• Головна
  • Що таке депресія? І як з нею боротися
Психологія
21:04, 31 липня 2021 р.
Надійне джерело

Що таке депресія? І як з нею боротися

Психологія
Що таке депресія? І як з нею боротися

Депресією ми звикли називати звичайні перепади настрою, короткочасні емоційні реакції на проблеми в буденному житті.

Насправді ж депресія – це серйозна хвороба, яка без належного лікування може перейти у важку форму і стати причиною суттєвого погіршення якості життя. Не зважаючи на те, що депресія піддається лікуванню (сьогодні існують ефективні види допомоги при депресивних станах), лікування проходять навіть не половина з усіх, кому це потрібно (у деяких країнах, за даними ВООЗ, цей показник не сягає і 10%).

Депресія – це захворювання, при якому людина тривалий час (не менше двох тижнів) почувається пригнічено, втрачає інтерес до занять, які раніше приносили задоволення, а також не може робити повсякденні справи. Лікування середньої і важкої депресії найчастіше включає прийом медикаментів, однак позбутись депресії будь-якої форми неможливо без власних зусиль і підтримки близьких. Що ви можете зробити, якщо вам здається, що у вас чи у близької вам людини депресія, – радить Андрій Карачевський, лікар-психіатр, психотерапевт, доцент кафедри загальної, дитячої, судової психіатрії і наркології НМАПО імені П.Л.Шупика.

Що ви можете зробити, якщо вам здається, що у вас депересі

  • Поговоріть з другом

Якщо вам здається, що у вас депресія, поділитися почуттями з людиною, якій довіряєте. Більшість людей почувається краще після розмови з тим, хто хвилюється за них.

  • Зверніться за допомогою до фахівця

Вам не потрібно самостійно опрацьовувати тонни медичної літератури. Спочатку зверніться до свого сімейного лікаря або терапевта. За необхідності, він направить вас до вузькопрофільного фахівця. Пам'ятайте, що вчасна і правильна допомога – це запорука одужання.

“Якщо у вас протягом двох тижнів спостерігається пригнічений настрій, ніщо не приносить задоволення, погіршився апетит, порушився сон, важко стало думати, зосереджуватися, приймати рішення, та якщо ви стали занадто себе звинувачувати чи знецінювати – варто звернутися до фахівця  – клінічного чи медичного психолога, психотерапевта чи психіатра. А якщо, внаслідок зниженого настрою, порушилося ваше звичне функціонування, ви не можете виконувати свою роботу та виникають повторювані думки про смерть - обов’язково зверніться до психіатра”, – говорить лікар-психіатр, психотерапевт Андрій Карачевський.

  • Продовжуйте займатись справами, які приносили задоволення до хвороби
  • Уникайте ізоляції

Підтримуйте контакти з сім’єю та друзями.

  • Займайтесь фізичними вправами

Навіть коротка прогулянка принесе користь.

“Під час депресивного стану ви відчуваєте небажання займатися тим, що раніше подобалося. Це зменшує задоволення та радість від досягнень і в кінцевому результаті ще більше пригнічує. Виникає замкнене коло, в якому людина почуває себе дедалі гірше. Інколи людині важко підвестися з ліжка, вийти з дому, готувати їжу, навіть просто вмиватися. І один з найкращих способів почати долати свою депресію  – це підняти рівень своєї активності”,  – говорить  Андрій Карачевський.

  • Дотримуйтесь звичного режиму харчування і сну
  • Прийміть той факт, що у вас, можливо, депресія, і відповідним чином скоректуйте свої очікування

В такому стані у вас може не бути сил, щоб робити звичний для вас обсяг робіт. Це – нормально при депресії. Сконцентруйтесь на подоланні хвороби, щоб швидше повернутись до нормального життя.

  • Відмовтесь від алкоголю, не вживайте психотропні чи наркотичні засоби – вони можуть посилити депресію
  • Якщо у вас з’явились думки про самогубство – негайно зверніться за допомогою

“Якщо думки про бажання вмерти стали частішими, зменшилася здатність їх контролювати та з’явилося продумування варіантів скоєння самогубства  – необхідно негайно звернутися до лікаря”,  – говорить  Андрій Карачевський.

Читайте також: Психологи: Тато впливає на життя дочки більше, ніж мама

Психологи дали декілька порад, як зберегти сім'ю

Отримуйте головні новини дня - Telegram або Viber.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#депресія #корисні поради #поради фахівців
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...