• Головна
  • Чи треба буковинцям запасатися йодидом калію і коли його приймати
10:43, 28 червня 2023 р.

Чи треба буковинцям запасатися йодидом калію і коли його приймати

Чи треба буковинцям запасатися йодидом калію і коли його приймати

На Буковині постійно моніторять радіаційний фон. Нині жодних відхилень від природного фону в області не зафіксовано. Однак, Чернівецька ОВА все ж пояснила, коли і як треба приймати йодид калію.

Днями в інтерв’ю британському виданню The New Statement начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-майор Кирило Буданов заявив, що росія завершила підготовку до теракту на Запорізькій атомній електростанції.

А трохи раніше подібну заяву зробив Президент України Володимир Зеленський. 

Тому ми зібрали рекомендації про те, що робити у випадку радіаційної небезпеки на аварії на АЕС.

Втім, у буковинців все ще залишалося багато питань про те, чи треба вже купляти йодид калію, як і коли його треба приймати, і чи взагалі знадобиться він. Тому Чернівецька ОВА роз'яснила це питання.

Отже, ядерно-стратегічні об’єкти будуються таким чином, щоб витримувати значні фізичні пошкодження. Окрім того, на рівні кожного регіону Центри контролю та профілактики МОЗ постійно моніторять радіаційний фон.

Основне, що радять фахівці Управління цивільного захисту населення Чернівецької ОВА, потрібно залишатись в приміщенні або терміново у нього зайти. 

1. Перебувайте в укритті

Вашим укриттям може стати підвал або середина будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому триматися далі від стін і даху. Варто тримати поруч домашніх тварин, не дозволяйте їм гуляти на вулиці. Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо), вимкніть кондиціонери, обігрівачі та вентиляцію. Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.

2. Слідкуйте за офіційними джерелами інформації

Користуйтесь повідомленнями від ДСНС, поліції, місцевої влади. Увімкніть телебачення, радіо, слідкуйте за офіційними каналами влади. 

3. Знезаразьте себе

Обережно зніміть верхній шар одягу, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин.

4. Помийтесь

Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не дряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки, обличчя, повіки, вії, вуха.

5. Одягніть чистий одяг

Допоможіть рідним і близьким зробити всі вище перераховане. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.

6. Вода та харчові продукти

Допоки рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою.

Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання. Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також пакувань з їжею і водою.

Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

Продукти безпечні, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечна їжа з холодильника та морозильної камери.

Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, якомога далі від людей і тварин.

7. Про йодид калію

Директорка департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОВА Наталя Свестун зазначила, що Чернівецька область забезпечена йодидом калію, який приймають у випадку радіаційної аварії. Його можна отримати у сімейного лікаря.

Йодид калію – це сіль, схожа на кухонну. У аптеках він найчастіше продається у формі таблеток. Якщо його приймати вчасно у визначеному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою. Це знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань.

Препарат приймають люди до 40 років.

Людям віком понад 40 років - за винятком вагітних жінок або тих, які продовжують грудне вигодовування - приймати калію йодид не потрібно. В такому віці щитоподібна залоза не накопичує радіоактивний йод, а прийом йодиду калію може призвести до порушень функції щитоподібної залози.

Йодид калію слід приймати лише, якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС.

Приймати йодид калію для профілактики без потреби – недопустимо. Це може зашкодити  здоров’ю. Йодна профілактика здійснюється одноразово.

Він не захищає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від впливу радіоактивного йоду. 

Ще не підписані на наш Telegram канал? Зробіть це зараз

Найактуальніші новини читайте у нашому Viber (новини Чернівців)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #Чернівецька область #війна в Україні #війна з росією #безпека #радіація #ЗАЕС #йодид калію #ДСНС #ядерний тероризм
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...