• Головна
  • Друга річниця Православної церкви України: як створювали та скандали довкола
річниця ПЦУ
09:13, 15 грудня 2020 р.
Надійне джерело

Друга річниця Православної церкви України: як створювали та скандали довкола

річниця ПЦУ
Михайлівський золотоверхий собор / фото з відкритих джерел

Михайлівський золотоверхий собор / фото з відкритих джерел

Православна церква України 15 грудня відзначає другу річницю створення. ПЦУ офіційно затвердили у 2018 році на об'єднавчому соборі православних церков у Києві, пише 0372.ua.

Урочисте підписання Томосу

Нагадуємо, ми писали раніше, Як відбуватимуться релігійні заходи під час карантину: нові обмеження

З тих пір до неї перейшли майже 600 громад, проте не обійшлося без скандалів, передає 24 канал.

Історія створення ПЦУ

Спершу Верховна Рада в червні 2016 року звернулась до патріарха Варфоломія із проханням надати автокефалію Українській православній церкві. Проте активніші дії для створення ПЦУ стартували аж навесні 2018 року, коли тодішній президент Петро Порошенко звернувся до патріарха Варфоломія з проханням про надання Томосу.

Синод Вселенського патріархату прийняв до розгляду звернення. Тож 3 митрополитів патріархату почала візити до помісних православних церков, щоб інформувати про українську справу.

У вересні 2018 року патріарх Варфоломій у своїй доповіді виголосив чимало прикладів того, як "Москва впродовж багатьох століть правувала Київською митрополією, православною церквою в Україні, без відома Константинополя". Наступного дня собор ухвалив, що Вселенський патріархат має повноваження надавати автокефалію іншій церкві без будь-яких узгоджень.

Головою ПЦУ став Епіфаній

Глава ПЦУ Епіфаній, фото з відкритих джерел

Глава ПЦУ Епіфаній, фото з відкритих джерел

ПЦУ утворилася 15 грудня 2018 року на помісному соборі. Тоді об’єдналися українські православні юрисдикції на ґрунті повної канонічної незалежності. Предстоятелем ПЦУ обрали 39-річного митрополита Епіфанія (в миру Сергій Думенко). До того моменту він був ректором та професором Київської православної богословської академії, митрополитом Переяславським і Білоцерківським, патріаршим намісником з правами єпархіального архієрея УПЦ КП.

Перехід церков до ПЦУ

Після цього до ПЦУ почали переходити численні православні громади і парафії України, які раніше декларували єдність із Московським патріархатом.

Томос

У січні 2019 року Патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію ПЦУ після спільного служіння літургії з митрополитом Епіфанієм. Яка дія Томосу:

  • Томос узаконив базові принципи управління та церковного життя,
  • зобов'язав церкву отримувати миро від Константинопольської церкви,
  • встановив для всіх священнослужителів ПЦУ можливість апеляційного звернення до Вселенського патріарха,
  • засвідчив права Фанару на екзархат і ставропігії в Україні,
  • закликав інші помісні православні церкви визнати ПЦУ та згадувати її як "Святішу Церкву України".

Процес надання автокефалії ПЦУ завершився 6 січня 2019 року. Тоді Варфоломій вручив Епіфанію митрополичий жезл і сувій із текстом Томосу.

30 січня 2019 року ПЦУ отримала офіційну реєстрацію як юридична особа.

Інтронізація (вступ на престол) Епіфанія відбулась у соборі Святої Софії у Києві 3 лютого 2019 року.

27 липня того ж року Священний Синод ПЦУ ухвалив рішення щодо припинення юридичних осіб "Київська Патріархія УПЦ Київського Патріархату" та "Патріархія УАПЦ" шляхом приєднання до Київської Митрополії Української Православної Церкви (Православної Церкви України).

Реформа церкви

ПЦУ планує або вже запровадила низку нових правил в церквах:

  • вхід до церков для жінок з непокритою головою,
  • встановлення лавок для сидіння у церквах,
  • дозвіл на відспівування вірян католицького віросповідання.

Коментуючи можливі зміни у церковному календарі, наприклад, святкування Різдва в один день разом з католиками, 25 грудня, Епіфаній неодноразово наголошував, що ці зміни повинні відбуватися поступово, внаслідок просвітницької роботи й відповідних змін у поглядах суспільства.

Певні новації запроваджуються і в церковній музиці. Для прикладу, під час святкування Великодня 2019 року в Михайлівському Золотоверхому соборі лунав передзвін, який написали та виконали студенти Київської православної богословської академії.

Скандали довкола ПЦУ: Перехід парафій

Чимало скандалів пов’язані з переходом парафій до ПЦУ. Так, на початку створення церкви були сподівання, що парафії УПЦ МП почнуть активно переходити до ПЦУ. Адже напередодні об’єднавчого собору ієрархи УПЦ МП висловлювали підтримку створенню православної автокефалії в Україні.

Проте в РПЦ знайшли важелі, щоб натиснути на них. Так, на об’єднавчий собор прибули лише 2 архієреї УПЦ МП. Інші не ризикнули. Не ризикнули вони перейти до ПЦУ і після об’єднавчого собору. Спрацювали різні чинники. Але головний серед них – тиск Москви.

І все ж понад 500 парафій УПЦ МП захотіли перейти до ПЦУ. На жаль, юридичне оформлення цих переходів усіляко гальмується, зокрема через суди і представників влади, серед представників якої теж є адепти Московського патріархату. А ще в цьому питанні активні проросійські політики в Україні.

Епіфаній також розповідав, що практично щодо кожної громади, яка долучилася до ПЦУ, є судові позови з боку РПЦ. Окрім того, до ПЦУ переходять здебільшого парафії, а непереходить з громадою – отримує повне фінансове забезпечення.

Яке значення має створення ПЦУ

  • Створення ПЦУ – це насамперед символ духовної незалежності Української держави, мовиться у повідомленні НІСД. Адже найбільша православна інституція України – УПЦ МП – перебуває в залежності від РПЦ. А влада Росії постійно використовує релігійний чинник задля поширення ідеологем "русского мира" на пострадянському просторі.
  • Тож, попри політичний суверенітет, свідомість багатьох українських вірян досі перебуває під впливом кремлівської пропаганди, яку нерідко подають під виглядом православної риторики про "спільне походження двох братніх народів – українського та російського – з Дніпровської хрещенської купелі", "непорушну єдність історичного простору Святої Русі", "унікальність та самобутність східнослов’янської православної цивілізації" тощо.
  • Створення ПЦУ – органічне доповнення політичної незалежності України, чинник по зміцненню національної безпеки в її гуманітарному вимірі.
  • Автокефальний статус дозволяє ПЦУ стати повноцінним суб’єктом світового релігійного співтовариства.
  • Створення ПЦУ – невід’ємна складова вітчизняної публічної дипломатії, одним із завдань якої також є протидія антиукраїнській пропаганді, що тиражується Росією на міжнародній арені.
  • Через те, що релігійні громади почали переходити з юрисдикції УПЦ МП під юрисдикцію ПЦУ, УПЦ МП почала втрачати і парафії, і професійні кадри.
  • Отримання автокефалії також вплинуло на поглиблення співпраці між ПЦУ та УГКЦ.
  • За даними соцдосліджень, авторитет ПЦУ в очах українців тільки зростає. А це переконує в тому, що церква відіграватиме роль важливого маркера національного єднання та суспільної мобілізації.

Читайте такожНа Буковині сталась сутичка між вірянами: прихожан не впускали на територію церкви

Народний календар на Буковині 15 грудня: яке свято сьогодні

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ПЦУ #річниця #томос
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...