• Головна
  • Святкуємо день архітектури у Чернівцях: куди піти і на що подивитися?
13:07, 1 липня 2020 р.
Надійне джерело

Святкуємо день архітектури у Чернівцях: куди піти і на що подивитися?

Святкуємо день архітектури у Чернівцях: куди піти і на що подивитися?

День архітектури України - свято відносно нове. Його встановили у 1995 році "на підтримку ініціативи архітекторів та містобудівників, їх творчих спілок, працівників проектних організацій і місцевих органів містобудування та архітектури". Встановити-встановили, але як його святкувати - не написали.

Ми всією командою сайту 0372.ua подумали і вирішили, що найкращого способу відзначити це свято, окрім як прогулятися вуличками найкрасивішого міста у світі, вигадати просто нереально. 

А щоб гуляти було не нудно, то ось Вам кілька архітектурних цікавинок про Чернівці. Давайте перевіримо, наскільки добре Ви знаєте Ваше рідне місто! 

Які дві чернівецькі будівлі внесено до списку національних шедеврів?

Про тісний зв'язок між Резиденцією митрополитів і списком об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО в Чернівцях може розповісти кожен. Не сумніваємося, що якщо якогось дня станеться диво і заговорять вуличні собаки - то перше, що ми від них почуємо, це слова "університет" і "ЮНЕСКО". І це цілком заслужено, адже шедевр Йосипа Главки - це візитівка нашого міста. Втім, поціновувачі європейського стилю в архітектурі, яких в Україні є чимало, поряд із Резиденцією, якщо не на один щабель із нею, ставлять ще одну будівлю. Впізнаєте її за майоліковим панно?

(фото взяте з відкритих джерел)

(фото взяте з відкритих джерел)

Ця витончена споруда - це нині Чернівецький обласний художній музей. Але так було не завжди. І боги (олімпійські) на ній намальовані теж не просто так.

Що символізують олімпійські боги на будівлі художнього музею? 

Так, панно - це художня метафора, характерна для сецесії. Знаємо, метафори - це нудно, а художні метафори - це нудно в квадраті. Ми знаємо - і Ви тепер теж знаєте, але ж нікому не скажете, правда? Зате зможете вразити своїх друзів і знайомих наступним фактом: 12 богів-олімпійців на кахлевому панно зображають 12 провінцій, з яких складалася Австро-Угорська імперія на момент приєднання до неї Буковини. Розгадкою образів-алегорій займаються історики і культурологи, тому однозначної думки щодо того, хто є хто - немає. Погратися в дослідників і вгадати, в кому з богів-олімпійців автор зобразив Буковину - чим не захоплююча гра для компанії друзів у погожий літній день? До речі, з приводу авторства картини у науковців є сумніви теж. Раніше вважалося, що художник - австрійський живописець і графік Йозеф Лянг. Однак порівняно нещодавно широковідомий краєзнавець Сергій Осадчук заявив, що майстер - чернівчанин і українець, Євген Максимович. Родом із Вашківців, професор Максимович здобував освіту у Віденській академії мистецтв, працював над оздобленням Резиденції буковинських митрополитів, і - ймовірніше за все - став автором вишуканого панно, подивитися на яке до Чернівців з'їжджаються культурологи й мистецтвознавці з усієї України. 

(фото взяте з відкритих джерел)

(фото взяте з відкритих джерел)

Скільки коштувала реставрація унікальних старовинних дверей музею?

Сецесія - дуже вибагливий стиль, основне в ньому - це надзвичайна увага до деталей. Естетика деталей бере гору над функціональністю. Сецесія - це квінтесенція поняття "дуже дорого" в тому, що стосується хорошого смаку. Простими словами, снобізм - але надзвичайно красивий. 

В чернівецьких реаліях це означає тільки те, що реставрація окремих архітектурних деталей - справа настільки клопітка й дороговартісна, що для того, аби це сталося, потрібно складати зорі й ворожити на кавовій гущі не одну ніч. Або ж наполегливо працювати над цим злагодженою командою людей, адже недарма гасло нашого міста - це Viribus Unitis. Cпільними зусиллями, тобто. 

Таке диво для художнього музею сталося в 2012 році. Тоді за спонсорські кошти було відреставровано вхідні дерев'яні двері - зі збереженням усіх технологій та рекомендацій для реабілітації конструктивних і декоративних елементів. Майстри з художньої обробки деревини конструктивно відтворили верхню частину дверей у дзеркальному відображенні до нижньої частини, зняли старі нашарування фарби методом нагрівання та хімічним способом, відновили втрачені елементи вітражних заповнень, доповнили латунні елементи декору з відновленням втрачених деталей, виготовили нові ручки для відкривання дверей на місці втрачених, укріпили елементи конструкції масивних дверей. Одним словом, добряче відпрацювали ті гроші, які на них було витрачено. Хоча точної суми, скільки це коштувало - ми не знаємо, кошторису в руках не тримали. Тому брехати не будемо, а залишимо Вам простір для здогадок і припущень. Ми ж обіцяли цікавинки для прогулянки Чернівцями - а не книжку казочок, правда?

(фото взяте з відкритих джерел)

(фото взяте з відкритих джерел)

Команда сайту 0372.ua щиро вітає всіх українських архітекторів з професійним святом: творіть, проектуйте, споруджуйте і відновлюйте! І не пропускайте нагоди надихатися Чернівцями - і нехай атмосфера, естетика і шарм міста Вам у цьому лише сприятиме. 

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що буковинські школярі склали ЗНО з української мови й літератури. Прочитати про це можна ТУТ

Стали свідком надзвичайної події? -пишіть її нам!

Завантажуйте наш мобільний додаток для App Store або Google Play, а також слідкуйте за життям міста у соціальних мережах - FacebookInstagram та Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#день архітектури України #красиві місця Чернівців #пам'ятки Буковини
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...