• Головна
  • Як продати земельний пай, який перебуває в оренді?
Земельний кодекс
20:16, 9 серпня
Надійне джерело

Як продати земельний пай, який перебуває в оренді?

Земельний кодекс
Як продати земельний пай, який перебуває в оренді?

01 липня 2021 року відкрився ринок землі, і власники земельних ділянок сільськогосподарського призначення мають можливість відчужувати їх за договорами купівлі-продажу, про це пише 0372.ua.

Досить актуальним є питання  продажу земельних паїв, які перебувають в оренді. Нагадуємо, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» купувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть виключно громадяни України загальним обсягом 100 га, а з 01 січня 2024 року така можливість придбання земельних ділянок до 10 тис га буде і в юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України.

Яка процедура продажу паю, котрий перебуває в оренді?

Згідно норм ст.130-1 Земельного кодексу, орендар земельної ділянки (паю), володіє переважним правом на її придбання. Таке право реалізується за умови, що орендар погодиться на умови та ціну, запропоновану продавцем.

У такому випадку, якщо особа виявила бажання продати земельну ділянку, яка перебуває в оренді, їй слід звернутись до нотаріуса і зареєструвати намір про продаж земельної ділянки. Нотаріус зобовязаний письмово повідомити орендаря про намір продати земельну ділянку цінним листом з повідомленням про вручення. Якщо орендар погоджується на  умови продажу, то він зобовязаний письмово повідомити про це нотаріуса. Протягом місяця з дня отримання такого повідомлення нотаріус за погодженням із продавцем повинен призначити день і час укладення договору купівлі-продажу та повідомити про це орендаря земельної ділянки, який виявив бажання скористатися таким правом, цінним листом з описом вкладень та повідомлення про вручення.

Як продати земельний пай, який перебуває в оренді?, фото-1

У разі якщо протягом місяця з дня, коли орендар був належним чином повідомлений нотаріусом про намір щодо продажу земельної ділянки, не повідомив належним чином нотаріуса про своє бажання скористатися переважним правом або відмовився від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, або не з’явився для укладення такого договору у день і час, призначені нотаріусом, вважається таким, що відмовився від свого переважного права. У даному випадку продавець має право продати пай тій особі, котра бажає її купити.

Наголошуємо, що у разі пропущення даної процедури повідомлення орендаря про продаж паю, він має право звернутися до суду із позовом про переведення на нього прав та обовязків покупця.

Однак, якщо орендар не може набувати у власність таку земельну ділянку, переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення може бути передано його суб’єктом іншій особі, яка відповідно до закону може набути у власність таку земельну ділянку.

Про передачу переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення особа, яка передає переважне право, зобов’язана письмово повідомити власника земельної ділянки протягом трьох робочих днів з дня державної реєстрації переходу такого права. Повідомлення здійснюється цінним листом з описом вкладень та повідомленням про вручення або особисто під розписку.

Важливо: згідно ч.5 ст. 130 Земельного кодексу України, розрахунки, пов’язані із сплатою ціни земельних ділянок сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими угодами, провадяться в безготівковій формі. Також згідно п. 22 Перехідних положень Земельного кодексу, до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

Дана інформація не є вичерпною, за більш детальним роз’ясненням та отримання правової допомоги можете звернутись  до фахівців Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна за адресою: м. Чернівці, вул. Університетська, 1, тел.: (0372) 51-36-14.

Звернутися по допомогу до фахівців Чернівецького бюро правової допомоги можна за адресою: м. Чернівці, вул. Івана Підкови, 2. Телефон: (0372) 56-25-85 (Садгора).

Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103 (дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України безкоштовні, приймаються цілодобово).

Перелік Бюро правової допомоги у районах Чернівецької області можна знайти на сайті безоплатної правової допомоги https://www.legalaid.gov.ua/

 Читайте також:Чернівецька область отримала кошти для виплати субсидій

У Чернівцях тривала літня культурологічна школа "Культурна екстраваганца: Чернівці-2021"

Отримуйте головні новини дня - Telegram або Viber.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#земельний кодекс #продаж паю
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...