• Головна
  • Договір довічного утримання – що потрібно знати?
17:04, 11 вересня 2021 р.
Надійне джерело

Договір довічного утримання – що потрібно знати?

Догляд за літньою людиною, фото з відкритих джерел

Догляд за літньою людиною, фото з відкритих джерел

У житті інколи трапляється так, що людина перебуває у важкому матеріальному, моральному становищі, і без допомоги інших у такій ситуації не впоратись. Що таке договір довічного утримання пише сайт 0372.ua.

Нагадуємо, ми публікували раніше: Вкусила змія: на Буковині до лікарень госпіталізували 6-річну дівчинку та чоловіка

Переважно такі випадки стосуються літніх людей, вони є одні з найбільш незахищених верств населення і не можуть самотужки задовольнити власні потреби, і щоб вирішити цю проблему вони звертаються по допомогу до інших осіб. Для цього в українському законодавстві впроваджено інститут договору довічного утримання.

Договір довічного утримання (догляду) – це  договір, за яким одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину та інше нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність, а взамін набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно. Набувач за договором довічного утримання зобов’язується забезпечувати відчужувача харчуванням, медичним обслуговуванням, вирішувати інші матеріально-побутові проблеми. Набувач зобов'язаний у разі смерті відчужувача поховати його, навіть якщо це не було передбачено договором довічного утримання (догляду). Наголошуємо, що вид та обсяг утримання варто чітко деталізувати у договорі і перед укладенням такого договору звернутись за консультацією до фахівця.

Для укладення договору  довічного утримання (догляду) передбачена обов’язкова письмова форма та нотаріальне посвідчення. Недотримання цієї вимоги тягне за собою визнання договору недійсним.

Після укладення договору довічного утримання нерухоме майно залишається у користуванні відчужувача, проте, право власності на майно, передане по договору довічного утримання, переходить до набувача з моменту нотаріального посвідчення договору (якщо договір стосується нерухомого майна – з моменту державної реєстрації).

Сторонами договору є відчужувач  та набувач. Відчужувачем може бути  фізична особа незалежно від віку та стану здоров’я. Набувачем може бути повнолітня  дієздатна фізична (кілька фізичних осіб)  або юридична особа.

Догляд за літніми людьми, фото з відкритих джерел

Догляд за літніми людьми, фото з відкритих джерел

Важливо знати, що набувач не має права до смерті відчужувача продавати, дарувати, міняти майно, передане за договором довічного утримання (догляду), укладати щодо нього договір застави, передавати його у власність іншій особі на підставі іншого правочину. У договорі варто зазначати і положення щодо зобов'язання забезпечити відчужувача або третю особу житлом у будинку (квартирі), який набувачу переданий за договором довічного утримання (догляду).

Отримуйте головні новини дня - Telegram або Viber.

 Найпоширеніша підстава припинення договору довічного утримання – смерть відчужувача. У протилежному випадку, якщо настає смерть набувача, то це не являється підставою для припинення договору довічного утримання, права і обов’язки набувача за договором переходять до його спадкоємців, також до спадкоємців переходить і право власності на майно, передане набувачеві відчужувачем.

Договір довічного утримання (догляду) може бути розірваний за рішенням суду на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків, визначених договором. Відчужувачі похилого віку, що уклали договір довічного утримання, часто скаржаться на відсутність догляду, його несвоєчасність і неповноту. У разі розірвання договору довічного утримання (догляду) у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням набувачем обов'язків за договором, відчужувач набуває право власності на майно, яке було ним передане, і має право вимагати його повернення. У цьому разі витрати, зроблені набувачем на утримання та (або) догляд відчужувача, не підлягають поверненню.

Якщо розірвання договору  відбувається у зв’язку з неможливістю його подальшого виконання набувачем з підстав, що мають істотне значення, суд може залишити за набувачем право власності на частину майна, з урахуванням тривалості часу, протягом якого він належно виконував свої обов’язки за договором.

Така інформація не є вичерпною, тому у разі наявності питань та за більш детальною інформацією ви можете безкоштовно звернутись  до фахівців Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна за адресою: м. Чернівці, вул. Університетська, 1, тел.: (0 372) 51-36-12. Звернутися по допомогу до фахівців Чернівецького бюро правової допомоги можна за адресою: м. Чернівці, вул. Івана Підкови, 2. Телефон: (0372)56 - 25 – 85 (Садгора). Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103

Читайте також: Від початку року контракт зі збройними силами уклали 450 буковинців

У Чернівцях запрацювала цілодобова гаряча лінія з питань насильства

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Договір довічного утримання #консультація #правова допомога
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...