• Головна
  • Сьогодні День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу - про трагедію буковинцям
14:38, 18 травня 2020 р.
2

Сьогодні День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу - про трагедію буковинцям

Сьогодні День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу - про трагедію буковинцям

18 травня в Україні відзначають День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Саме цього дня 1944 року розпочалася депортація представників цього етносу із Кримського півострова.

Вигнання німців та їхніх союзників із Криму остаточно завершилося в ніч на 13 травня 1944 року. Вже за тиждень радянська влада організувала виселення кримських татар, закинувши їм масове дезертирство та співпрацю з ворогом. Пізніше у подібному звинуватили й інші народи Криму. Насправді жодних доказів «масового дезертирства» кримських татар не існує, а абсолютна більшість колабораціоністів загинула в боях чи була засуджена в індивідуальному порядку. Про це ідеться у матеріалах, підготованих Українським інститутом національної пам'яті, передає пресслужба Чернівецької ОДА.

Депортація кримськотатарського населення розпочалася о 3-й годині ранку 18 травня 1944 року і завершилася, переважно, 20 травня. До операції було залучено 32 тисячі співробітників НКВД. Депортованим давалося на збори від кількох хвилин до півгодини, дозволялося брати з собою особисті речі, посуду, побутовий інвентар і провізію в розрахунку до 500 кг на родину. Насправді вдавалося зібрати в середньому 20–30 кілограмів речей та продуктів, абсолютна більшість майна залишалася і була конфіскована державою. Зафіксовано численні випадки мародерства. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідти ешелонами відправляли на схід.

Під час головної хвилі депортації (18–20 травня) виселено 180 014 осіб, для перевезення яких було використано 67 ешелонів. Крім того, 6 тисяч мобілізованих військкоматами протягом квітня–травня кримськотатарських юнаків окремо відправлено на наряди Головного управління формування резервів до Гурьєва (Атирау, Казахстан), Куйбишева та Рибінська, а ще 5 тисяч кримських татар заслано на роботи до таборів тресту «Московуголь». Разом вигнано з Криму за перші два дні 191 044 осіб. Крім того 5989 осіб, звинувачених у співпраці з німцями і так зв. «антирадянських елементів» заарештували під час депортації. Вони потрапили до ГУЛАГу і в подальшому не враховувалися в загальних зведеннях про вигнанців.

Також із Криму було вигнано понад 40 тисяч болгар, вірмен, греків, турок і ромів.

Депортація кримських татар стала одним із найяскравіших прикладів злочинів радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни. Упродовж багатьох років радянська влада повністю заперечувала злочинний характер своїх дій.

Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом останнього року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників.

Україна ніколи не відмовлялася від визнання актів органів колишнього СРСР щодо відновлення прав депортованих, а від проголошення незалежності взяла на себе повну відповідальність за долю всіх своїх громадян, включно з тими, що повертаються на її територію з місць депортації.

Анексія Криму Російською Федерацією у лютому 2014 році актуалізувала проблему боротьби кримських татар за свої права. Окупанти одразу ж, вперше в новітній історії, заборонила проведення 18 травня традиційного траурного мітингу в центрі Сімферополя, тож 70-ті роковини депортації кримські татари були змушені відзначати в місцях компактного проживання в оточенні загонів поліції у супроводі гелікоптерів.

Водночас лише упродовж першого року після анексії 2014 року більше 150 кримських татар піддали «вибірковому правосуддю», 21 зник без відома або був убитий, а Меджліс позбавлений як будинку, так і можливості вести діалог із державними органами, так званої, «Республіки Крим». Доводиться констатувати, що на п’ятому році анексії АР Крим переслідування кримськотатарського народу російською окупаційною адміністрацією лише посилилося.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що в Україні з'явилася інтерактивна карта інвестиційних пропозицій. Прочитати про це можна ТУТ.
Стали свідком надзвичайної події? - пишіть її нам!
Завантажуйте наш мобільний додаток для App Store або Google Play, а також слідкуйте за життям міста у соціальних мережах - FacebookInstagram та Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#геноцид #день
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Сергiй
18 травня 2020 р., 17:53
Уже геноцид ? треба ж департація перетворилася на геноцид .. А правду важко розповісти,чи вона невідома ? та ні,все відомо,просто замовчується. Чому не росповісти як при німецькій окупації татари йшли поліцаями працювати,як відбирали домівки в мешканців Криму.Пару років тому помер чоловік на сусідній вулиці,який з матірью і багатьма іншими людьми переховувалися по катакомбам,тому що в них відібрали житло саме ці татари ,та перерізали горлянки тим хто не подобався... Як вам це ? А коли повернулися радянські війська,то вони все покидали та стали простими ,бідними татарами. Але про їхні злочини всім було відомо і Сталін зробив настільки гуманно,що аж дивно.Татар вивезли не скільки за те,що вони накоїли, а скільки їх врятувати від самосуду,тим паче не всіж татари були з німцями.З часом багато що забувається і їм дали можливість повернутися.Як ось то опудало Джамала,яка ще щось верещала про 44 рік. Я вже мовчу про те як українська влада весь час проти татар по новинам верещала,а як Росія прийшла  ,то вони вже стали друзями. Більшість татар за Росію і срали вони на Україну,тому майте хочаб самоповагу,хоча це зайве.
Оголошення
live comments feed...