• Головна
  • Чим живуть буковинські громади і які проблеми вирішують: інтерв'ю з головою Глибоцької ОТГ Григорієм Ванзуряком
об'єднані громади
16:06, 22 грудня 2020 р.
Надійне джерело

Чим живуть буковинські громади і які проблеми вирішують: інтерв'ю з головою Глибоцької ОТГ Григорієм Ванзуряком

об'єднані громади
Григорій Ванзуряк / фото 0372.ua

Григорій Ванзуряк / фото 0372.ua

Реформа децентралізації триває в Україні вже п'ять років і об'єднані громади справді отримали розширений спектр можливостей та повноважень до вирішення нагальних питань на місцях, у тому ключі, який якнайбільше сприятиме їх ефективному розвитку. Однак, попри явні позитиви та досягнення, залишається низка проблем, суперечностей та викликів, з якими стикаються громади і однозначного вирішення цих проблем немає, пише 0372.ua.

Нагадуємо, ми писали раніше, що На межах новостворених районів Чернівецької області встановили нові вказівники

У Чернівецькій області згідно нового адміністративно-територіального поділу створено три райони, які об'єднують 52 територіальні громади. Власне всі ці буковинські громади, так само, як і більшість громад по Україні, наразі вирішують питання бюджетів, фінансування, неврегульованості певних аспектів діяльності на законодавчому рівні, передачі майна, забезпечення комунальних медичних й освітніх установ у новому році, стратегічного планування тощо. Про всі ці проблеми наша кореспондентка поспілкувалася із головою Глибоцької об'єднаної територіальної громади Григорієм Степановичем Ванзуряком. Зауважимо, що він був двічі обраний головою Глибоцької районної ради, головою ОТГ, а за результатами місцевих виборів 2020 р. став головою територіальної громади.

На Буковині, коли ми починали в рамках децентралізації утворювати ОТГ, нас було 10 голів об’єднаних громад. Це були відчайдухи, котрі у час, коли не було ні ресурсів, ні законодавства, яке фактично писали вже після обрання голів ОТГ, "по наших слідах", очолили процес децентралізації на місцях, - розповів голова Глибоцької ОТГ.

Як зазначив Григорій Ванзуряк, на той час ніхто не знав як працювати в нових обставинах, як далі просувати реформу. Основними прихильниками реформи були асоціації міст України, підтримував її й Офіс президента.

Під час цієї реформи по наших пропозиціях фактично писалася законодавча база. Це був унікальний момент в історії державотворення, коли не депутати, не міністерства, а голови громад (на той час було 159 по всій Україні) подавали пропозиції, що лягали в основу законів, - пригадує він. 

Наш співрозмовник переконаний, що ті, хто починали реформу децентралізації на місцях, отримали підтримку людей, тому й були переобрані цьогоріч на місцевих виборах. Він зауважив, що з десяти голів по Чернівецькій області, хто балотувався на місцевих виборах на посади голів ОТГ, 6 отримали більшість голосів виборців. Нещодавно заступник міністра регіонального розвитку ставив у приклад Буковину, де населення переобрало тих голів громад, які балотувалися.

Крім того, посадовець зазначив, що роки початку реформи місцевого самоврядування були періодом романтизму у децентралізації, тому що був контакт між Урядом, Президентом, парламентом і громадами.

Голів ОТГ часто запрошували на різні платформи, форуми, де напряму можна було поспілкуватися із міністрами і вирішити те, чи інше питання конкретної громади. Часом легше було вирішити питання у Києві, аніж на рівні області. У цей час суттєва допомога від держави відчувалася. За останні п’ять років вдалося сформувати управлінський та кадровий потенціал громади, сформувати стратегії подальшого розвитку, поступово вирішувати різноманітні проблеми людей, - зазначив він.

Зараз громади стикаються з багатьма проблемами. Голова ОТГ розповідає, що наразі є період невизначеності для територіальних громад, адже щороку намагаються заглядати у кишені бюджетів місцевих громад, немає стабільних правил гри.

Перед початком прийняття бюджету на 2020 рік ми змушені були відвойовувати ті, чи інші податки, збори тощо. Зокрема, земельний податок є суто податком місцевих громад. На державному рівні був внесений законопроєкт щодо пільг "Укрзалізниці" на тих землях, де проходять колії. Це означає, що наприклад Глибоцька ОТГ десь приблизно 3 млн грн не отримає податку із землі через те, що велика компанія-монополіст отримає пільги від держави. Натомість держава не компенсує ці втрати громадам. Другий момент – це акциз. Коли АЗС почали платити 5% до місцевих бюджетів, органи місцевого самоврядування слідкували, щоб ці заправки діяли легально, натомість у бюджетах громад з’явилися відповідні кошти з податку. Зрозуміло, що коли центральна влада побачила суми надходжень від акцизу до місцевих бюджетів, то постало питання їх впорядкування. Тоді був сформований механізм, що акциз спочатку забирається до Києва, а потім розподіляється на місцях. І на таких договірних засад громади отримували кошти, які поверталися до наших бюджетів з акцизу, - говорить він.

Як зауважив Григорій Ванзуряк, цього року відбулися законодавчі зміни, відповідно до яких акциз вже не розподіляється громадам, а залишається у державному бюджеті. "Це ще один удар по бюджету нашої громади, адже його спрямовують на дорожню інфраструктуру. Законом передбачена 35% субвенція на місцеві дороги, але ми не знаємо, як вона має розподілятися. Якщо порахувати, скільки цього року отримали громади, то це 7,2 млрд грн, а субвенція 35 %, яку планують наступного року, виходить 6,2 млрд. Тобто вже 1 млрд місцеві бюджети цього року недоотримають", - підраховує посадовець.

Окрім того, як розповідає Григорій Степанович, найгірше, мабуть, те, що щороку забирається додаткова дотація на функціонування об’єктів, які належать органам державної влади. Тобто це лікарні, заклади освіти.

Освіта і медицина є функціями державної влади, які делеговані органам місцевого самоврядування, тобто якщо держава делегує, вона має забезпечити ресурсним забезпеченням. Виходить так, що держава забезпечує зарплати, а утримання будівель, опалення, обслуговування, компослуги падають на місцеві бюджети. Для того, щоб місцевим бюджетам не було важко, Мінфін запропонував додаткову дотацію. Так от, ця дотація протягом трьох останніх років зменшилася на 70 %. Ми мали спочатку 100% державної дотації, у 2020 отримаємо лише 30%. А проблеми освітлення, опалення, водопостачання мають вирішуватися з дотацією, чи без.

Також очільник громади зауважує, що ціни на електроенергію завжди збільшуються. Наприклад у цьому контексті для Глибоцької ОТГ однією з найбільших проблем є вуличне освітлення.

Раніше органи місцевого самоврядування мали пільгу (0,4 від ціни за електроенергію) по вуличному освітленню. Зараз оплата здійснюється за тарифами, які сплачують звичайні споживачі. Тобто у той момент, коли вночі виробляється надлишок електроенергії і держава не має куди її дівати, можна було б зменшити ціну у цей період доби саме для місцевих громад, щоб вуличне освітлення не було таким витратним для бюджетів. Однак цього немає. І це є значним ударом для місцевих бюджетів, - пояснює він.

Попри те голова Глибоцької ОТГ сподівається, що запрацюють різні фонди, до прикладу Фонд регіонального розвитку стане прозорим і громада зможемо подавати свої проєкти щодо вирішення питання з перехідними об’єктами. "Сподіваємося, що субвенція на соціально-економічний розвиток, яку мають депутати, також стане тією, яка допоможе розвитку громад," - каже він.

Одним із успіхів Глибоцької громади, про який розповів голова, стала участь у програмі "ДОБРЕ". "Програма "ДОБРЕ" є дуже цікавою, наразі проходить четвертий етап по території України, де обрані три області, серед яких і Чернівецька. З них було подано 108 заявок від об’єднаних громад. Були три етапи відбору, після проходження яких залишилося 25. Наша громада якраз ввійшла до списку обраних", - повідомив наш співрозмовник.

Зауважимо, що Програма сприяє активізації місцевого добробуту громад, причому це не тільки семінари і тренінги. Програма допомагає писати стратегію розвитку громади і надає кошти на ті речі, які необхідно реалізувати в межах громади.

Наприклад, наші колеги з Тернопільської  та Дніпропетровської областей на рівні громад за цією програмою отримали кошти на водопостачання, закупівлю комунальної техніки, покращення освітлення, створення зон для відпочинку тощо. Ми сподіваємося на успіх в рамках програми, - зауважив Григорій Ванзуряк.

Зрештою, завдяки програмі, в межах Глибоцької ОТГ провели опитування, до якого було залучено близько 7-8 % від загальної кількості мешканців різного віку, соціального статусу і т.д. "Всі дані були проаналізовані, і зауважу, що такого аналізу не робилося відколи наша громада існує, але він є ключовим моментом, бо знаєш чого громада прагне і які проблеми потребують вирішення першочергово," - наголосив він.

Читайте такожУ Чернівцях з нового року підвищать тарифи на воду

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Глибоцька ОТГ #децентралізація #громади #бюджет #акциз #субвенція #Григорій Ванзуряк
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...