• Головна
  • Щасливий чи хворий: про любовну залежність розповіла чернівецький психолог
фото
13:11, 25 лютого 2020 р.

Щасливий чи хворий: про любовну залежність розповіла чернівецький психолог

фото
Щасливий чи хворий: про любовну залежність розповіла чернівецький психолог

Мабуть не має такої людини, яка б не пережила у своєму житті мук любові. Особливо загостреним почуття закоханості є у молоді, коли ніби закипає кров і вам здається, що навколо однієї людини крутиться весь світ. Зазвичай, коли особистість не розуміє свого життя без іншої людини і ставить метою свого життя служіння йому чи їй, можемо сміливо говорити про любовну залежність. 

Що ж таке справжнє кохання? Чим кохання відрізняється від любовної залежності і як це визначити, щоб остаточно не втратити контроль над своїм емоційним станом та життям загалом? З такими питаннями кореспондент 0372.ua звернулася до психолога Олесі Павлюк - викладача кафедри психології та філософії Буковинського державного медичного університету.

Щире почуття любові - це чудове почуття, яке наповнює людину радістю та дає їй натхнення, - пояснює психолог.

Нерідко буває так, що людина закохується, але незабаром починає усвідомлювати, що її почуття не можна віднести до нормальних і приємних. Якщо людина усвідомлює, що їй складно перебувати в таких відносинах, вона постійно переживає страждання і емоційну біль. Це очевидналюбовна адикція. Адикція у відносинах характеризується хворобливою пристрастю.Любовна залежність виникає в людей з низькою самооцінкою, неправильним сприйняттям себе, негативним самовідношенням. Ще в дитинстві такі особистості мають труднощі з позначенням особистісних кордонів у спілкуванні, їм нелегко виділити у відносинах власні кордони.

Залежна любов має певні ознаки, за якими можна визначати стан такої емоційної залежності. Зокрема, це - ефект "тунельного мислення" - неможливість зосередитися на інших речах, нав’язливе мислення, всі думки поглинені "ідеальним" об’єктом пристрасті.

Серед інших ознак можна викоремити також різкі емоційні зміни настрою: відчуття "польоту" і ментального сп’яніння, загострення почуттів, емоційний підйом, виникає бажання співати, танцювати, робити щось екстраординарне, незвичайне, несподіване. Також у людини спостерігається порушення апетиту або його відсутність, або надмірне вживання їжі, можливі розлади травлення.

Пані Олеся зауважує, що особистість, охоплена любовною залежністю, відчуває тривожність, невпевненість, нестабільність, безглуздість життя, депресію і пригнічений стан (іноді думки суїцидального характеру). 

У стані любовної залежності ми іІгноруємо волю іншого і відчуваємо зростаючу потребу зміни, "покращення" коханої людини (відповідно до своїх уявлень, які можуть змінюватися).

Натомість відчуття справжнього кохання є протилежним. Наша співрозмовниця наголосила, що розрізнити любовну залежність і щиру любов можливо за певними специфічними рисами. Зокрема, відомий психолог Отто Кернберг виділяє дев’ять характерних ознак зрілого кохання:

  • Інтерес до життєвого плану партнера (без руйнівної заздрості).
  • Базова довіра: спільна здатність бути відкритим і чесним, навіть щодо своїх недоліків.
  • Здатність до прощення, на відміну від підпорядкування і від заперечення агресії.
  • Скромність і подяка.
  • Спільні ідеали як основа сумісного життя.
  • Зріла залежність: можливість прийняти допомогу (без сорому, страху або провини) і надати допомогу, справедливий розподіл завдань і обов’язків на відміну від боротьби за владу, звинувачень і пошуків правих і винуватих, які ведуть до взаємного розчарування.
  • Визнання неминучості втрат, ревнощів і необхідності захищати межі пари. Розуміння, що інший не може любити нас точно так само, як ми любимо його.

Отже, виходить, що кохання - дуже сильне емоційне почуття, яке характеризується високим душевним піднесенням, розквітом бажань.

Кохання виражається у прагненні бути з максимальною повнотою представленим у життєдіяльності іншої людини таким чином, щоб будити в нього потребу у відповідному почутті тієї ж інтенсивності, напруженості і стійкості, - підсумовує психолог.

Любовна залежність є патологією, а справжнє щире кохання не має руйнівних наслідків. Тому, щоб не потрапляти у залежність, обоє людей повинні бути самодостатніми особистостями, сформованими духовно і психічно. Крім того, вони мають добре усвідомлювати відповідальність за власні вчинки і вміти самостійно формулювати й досягати своїх потреб, без шкоди для оточуючих. Таке усвідомлення характеризує емоційно і психічно зрілого партнера. Лише зріла людина може поділитися щастям, якого є надміру, коли ти кохаєш, з іншою людиною. Той хто нічого не має, нічого й не може дати. Ось чому кожній особистості важливо розвиватися, не стояти на місці, шукати щастя та ділитися ним із іншими.

Нагадаємо, що раніше ми писали про те, як кохають студенти. Прочитати про це можна ТУТ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#любовна залежність #зріле кохання #психологія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...