• Головна
  • На Буковину прийшла весна та свято Мерцішор
фото
10:37, 1 березня 2020 р.

На Буковину прийшла весна та свято Мерцішор

фото
фото ілюстративне

фото ілюстративне

У перший день весни румунська та молдовська громади Чернівецької області традиційно святкують Мерцішор – прадавнє свято, що символізує прихід весни. З ним пов’язують надії на щасливе і радісне майбутнє, а також врожайний і добрий рік.

Традиційне свято зустрічі весни у Румунії та Молдові - Мерцішор ("Mărțișor"), що у перекладі означає "квітка", святкують 1 березня. В цей день хлопці і дівчата, чоловіки та жінки дарують один одному бутоньєрки у вигляді квіточок із білих та червоних ниток. Ці прикраси отримали назву "мерцішори". Подібне свято під назвою "Баба Марта" відзначають також у Болгарії, де прийнято дарувати мартениці. Важливо зауважити, що свято "Мерцішор" за ініціативи урядів Молдови, Румунії, Болгарії та Македонії у грудні 2017 року було включено до списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

Виникнення такого свята пов’язують із легендами, про які кореспонденту 0372.ua розповіла Любов Мельничук, директор Центру румунських студій Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича.

Як звучить в одній із легенд, у перший день березня красуня Весна, гуляючи лісом, побачила на галявині підсніжник, який пробивається до світла через терен. Дівчина вирішила допомогти йому і почала розчищати землю навколо квітки, щоб врятувати від колючих гілок. За всім цим спостерігала Зима. Вона розлютилася на дівчину, махнула руками і навколо почав віяти сніг з холодним вітром. Це мало знищити первоцвіт. Однак Весна прикрила квітку своїми руками і поколола пальці об терен. З її руки крапала гаряча кров, яка розтопила сніг й врятувала підсніжник. У такий спосіб Весна перемогла Зиму. Звідси і символічні біло-червоні кольори мерцішорів - червона кров на білому снігу.

Інша легенда є більш трагічною, вона схожа до українських переказів за своєю стилістикою.

Колись давно Сонце спустилось на землю в образі прекрасної дівчини, яку від заздрощів викрав злий Змій, полонивши у своєму замку. Після зникнення світила весь світ поринув у сум та печаль. Але сміливому юнаку було не до вподоби таке життя, тому він пішов на пошуки Сонця, яке шукав впродовж цілого року. Знайшовши злого Змія, юнак переміг його у двобої, але був сильно поранений. Він встиг визволити Сонце, яке піднялось на небо і осяяло увесь світ. Так прийшла весна, ожила природа, а люди згадали, що таке радість. Проте юнаку не судилося відчути радість весни. Від ран він помирав, а там де його тепла кров стікала на сніг - він танув, із землі проростали білі квіти - підсніжники. З того часу на честь визволення світу від темряви та печалі люди сплітають два шнурочки з квіточками білого та червоного кольорів. Де червоний - любов до краси і пам'ять про кров загиблого юнака, а білий символізує здоров’я та чистоту першої весняної квітки.

Мерцішори-бутоньєрки прикріпляють до одягу і можуть носити протягом всього місяця, а в останній день березня знімають і чіпляють їх обов’язково на квітучі фруктові дерева. Як зауважує наша співрозмовниця, у такий спосіб "люди бажали, щоб був гарний врожай". А незаміжні дівчата чи молоді дружини, розвішуючи мерцішори на гілках дерев, загадували бажання про добру жіночу долю чи появу поповнення у сім’ї.

Зауважу, що серед молдавських і румунських етнографів існує думка, що білий колір у бутоньєрці втілює мудрість чоловіків, а червоний - життєву силу жінок. Натомість деякі вчені вважають, що білий є символом чистоти жіночих душ, а червоний говорить про мужність і відвагу чоловіків, адже саме чоловік врятував світ від темряви, повернувши людям Сонце.

Які б легенди походження свята не припали Вам до душі, Мерцишор залишається дуже колоритним, добрим і гарним святом, до відзначення якого долучаються і буковинці. Даруючи комусь власноруч сплетений мерцішор, ми віримо у світле майбутнє, перемогу добра над злом, плекаємо надії на добробут і радість у наших оселях.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що супутникові канали в Україні розкодують. Прочитати про це можна ТУТ.

Стали свідком надзвичайної події? - пишіть її нам!

Завантажуйте наш мобільний додаток для App Store або Google Play, а також слідкуйте за життям міста у соціальних мережах - FacebookInstagram та Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#прихід весни #мерцішор
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...