Права дитини в Україні.
10:00, 20 листопада 2021 р.
Від захищеності прав дитини - до розвитку демократичного суспільства.
Права дитини в Україні.
Всесвітній день дитини збігається з датами прийняття таких важливих міжнародних документів як Декларація прав дитини (1959 року) та Конвенція ООН про права дитини (1989 року).Всесвітній день дитини виник у середині минулого століття, а саме в 1954 році, коли Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй затвердила свою резолюцію № 836 (IX), рекомендувавши всім країнам відзначати, починаючи з 1956 року. У 1954 році Генеральна Асамблея ООН дала настанови всім країнам, щодо введенняв практику святкування Всесвітнього дня дитини як дня світового братерства і взаєморозуміння дітей, присвяченого діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі. Спочатку дата святкування рекомендувалася виключно на розсуд кожної держави. У різних країнах світу цей День може відзначатися будь-коли й встановлюється на розсуд урядів держав.
З проголошенням незалежності України, держававзяла на себе ряд питань з поліпшення щасливого дитинства для кожного громадянина. Підписавши Конвенцію про права дитини27 лютого 1991 року Верховна Рада України ратифікувала Конвенцію, а 27 вересня того ж року документ набув чинності.Також у 2003 та 2005 роках Верховна Рада ратифікувала два основні протоколи про права дитини щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції, дитячої порнографії та щодо участі дітей у збройних конфліктах. Сьогодні, зазначена тема набуває широкого масштабу, адже одним із першочергових завдань у формуванні стратегії розвитку нашої держави є захист дитини як особистості у період її морального та духовного становлення.
За 32 роки дії Конвенції, ми спостерігаємо за прогресом у просуванні прав, адже кожна дитина заслуговує на повагу до її честі та гідності, саме: потребує опіки, уваги, турботи, любові, захисту і постійної підтримки з боку дорослих незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров’я і народження.
Стосовно моніторингу прав дитини, яка підтримана за ініціативи ЮНІСЕФ в Україні,Державною службою статистики України, Офісом ВерховноїРади України з прав дитини та багатьма іншими установами для реалізації прав дитини за такою аналогією:
- дитина має право на розвиток та життя;
- на навчання;
- право бути захищеною;
- на безпеку та чисте навколишнє середовище;
Діяльність такої організації забезпечує спрямування для досягнення цілей сталого розвитку, а також здійснення фактологічного аналізу.
В Україні на права дітей впливає багато чинників, спричинених станом економічної ситуації, соціальним становищем, військовими діями, анексією та окупацією частини територій та інші.
Проте, минулого року до негативних чинників приєдналася пандемія, спричинена поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). Незважаючи на те, що діти не відносяться до категорії осіб, які першочергово беруть на себе удар хвороби, пандемія негативно впливає на дітей, особливо уразливих категорій: сиріт та позбавлених батьківського піклування - дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах, дітей з інвалідністю. Як наслідок, під загрозою порушення опинились базові права дитини: право на освіту, право на свободу пересування, право на захист від насильства тощо.
За інформацією ЮНІСЕФ, близько 1,6 мільйона дітей у світі через пандемію залишились без доступу до освіти. Учні втратили можливість звичного навчання у школі та спілкування з однолітками. Економічна криза спричинена запровадженням карантинних заходівзавдала фінансових та інших труднощів родинам. Це негативно впливає на рівень їхнього життя: діти почали проводити все більше часу в Інтернеті, що збільшило ризики вчинення насильства щодо них в цифровому середовищі.
Пандемія стала своєрідним тестом для уряду та вимагає від нас змін у політиці просування прав дитини. Об’єднання зусиль міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо організації надання якісних медичних, соціальних, освітніх послуг(у т.ч. дистанційно), забезпечення Інтернет-покриттям сільських місцевостей, надання фінансової підтримки сім’ям, які опинились у складних життєвих обставинах є одними із першочергових завдань.
Крім того, вирішення питань, які торкаються прав дітей, потребують більшого включення самих дітей у формуванні політики, скерованої на їхній захист. Голос щодо вирішення проблем, які найбільше турбують сучасних дітей має враховуватись дорослими, коли вони говорять про права дитини.
Для України цей день є ще однією можливістю привернути увагу парламенту, уряду, громадськості та усього світу до викликів, від яких потерпають діти.
Повага до прав дитини, врахування її думки при прийнятті рішень, включення активної молоді до процесів прийняття рішень на місцевому рівні – запорука успішного розвитку нашої держави.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:18
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
10:32, 10 січня
10:32, 10 січня
09:47, 10 січня
10:32, 10 січня
17:15, 17 січня
live comments feed...
Коментарі