, що отримає взамін. Необхідний рівнозначний обмін, щоб дитина не почуватися обдуреною. А змушувати віддати своє, особливо, улюблене і дороге, і залишитися ні з чим – неправильне рішення. Коли дитина награється з іграшкою, вона і сама нею поділиться з іншими. Але ламати її і змушувати ділитися через силу, лаяти і звинувачувати в жадібності, в жодному разі не можна.

"Тато, поділіться своєю машиною з сусідом!"

Це можна порівняти з ситуацією, коли син-дошкільник каже своєму батькові: "А давай віддамо твою машину дядьку Васі, адже у нього такої немає. Нехай поїздить, адже тобі не шкода?". Дитина чекає, що тато з радістю погодиться поділитися, але він чомусь не погоджується. Дитина не розуміє чому? Адже вона поділилася своєю машинкою з сусідським хлопчиком, значить, і тато може поділитися своєю...

Ділитися – чудово, якщо не на шкоду собі. Особливо, якщо йдеться про речі дорогі для дитини. А якщо дитина сама захоче поділитися – це прекрасно. Батьки повинні вітати таке бажання і навчити, як це краще зробити і як піднести цю новину дитині, з якою вона хоче поділитися.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що від коронавірусу померли понад 1300 людей. Прочитати про це можна ТУТ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#батьки #діти #ділитися
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...