• Головна
 • Які пільги мають українські захисники та їх родини - повний перелік
17:11, 24 січня

Які пільги мають українські захисники та їх родини - повний перелік

Які пільги мають українські захисники та їх родини - повний перелік

Які права та пільги мають військові та їх родичі? Яку допомогу від держави можуть отримати рідні загиблих захисників? Як військовим безоплатно полікуватися та пройти реабілітацію? На ці питання сайт 0372.ua шукав відповіді.

Влада країни після початку повномасштабного вторгнення росії періодично повідомляє про запровадження нових пільг для українських захисників та їх сімей. Але про які конкретно пільги, права та допомогу від держави йдеться? І як їх отримати? Куди звертатися? 

Все це редакція 0372.ua спробувала зʼясувати. Для цього ми звернулися до Чернівецького обласного ТЦК та СП (військкомат), обласних департаментів соцзахисту та охорони здоровʼя. А також взяли коментар у голови Чернівецької ОВА Руслана Запаранюка. Докладно про все читайте нижче.

Читайте: Чи зміняться у 2023 році зарплати українських військових

Чернівецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

Почнемо з того, що нам відповіли у ТЦК.

Забезпечення військовослужбовців

Військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом та призваним під час мобілізації, держава гарантує гідне грошове забезпечення та соціальну підтримку. Військовослужбовці за рахунок держави забезпечуються речовим майном, харчуванням, медичним обслуговуванням, щорічно отримують матеріальну допомогу на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань. 

Виплати складаються з щомісячного грошового забезпечення та додаткової винагороди під час воєнного стану. Для тих військовослужбовців, які безпосередньо не залучені до ведення бойових дій, додаткова винагорода становить 30 тис. грн, якщо залучені - 100 тис. грн. 

Відтак, солдат, щомісяця отримує в середньому 44 тис. грн, або 114 тис. грн. Розмір грошового забезпечення залежить від звання, посади, вислуги тощо. 

Військова служба за контрактом

Військовозобов’язані, які не підлягають мобілізації, можуть укласти контракт про проходження  військової служби. Скористатись такою можливістю можуть зокрема  призовники віком від 18 років, які не підлягають призову на строкову службу та бажають захищати країну. 

При укладанні першого контракту виплачується одноразова грошова допомога від 19 тис. грн.

Без відриву від проходження служби контрактники мають змогу безоплатно здобути освіту у вищих навчальних закладах, проходити навчальні курси, а також отримати посвідчення водія. 

Також уряд надає пільгову іпотеку під 3% річних на придбання житла. 

Громадяни, які укладають контракт, мають змогу обирати місце служби та, за відсутності військового досвіду, обов’язково проходять підготовку, зокрема, і за кордоном.

Департамент Охорони здоров'я Чернівецької ОДА

1. У яких випадках військові можуть розраховувати на безоплатне медичне обслуговування?

Військовослужбовці можуть отримати безоплатне медичне обслуговування у будь-якому закладі охорони здоровʼя державної та комунальної форми власності (крім приватних).

2. Що військовому треба зробити, щоб безоплатно полікуватись, обстежитись, отримати реабілітацію?

Для обстеження, лікування та реабілітації військовий повинен мати направлення від командира військової частини на консультацію військово-лікарської комісії (ВЛК). За висновком комісії військового скерують на лікування у вищезазначені заклади. 

За напрямком реабілітація - тільки у заклади, які визнані, як реабілітаційні (державні та комунальні).

3. В яких закладах військові мають право на безоплатне медичне обслуговування?

Державні заклади й комунальні некомерційні підприємства зобов'язані надати військовому безоплатне медичне забезпечення.

4. Куди військовим звертатися, якщо є скарги на якість медичного обслуговування?

Скаргу на якість медобслуговування можна подати в органи вищого рівня, до якого відноситься заклад: міського - до управління охорони здоровʼя міської ради, обласного - до облдержадміністрації, державного - до МОЗ.

Чи контролюється якість надання медичних послуг захисникам, які приїжджають на Буковину лікуватися? Коментар голови Чернівецької ОВА Руслана Запаранюка

У грудні 2022 року на підсумковій пресконференції ми спитали очільника Чернівецької ОВА Руслана Запаранюка про те, чи контролюється якість надання медичних послуг захисникам, які приїжджають на Буковину лікуватися. Адже нещодавно до нашої редакції звернувся військовий, який отримав направлення від командування до військового шпиталю, а звідти - до обласної лікарні. Чоловік був готовий за власні кошти оплатити своє лікування, але медперсонал, за словами військового, поставився до нього неналежним чином. 

Відповідь голови обладміністрації процитуємо нижче:

“Дивіться, я чітко можу сказати, що це потрібно контролювати. І якщо такий інцидент стався, потрібно з цим інцидентом розбиратися і розуміти природу цього всього, чому так відбулося. Тим паче, що це наш захисник, який потребує якогось лікування. Такі речі треба поставити на контроль. І якщо ви мені повідомите більше інформації, я думаю, ми зможемо додатково перевірити ті медичні послуги, які були надані неякісно пацієнту. Але додатково скажу, що якість охорони здоровʼя потрібно не тільки перевіряти, а контролювати щоденно. Знову ж, це є совість і внутрішній настрой самих лікарів, які дали клятву Гіппократа.

Дивіться, вони (прим. маються на увазі військові) можуть написати офіційне звернення на наш департамент, на мене. Я думаю, що ми зможемо надати допомогу”

Департамент соціального захисту населення Чернівецької ОДА

Українське законодавство містить чимало актів, які передбачають пільги для учасників бойових дій. Центральне місце у цій сфері займає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». 

Хто має право на статус учасника бойових дій?

Відповідно до Постанови від 20 серпня 2014 р. № 413, статус учасника бойових дій надається тим, хто брав безпосередню участь в обороні України, захисті безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. За умови, що вони виконували особисто або у складі військового формування бойові (службові) завдання, розвідку, зокрема отримали поранення, контузії, каліцтва.

Відповідно до ст. 6 Закону України № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є ті, хто брав участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час. 

Сьогодні законодавство надає можливість отримати статус учасника бойових дій членам територіальної оборони, а також цивільним, залученим до руху опору на окупованих територіях. 

Учасникам бойових дій надаються такі пільги:

1. Безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів.

2. Першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів).

3. Безоплатне санаторно-курортне лікування або компенсація вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України.

4. 75-процентна знижка на квартирну плату (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю).

5. 75-процентна знижка на комунальні послуги (газ, електроенергія та інші) та скраплений балонний газ для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалення на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім’ю).

6. 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

7. Безплатний проїзд усіма видами міського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, залізничним і водним транспортом приміського сполучення, автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.

8. Користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи.

9. Щорічне медичне обстеження і диспансеризація.

10. Першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.

11. Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.

12. Використання чергової щорічної відпустки у зручний час, додаткова відпустка без збереження заробітної плати до двох тижнів на рік.

13. Переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації;

14. Першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир, забезпечення паливом.

Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво у бойових діях чи при виконанні обов’язків військової служби, забезпечуються житплощею, у тому числі за рахунок міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, — протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

15. Позика на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій. Позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням протягом 10 років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва. 

16. Першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів з будівництва та експлуатації колективних гаражів, стоянок та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва.

17. Безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським транспортом, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою;

18. Позачергове користування всіма послугами зв’язку.

19. Першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту.

20. Позачергове влаштування на обслуговування службами та закладами соціального захисту. Якщо обслуговування неможливе, заклади мають відшкодовувати витрати, пов’язані з доглядом за цим ветераном війни.

21. Учасникам бойових дій на території інших держав надається право на позаконкурсний вступ до вищих навчальних закладів та переважне право на вступ до професійно-технічних навчальних закладів і на курси.

Крім того, передбачена щорічна виплата разової грошової допомоги до 5 травня. Якщо військовий(а) не отримав(ла) цю допомогу через смерть, і сума не включена до спадщини, вона виплачується батькам, чоловіку (дружині), дітям.

До сімей загиблих (померлих внаслідок хвороб, каліцтва чи травм, зниклих безвісти під час виконання завдань в районах АТО, ООС та під час протистояння повномасштабному російському вторгненню) Захисників і Захисниць України належать:

1. Сім’ї рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції;

2. Сім’ї добровольців під час АТО у Донецькій та Луганській областях, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, перебуваючи безпосередньо в районах АТО та у період її проведення (у тому числі волонтери). Йдеться зокрема й про тих, кого потім включили до офіційних військових структур, і тих, кого не включили, але хто виконував завдання у взаємодії з цими структурами. 

3. Сім’ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних, добровольців Сил тероборони) ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПСУ, Державної спеціальної служби транспорту, військових прокуратур, підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної пенітенціарної служби, добровольці територіальної громади, інших військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

До членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, належать:

 • батьки;
 • один із подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні;
 • діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;
 • діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;
 • діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти;
 • утриманці загиблого (померлого), яким у зв’язку з цим виплачується пенсія.

Сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України мають право на пільги:

 • безплатне одержання ліків;
 • безплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
 • безоплатне санаторно-курортне лікування;
 • 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата); 
 • 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами;
 • позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир;
 • щорічне медичне обстеження;
 • першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
 • виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;
 • використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час; одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;
 • переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників;
 • позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Постанова Кабміну №168 від 28 лютого передбачає, що члени сім’ї військового, який загинув, захищаючи Батьківщину під час воєнного стану, мають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 15 млн грн. Рішення про призначення таких виплат ухвалює комісія, яка діє при Міноборони з 2014 року. 

Ще не підписані на наш Telegram канал? Зробіть це зараз

Слідкуйте за нашими оновленнями у Viber (новини Чернівців)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #Чернівецька область #війна в Україні #війна з росією #ЗСУ #захисники #пільги #допомога
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...