• Головна
  • Андрія Первозванного: на Буковині відзначають велике свято
Релаксні новини
07:55, 13 грудня 2020 р.
Надійне джерело

Андрія Первозванного: на Буковині відзначають велике свято

Релаксні новини
Андрія Первозванного: на Буковині відзначають велике свято

Сьогодні буковинці святкують день пам'яті Андрія Первозванного, пише 0372.ua.

Апостол Андрій Первозванний був першим проповідником Євангелія на Русі, одним із дванадцяти апостолів та перших учнів Ісуса Христа.

Святий Андрій в народі асоціювався з покровителем молоді, що всіляко сприяв коханню та щасливим шлюбам. Інколи це свято називали ще й Калитою, а також великими вечорницями. Калитою називався обрядовий корж, що пікся з пшеничного чи житнього борошна. Він був досить твердим, його щедро обмащували медом й обсипали маком. Потім підв’язували до сволока і парубки по черзі мали відкушувати того коржа – без допомоги рук, тримаючи між ногами рогача або кочергу. Тим, кому це вдавалося, пан Калитинський (охоронець Калити) змащував обличчя сажею.

Крім власне обряду Калити, на Андрія існувала величезна кількість обрядів і ворожінь. На сьогодні їх відомо до сотні. Наприклад, був такий обряд «засівання конопель», який виконувався наступним чином: дівчина кидала на землю жменю конопель і спідницею їх «волочила» – торкалася землі. При цьому приказувала: «Андрію, Андрію! Я на тебе коноплі сію; Димкою (спідницею) волочу, – бо дуже заміж хочу». Після цього насіння згрібали, брали в пригорщі і несли до хати; якщо виявлялася парна кількість зернин, то «доля знайдеться», а коли ні – потрібно чекати наступного Андрія-добродія.

Парубки в цей день не ворожили, одначе також займалися важливими справами. На Буковині в селах і донині досить поширена традиція знімати ворота (браму) незаміжнім дівчатам, що символізує те, що дівчина готова до заміжжя.

Народні прикмети на свято Андрія:

  • Ясний і морозний день віщує хороший врожай.
  • Якщо сніг на Андрія випав і не тане – значить, лежатиме аж до початку квітня.
  • Вогонь в печі горить червоним полум'ям – будуть морози. Білий вогонь, відповідно, віщує відлигу.
  • Якщо сніг цього дня впаде, то він затримається ще на 100 днів.
  • Кішка вилизує хвіст, лапи – чекайте ясного морозного дня.
  • Швидкі і низькі хмари – прикмети до того, що скоро буде холоднеча.

Іменинник сьогодні: Андрій.

#свято Андрія на Буковині #день янгола Андрія #яке свято сьогодні
Оголошення
live comments feed...