• Головна
 • Пенсії, виплати і комуналка. Що змінюється в Україні з травня 2023 року
12:21, 1 травня 2023 р.

Пенсії, виплати і комуналка. Що змінюється в Україні з травня 2023 року

Колаж 24 каналу

Колаж 24 каналу

Розповідаємо про зміни, які відбудуться в Україні з травня 2023 року.

У травні деяких українців можуть позбавити субсидії, тарифи для населення мають залишитись без змін. Зміниться з 1 травня й форми заяв для реєстрації в ЄДР.

Тарифи у травні

Електроенергія

У травні тариф на електроенергію для побутових споживачів залишиться без змін. Тож українці й надалі сплачуватимуть 1,44 та 1,68 гривні за кіловат-годин в залежності від обсягу спожитих кіловатів.

Однак зауважимо, що тариф може зрости влітку, адже НКРЕКП планували переглянути вартість кіловат-годин ще у травні. Голова відомства Костянтин Ущаповський зазначав, що підвищення тарифів на електроенергію пов’язане із великою вартістю відновлення енергетичної інфраструктури.

Водопостачання

Тарифи з водопостачання та водовідведення у травні залишаться також без змін. Спочатку НКРЕКП повідомила, що планує підвищення у два етапи: у квітні та червні, однак квітневе підвищення так і не відбулось.

Пенсії, виплати і комуналка. Що змінюється в Україні з травня 2023 року, фото-1

Заплановане у 2023 році підвищення збиралися провести у два етапи. Очікувалося, що квітні тариф зросте в середньому на 12,3%, а у липні – ще на 14,1%.

Газопостачання

У березні уряд продовжив дію положення про спеціальні обов’язки на ринку природного газу до 30 квітня. Таким чином, вартість газу для побутових споживачів у квітні по Україні залишалася у межах від 7,70 до 9,99 грн в залежності від регіону.

30 квітня завершується дія положення, проте не відмінено мораторій, накладений в травні 2022 року, згідно з яким заборонено піднімати тарифи на комунальні послуги, газ, воду та світло до кінця воєнного стану. Поки уряд не робив офіційних заяв, але доки не озвучено, що тарифи на газ будуть підніматися з 1 травня.

Субсидії платитимуть не всім

У квітні закінчився опалювальний сезон під час якого в середньому українці отримували 1 600 гривень. Однак тепер виплата буде меншою. Також тих, хто має борги за комунальні платежі можуть позбавити субсидії. Це стосується тих хто :

 • може витрачати на комунальні платежі без урахування опалення близько 20% свого доходу;
 • має прострочену заборгованість більш як три місяці, термін позовної давності якої не минув;
 • заборгував за комунальні послуги від 680 гривень;
 • здійснив покупку на суму від 50 тисяч гривень.

Розмір пенсії з 1 травня

В Україні на 2023 рік заплановано перерахунок та індексацію пенсій. З 1 березня відбувся перший етап індексації пенсій ― як йдеться у постанові Кабінету міністрів, максимальна надбавка до пенсії, яка надавалася з 1 березня складає 1500 гривень. Через проведення індексації та перерахунку пенсії, в 2023 році підвищення пенсій відбувається не лише у категорій громадян, яким індексацію проводять за Законом Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. В березні, квітні та липні підвищення пенсій відчують ті категорії пенсіонерів, які мають великий стаж, проте мали низьку зарплату, і ще в СРСР їм призначити низьку пенсію, до якої доплату додавала держава.

В 2023 році таким пенсіонерам провели індексацію 19,7% пенсії. Проте, ті пенсіонери, кому надбавку додали з 1 квітня 2023 року, отримують її лише з 1 червня ― за кілька місяців. Це пов’язано зі змінами в звітності уповноважених органів, які займаються виплатами.

Читайте: Деяким українцям влітку підвищать пенсії – хто може отримати 1 200 грн додатково

Щорічна допомога до 5 травня

Ветерани війни та жертви нацистських переслідувань щорічно отримували грошову допомогу до 5 травня. Проте цьогоріч нардепи підтримали закон №7295, який переніс дату виплат на 24 серпня, - пише 24 канал.

Згідно з даними Мінсоцполітики, у 2023 році населення в рамках вище згаданої допомоги може розраховувати на такі виплати:

  • особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім в’язням концентраційних таборів та інших місць примусового тримання визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи – 4 421 гривня; II групи ‒ 3 906 гривень; III групи ‒ 3 391 гривня;
  • учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків, – 1 491 гривня;
  • особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, – 4 421 гривня;
  • членам сімей загиблих померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, а також членам сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України – 966 гривень;
  • учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, яких було насильно вивезено на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 612 гривень.

Нові форми заяв для реєстрації в ЄДР

З 1 травня для реєстрації в ЄДР потрібно буде подавати нові форми заяв, оскільки набирає чинності наказ Мін'юсту, що змінює процедури держреєстрації юросіб та ФОПі. Зокрема зміняться форми заяв для реєстрації в ЄДР. У відомстві зазначили, що мета змін – удосконалення процедури держреєстрації юросіб та ФОПів.

Тож подання заяв відповідно до оновлених форм в частині обрання спрощеної системи оподаткування та/або добровільної реєстрації як платника ПДВ та/або включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час державної реєстрації змін до відомостей про ЮО/ФОП, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, шляхом заповнення відповідних сторінок заяв, буде здійснюватися з дня розміщення відповідного оголошення на сайті Мін'юсту.

Коли закінчиться навчання в школах

Зазвичай навчальний рік для школярів закінчується наприкінці травня, однак через повномасштабну війну навчальний процес зазнав змін. Зокрема, на нього вплинули перебої з електроенергією та опаленням.

Згідно з законом навчальний рік повинен тривати не менше, ніж 175 навчальних днів. Тож навчальний рік 2022-2023 закінчиться 30 червня 2023 року.

Це стосується абітурієнтів (випускників 11 класів). Для них навчальний рік спливає саме 30 червня. Для інших класів він закінчується наприкінці весни, у травні. Тобто вони проходять 155 днів навчання,
– йдеться в постанові Кабміну.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Чернівці #новини Чернівців #новости Славянска #зміни у травні #1 травня #війна в Україні #война в Украине #тарифи
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...