18:02, 6 жовтня 2022 р.
Перша цивілізація, перша залізниця, перший водопровід - 20 цікавих фактів з історії Чернівців
Добірка цікавих історичних фактів про Чернівці до 614 Дня народження міста.
Цьогоріч Чернівцям виповнилося 614 років. Вважається, що День міста святкують у першу суботу жовтня. Тобто у 2022 року свято припало на 1 жовтня. Але різні заходи та активності з цієї нагоди запланували на 6-8 жовтня.
Читайте: Як Чернівці святкуватимуть День міста - докладна програма
Ми ж вирішили з приводу Дня міста створити підбірку цікавих фактів з історії Чернівців. А допомогли нам у цьому Оксана Драгомирецька, завідувачка відділу археології, історії Середніх віків і нової історії краю Чернівецького обласного краєзнавчого музею, а також кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Чернівецького обласного краєзнавчого музею Адрій Федорук.
Місцевим жителям цей матеріал допоможе освіжити знання про історію міста, гостям Чернівців - познайомитися з його історією.
Отже, чи знали ви про таке?
1.Найперші археологічні знахідки на території Чернівців відносяться до доби Трипілля.
2. Археологічні розвідки проводилися на території міста ще з часу Австрійської імперії. Перші археологічніекспонати знайшов австрійський історик Раймунд Фрідріх Кайндль. Він же створив перший музей. За дорученням Магістрату написав історію міста Чернівці - повноцінну монографію від найдавніших часів до 1908 року. Проробив історик цю роботу за півроку.
Черняхівська культура 3-4 ст н е - вироби зі скла 1
3. Вперше назва Чернівці згадується у грамоті Молдавського господаря Олександра Доброго, яка датується 8 жовтня 1408 року. Це була митна грамота, яка дозволяла львівським купцям привозити товари до Молдавського князівства на ярмарки. Оригінал цієї грамоти, на жаль, знаходиться у москві з радянських часів.
Копія грамоти де вперше згадуються Чернівці
4.Праматір’ю сучасних Чернівців вважається поселення Черн на протилежному березі річки Прут - там сьогодні Досліджується Ленківецьке городище. Мешканці того городища були вимушені перебратися на інший берег річки через спустошливі набіги монголотатар.
5. У 1774 році край увійшов до складу Австрійської імперії. А перед цим знаходився у складі Молдавського князівства. Офіційний документ про входження до складу Австрійської імперії був підписаний 7 травня 1775 року у Константинополі.
6.На 1774 рік у Чернівцях було до 200 будинків, і мешкало 359 родин - це в рйону 2000 населення. На той час у місті було 144 ремісника.
7. Коли Буковина тільки приєдналася до Австрійської імперії, ремісників на п’ять років звільнили від податків - щоб ті розвивали свою справу.
8. За часів Австрійської імперії Чернівці стали місцем мирного співіснування різних національностей. Почалося все з Патента про релігійну толерантність від імператора Йосифа Другого. Документ цей дозволяв представникам провінцій імперії вільно сповідували тут свої релігії.
Єврейський Народний дім
Німецький Народний дім
Польський Народний дім
Румунський Народний дім
Український Народний дім
9.Магістрат (орган міщанського самоврядування) складався з тих, хто міг сплачувати значну суму податків. Тому українці не завжди вели “першу скрипку”.
10. У 1849 рокі Буковина отримала статус окремого коронного краю - тобто це була не просто приєднана територія, а повноцінна провінція Австрійської імперії. А Чернівці стали крайовою столицею.
11.Активна забудова Чернівців почалася у другій половині 19 століття - у всьому рівнялися на Відень. Саме тоді стара частина міста набула свого сьогоднішнього вигляду. Чоловіків навіть звільняли від військової служби, щоб заохочувати вкладатися в будівництво.
12. Перше музейне товариство любителів старовини у місті було засноване у 1863 році - тоді почали збиратися перші музейні колекції.
Старий пологовий будинок на Святомиколаївській вулиці 1898 рік
13. У 1866 році завершилося будівництво залізничної гілки від Львова до Чернівців. А в 1869 році її продовжили до Сучави.
14. У 1867 році приємним бонусом стало відкриття електростанції (сьогодні це вулиця Лесі Українки) - це дало змогу освітити урядові будівлі, театр, центральні вулиці. Хоча лампи тоді були тьмяними.
15. Одночасно з цим у місті проклали першу трамвайну гілку та запустили перший трамвай - він спочатку ходив від залізничного вокзалу до площі Австрії.
Трамвай на вулиці Енценберга (сучасна Головна) 1900 рік
16. У 1895 році був виданий едикт про спорудження водопроводу і каналізації. Це було за часів бургомістра Антона Кохановського. За його правління створили розгалужену мережу поштових станцій, провели телефон та телеграф. Потім гілку продовжили від річки Прут, де був облаштований пляж, до Народного саду (сьогодні це парк Шевченка). У трамваї навіть можна було придбати абонемент та система знижок.
17.Прибрали трамвай з міста у 60-х роках 20 століття.
Друга українсько-німецька гімназія 1896 рік
18. Повноцінно Крайовий музей запрацював з 1893 року. В той час в краї діяло три музеї - Крайовий музей, Музей при Торгово-промисловій палаті і Музей церковних старожитностей. У Румунський період все об’єднали у Регіональний музей Кароля Другого, після Другої світової війни музей відкрили як Чернівецький краєзнавчий.
19. Скарбниця краєзнавчого музею увібрала експонати трьох перших музеїв. Сьогодні це понад 120 тисяч експонатів.
20.Понад 800 експонатів краєзнавчого музею зібрані в Австрійський період, за часів першого товариства любителів старовини, перших колекцій та перших музеїв.
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новини Чернівців)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news0372
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
14:27, 9 грудня
150
22:25, 1 грудня
1
11:08, 10 грудня
09:15, 11 грудня
live comments feed...
Коментарі