• Головна
  • Щоб ІТ-галузь у Чернівцях прижилась, завдання №1 – сформувати комфортне середовище!
Політика
19:54, 12 серпня 2020 р.
Надійне джерело

Щоб ІТ-галузь у Чернівцях прижилась, завдання №1 – сформувати комфортне середовище!

Політика
Щоб ІТ-галузь у Чернівцях прижилась,  завдання №1 – сформувати комфортне середовище!

Сьогодні ІТ-галузь – це перспективний та фінансово ємкий ринок. Особливо тепер, коли в період "коронакризи" люди переходять на дистанційні форми роботи, пише 0372.ua.

Складно уявити, що ще близько 10 років тому ІТ-професія була менш престижною і студенти з острахом обирали цей напрямок професійного розвитку. Незважаючи на популярність професії нині та достатню кількість пропозицій у Чернівцях – ІТ-розробників все ж недостатньо.

Щоби зрозуміти, чому місто досі "пасе задніх" у перспективній галузі – ми поспілкувалися зі знаним ІТ-фахівцем в галузі електронної комерції, лауреатом премії Президента України для молодих вчених, головою правління чернівецького ІТ-кластеру Chernivtsi IT Community Дмитром Шкільнюком.

Початок кар’єри в ІТ-сфері – ще з університету.

З 5 курсу навчання в університеті мені випала нагода проходити практику в компанії Desyde Ltd. Саме там я побачив, як люди використовують сучасні технології, як спілкуються з офісами з Нідерландів, як будують і планують свою роботу. Здивувало, що всі вільно володіють англійською мовою (а це був 2008 рік). Тоді зрозумів, що робота на західних ринках в ІТ компаніях – це робота майбутнього з клієнтами без кордонів.

Щоб ІТ-галузь у Чернівцях прижилась,  завдання №1 – сформувати комфортне середовище!, фото-1

Того ж року я вступив на навчання в аспірантуру Інституту кібернетики імені В. М. Глушкова НАНУ і вже там ознайомився з мультимедійними розробками, системами штучного інтелекту та розпізнавання образів. Це все і підштовхнуло мене до руху в галузі інформаційних технологій.

Спочатку було важко знайти клієнтів.

На початку кар’єри в ІТ-галузі було важко знайти клієнтів. Тоді ж не було таких просунутих ресурсів (наприклад, Upwork), де можна було б брати завдання на віддалену роботу або супровід клієнта. Більшість українських клієнтів тоді ставилися "несерйозно" до своїх проєктів, або не могли вірно оцінити переваги представлення послуг в онлайн. Постійно шукали консультації як вірно оформити договір та працювати з банківськими рахунками.

Зараз труднощів також вистачає.

1. У місті немає хорошої ІТ-інфраструктури. Насправді, у Чернівцях дуже мало сучасних офісних центрів (з відповідною інфраструктурою: парковка, ліфт, зручне розташування, близькість до їдальні, банку тощо.), а більшість комерційних приміщень – це перероблені радянські будівлі.

2. Відсутність якісних коворкінгів та ІТ-хабів. Припустимо, що в Чернівці заходить компанія і хоче для себе обрати офісне приміщення з-поміж 3-4 запропонованих (наприклад 200-300 квадратних метрів). Для нашого міста – це велика складність. Розробники – це мобільні люди, які часто мають відрядження в інші міста, або й за кордон.

Звичайно, бачачи там кращі умови вони приймають рішення про переїзд. Ми ж маємо зрозуміти, що фахівці ІТ-сфери – це кадри, які важко замінити.

Поки складно уявити Чернівці з IT-house, IT-village, але це ж реально!

Подивіться на Львів та Івано-Франківськ, там міська влада сприяє та підтримує ІТ-галузь. Крутим у цьому плані вважаю Львів. Вони вже будують IT PARK площею 10 га (https://itcluster.lviv.ua/projects/it-park/), який розрахований на 10000 розробників та стане центром розвитку львівської ІТ-індустрії з усім необхідним для створення та підтримки бізнес- та наукового середовищ. У Львові також будується житло для представників ІТ-галузі, а це дуже важливий фактор.

Щоб ІТ-галузь у Чернівцях прижилась,  завдання №1 – сформувати комфортне середовище!, фото-2

Керівництво Львова розуміє, що ІТ-галузь це:

  • досвідчені кадри, які витрачають зароблені не малі гроші у Львові;
  • податки (до прикладу, за 2019 рік Україна отримала 16,7 млрд грн податків з ІТ-галузі);
  • постійні відрядження у Львів, відповідно зростає кількість послуг які надають готелі, ресторани, магазини сувенірної продукції тощо;
  • додаткові робочі місця в ІТ-індустрії. Наприклад, у випадку відкриття ІТ офісу виникає необхідність у прибиральниці, охоронцях тощо.

До того ж, розробники сплачують послуги і в інших галузях (наприклад спортивний зал, ремонт машини, оренда житла тощо). Відповідно, чим більше розробників, тим краще для Львова. Щодо Чернівців, направду я не уявляю собі, щоб в місті (враховуючи нинішню ситуацію) почали реалізовувати такі проекти, як IT-Pаrk, IT-Village, IT-house. Я інколи з острахом звертаюся по допомогу в наші міські комунальні установи або в державні "кабінети", бо часом можна "нарватися" на додаткові проблеми, замість їх вирішення.

З країни завжди можна виїхати, але стати "сильною цеглинкою в розбудові заможної України" – для мене важливіше.

Так, знання в ІТ-сфері високо оплачуються за кордоном, але особисто для мене питання з переїздом в іншу державу – закрите. Ми й уявити собі не можемо, яку титанічну роботу виконують наші військові, лікарі й волонтери. Всі вони працюють на передовій, не шкодуючи себе, своїх сил та здоров’я. А все для того, щоби ми жили спокійно у своїй країні. Тому вважаю, що ми просто зобов’язані забезпечити надійний тил для цих людей. Ми повинні сплачувати податки в Україні, створювати нові робочі місця, ділитися досвідом, заводити клієнтів та інвесторів в Україну. Вважаю, що з країни завжди можна виїхати, але стати "сильною цеглинкою в розбудові заможної України" – для мене важливіше.

Якщо подивитися на ІТ-індустрію з бізнесової точки зору, то в Україні насправді є ряд суттєвих переваг:

  • невелике часове вікно з європейськими клієнтами. Наприклад, якщо компанія з Німеччини працює з командою з Китаю чи Індії, то вони можуть працювати разом по 2-4 години в день. З українцями невелика різниця в часі, відповідно майже весь робочий день всі на зв'язку. Також європейцям набагато легше планувати відрядження в Україну, ніж наприклад в держави східної Азії.
  • п’ятивідсотковий податок для приватних підприємців третьої групи.​ Повірте, порівняно з Європою – це невеликі податки.
  • доступна ціна на комерційну нерухомість.
  • велика кількість фахівців, яких потрібно залучати і запрошувати на роботу.

Якщо так продовжувати, то кожний наступний інвестор навіть не гляне в бік Чернівців.

Розвитку ІТ-галузі в Чернівцях заважає те, що міська влада повинна досі не змогла налагодити діалог з ІТ спільнотою та зрозуміти важливість ІТ галузі для регіону. Альтернативою для Чернівців вважаю сприяння розвитку місцевих та закордонних компаній, які відкривають тут офіси. Проте місцева влада це не робить.

Такі процеси пригнічують репутацію міста, відповідно кожний наступний інвестор навіть не гляне в бік Чернівців. В місцевій владі маємо бачити друга та порадника, а не бюрократичну машину, в якій можна знайти лише проблеми У мене є бажання зробити щось для міста Чернівці та для України загалом.

Впевнений, лише з потужною командою ми можемо створити комфортні умови для ведення ІТ-бізнесу в Чернівцях. Тому, долучився до команди "Єдина Альтернатива", щоб зрушити розвиток Чернівців з "мертвої точки". Першочергово, місцева влада повинна змінити свою позицію щодо ІТ-сфери (це ж робочі місця, податки, імідж міста загалом) та вийти на діалог, як з місцевими представниками цієї сфери, так і з інвесторами. Вони повинні бачити в місцевій владі друга та порадника, а не бюрократичну машину, в якій можна знайти лише проблеми.

Кожен же хоче бачити і жити в комфортному та затишному місті зі стабільною економікою, тому розбудова ІТ-галузі в Чернівцях – це не лише реальна мета, а необхідність! Створюючи комфортне середовище для високомобільних, заможних ІТ-спеціалістів, які потребують високого рівня якості життя, ми не просто залучаємо людський капітал в міста, в відтак додаткові податки та гроші в місцеву економіку, а й створюємо комфортне середовище для життя кожного чернівчанина.

І це, на мій погляд, завдання номер один!

Читайте також: Україна розроблятиме проєкт щодо життя на Місяці: актуальне Буковині

На Буковині відремонтують аварійне приміщення школи (деталі)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Перспективи #IT-технології #політика #майбутнє
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...