• Головна
  • Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика
11:02, 20 липня 2023 р.

Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика

Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика

Навесні 2023 року обласна рада Чернівецької області та міська рада Чернівців ухвалили рішення, мета яких - позбавити УПЦ МП права користування земельними ділянками на території громад області. Але чи послідувало щось після цих рішень? Чи мають вони вже якісь результати? Це питання дослідив сайт 0372.ua.

Повномасштабна війна показала, що УПЦ МП - це зброя, яку росія активно використовує у своїй окупаційній та терористичній політиці. А головна мета росії - знищення українців та України як самостійної держави.

Те, що УПЦ МП на Буковині - також інструмент Кремля, підтвердили обшуки, які СБУ проводила у листопаді 2022 року. Обшуки показали, що РПЦ вимагало від священиків УПЦ заперечувати збройну агресію рф, розповідати про нібито утиски «московської церкви» тощо. 

Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика, фото-1

Служба безпеки України знайшла склади з оптовими партіями прокремлівської літератури, яка вихваляє країну-агресора та закликає підтримати окупантів. Під час огляду комп’ютерів керівництва єпархії виявлено фотокопії посвідчень рашистів, які брали участь у бойових діях проти українських військ. Серед таких документів – посвідка «героя росії», підписана міністром оборони рф за «захоплення Криму» у 2014 році.

Після цього президент Володимир Зеленський затвердив санкції проти представника УПЦ МП у Чернівцях. Йдеться про митрополита Чернівецького й Буковинського Мелетія Української православної церкви. Він вказаний як голова відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ. Його мирське ім'я - Валентин Володимирович Єгоренко. Місце народження - Республіка Казахстан.

Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика, фото-2

Після обшуків і санкцій міський голова Чернівців Роман Клічук висловився щодо початку боротьби з УПЦ МП:

"Я вважаю, що це актуально саме зараз. Ми всі розуміємо, що все повʼязане з російським ми повинні викоренити. І це має бути вже свідомий вибір кожного чернівчанина. І я тішуся з того, що держава теж звернула на це увагу. І це вже більше планово, а не хаотично. Я думаю, що ніяких перешкод, війни, конфліктів, сварок всередині не буде точно. Ми бачимо, яким чином це сприймається людьми. Навпаки, мені здається, вони більше схильні до того, що церква в Україні має бути проукраїнською, і ця церква обʼєднає українців. І це головне"

Далі упродовж кількох місяців у цій темі панувала тиша. Аж ось у квітні пролунав гучний скандал, коли на Буковині священники УПЦ МП не пустили до церкви труну з загиблим воїном у селі Задубрівка.

Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика, фото-3

На цей інцидент знову відреагував міський голова Чернівців Роман Клічук:

“Шокований тим, що сталося сьогодні в нашому краї, у селі Задубрівка. У місцевому храмі священнослужителі УПЦ не дозволили відспівати тіло загиблого Героя. Знехтували сльозами матері, яка втратила свою дитину. Це вкотре показує, що несе за собою все російське на нашу землю”

Також висловився і голова Чернівецької ОВА Руслан Запаранюк:

“НЕПРИПУСТИМО заборонити вхід в храм вірянам, котрі прийшли попрощатись із загиблим звитяжцем і, до речі, ще декілька років тому прийняли рішення про перехід до ПЦУ.

У таких ситуаціях надзвичайно важлива позиція органів місцевого самоврядування – як міського, так і обласного рівня. Сподіваюся, що депутати місцевих рад, що представляють різні політичні сили, покажуть на практиці одностайність, патріотичну позицію та ухвалять рішення, які дозволять в правовому полі припинити діяльність московської церкви, яка підтримує пропаганду окупанта.

В органів влади та місцевого самоврядування є весь набір необхідних юридичних інструментів для впливу на цей процес. Наразі чимало громад аналізують ситуацію щодо прав власності на приміщення та земельні ділянки”

Після цього Чернівецька ОВА опублікувала інструкцію, як громадам перейти з Української православної церкви до православної церкви України.

Потім відбулася подія, яка не повʼязана із сутичкою під час поховання захисника в селі Задубрівка. 11 квітня у Чернівцях вдарили священнослужителя - так повідомила Чернівецько-Буковинська єпархія УПЦ (МП). У пресслужбі поліції Чернівецької області цей інцидент прокоментували так:

"До поліції надійшло звернення 42-річного чоловіка про те, що по вулиці Сагайдачного обласного центру водій вийшов із салону автомобіля та висловлюючись нецензурними словами наніс два удари рукою в обличчя. Відомості за даним фактом слідчі поліції внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 1 ст. 296 (Хуліганство) Кримінального кодексу України”

Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика, фото-4

І ось у квітні міська рада Чернівців пішла далі усних реакцій на ситуацію з УПЦ МП і на сесії ухвалила рішення, яке позбавляє УПЦ права користування землею у громаді. Йшлося про 22 земельні ділянки.

Читайте: Як українці борються з УПЦ МП і чому це інструмент ворожої пропаганди - АУДІО

Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика, фото-5

Слідом за міськрадою Чернівців, у травні обласна рада Буковини ухвалила на сесії схоже рішення. Згідно з ним, обласній військовій адміністрації рекомендували зайнятися законністю використання культових будівель та майна державної власності, переданих у власність (безоплатне користування) УПЦ МП. Головам територіальних громад краю рекомендували припинити договори оренди нерухомого майна, земельних ділянок з УПЦ МП, та заборони користування майном з власності громад.

Після цього питання боротьби з УПЦ МП в області зникло з інфопростора. Тому сайт 0372.ua вирішив дізнатися, чи є просування у напрямку боротьби з УПЦ МП на Буковині. Для цього ми відправили інформаційні запити у Чернівецьку міську раду, обласну раду та обласну військову адміністрацію.

У запитах ми поставили такі питання:

  1. Які конкретні дії послідували після прийняття рішення?

  2. Яким чином має бути виконане відповідне рішення і в які строки?

  3. Чи знаходяться все ще представники УПЦ МП на згаданих земельних ділянках?

  4. Як довго представники УПЦ МП мають право знаходитись на територіях цих земельних ділянок?

  5. Хто зобовʼязаний контролювати виконання рішення?

  6. Які мають послідувати дії з боку міської влади та правоохоронних органів, якщо рішення не буде виконано?

  7. Яким чином має бути виконана рекомендація громадам області і в які строки?

  8. Чи є вже інформація про релігійні громади УПЦ МП, які незаконно використовували культові будівлі та майно державної власності, передані їм у власність (безоплатне користування)?

  9. Хто зобовʼязаний контролювати виконання рекомендації громадам?

  10. Які мають послідувати дії з боку влади області та правоохоронних органів, якщо виявиться, що громади УПЦ МП незаконно використовують культові будівлі та майно державної власності?

  11. Чи є вже випадки, коли представники УПЦ МП звільнили раніше зайняти культові будівлі та земельні ділянки?

Про те, що ж нам відповіли у Чернівецькій міській раді, ОВА та обласній раді, розкажемо трохи нижче. 

Почнемо з міської ради Чернівців

Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика, фото-6

Отже, 27 квітня міська рада ухвалила рішення про припинення права користування УПЦ МП земельними ділянками. Згідно з пунктом 1 цього рішення, міськрада ухвалила припинити право оренди нерухомого майна по вул. Головна, 100 для “Релігійної громади парафії на честь Святого великомученика Пантелеймона Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ”.

Виконавчий комітет листом від 17 травня звернувся до настоятеля цієї парафії Георгія Аронця з пропозицією розірвати договір оренди. До листа додали копію вищевказаного рішення міськради, проєкт додаткового договору про розірвання оренди та проєкт акту повернення з оренди нерухомого майна. Цей лист парафія отримала 16 червня.

Протягом 20 днів після того, як парафія отримала лист, вона мала повідомити виконком про те, чи розглянула лист. Станом на 28 червня релігійна громада не повідомила про результати розгляду листа від виконкому і не зробила нічого, аби повернути з оренди нерухомість. 

Тому Господарський кодекс України передбачає, що міська рада має право передати спір на вирішення суду.

Також міськрада ухвалила рішення про передачу Свято-Миколаївському кафедральному собору Усипальниці Буковинських Митрополитів. Остання знаходиться на території християнського кладовища “Історико-культурного заповідника “Кладовища по вулиці Зеленій”, квартал 17, за адресою вул. Кишинівська, 1. 

Таким чином, утримувачем усипальниці має стати “Історико-культурний заповідник “Кладовища по вулиці Зеленій”. Для цього міський голова ухвалив розпорядження про створення спеціальної комісії, яка займатиметься прийняттям Усипальниці на баланс кладовища.

26 травня комісія провела виїзне засідання на місці Усипальниці, щоб скласти акт її приймання-передачі новому балансоутримувачу. Під час засідання керівництво “Релігійної громади парафії храму усипальниці на часть Трьох Святителів Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ” повідомило про звернення до Чернівецького окружного адміністративного суду. Як наслідок - акт приймання-передачі не був підписаний.

Враховуючи це, юридичному управлінню міськради направили листа з проханням зобовʼязати “Релігійну громаду парафію храму усипальниці на часть Трьох Святителів Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ” передати Усипальницю в судовому порядку.

Переходимо до Чернівецької обласної ради

Облрада повідомила, що своє рішення стосовно УПЦ МП вона скерувала Верховній Раді, обласній військовій адміністрації та територіальним громадам Буковини. Контроль за виконанням рішення покладений на першого заступника голови облради та постійну комісію з питань місцевого самоврядування, регламенту, депутатської діяльності, етики, нагороджень правових питань, міжетнічних відносин та антикорупційної діяльності.

Також у відповіді облрада повідомила, що перенаправила наш запит до територіальних громад буковини.

Але перш ніж перейти до відповідей громад, перекажемо, що нам відповіла ОВА

Отже, у Чернівецькій ОВА повідомили, що 18 квітня звернулися до Державного обласного архіву за документами про передачу культових будівель і державного майна у власність УПЦ. 

А 26 квітня ОВА надала таку інформацію (прим. авт. кому - не уточнюється). Пояснюється, що рішення про передачу культових споруд приймав виконком обласної ради.

10 травня ОВА звернулася до голів районних адміністрацій за інформацією про те, чи укладали вони договори про передачу культових споруд та майна держвласності релігійним громадам, які мають звʼязок з країною-агресором. 

Зараз документи аналізують. Рішення про розрив майнових відносин з громадами УПЦ МП ухвалюють місцеві органи влади.

Якщо виявлять порушення з боку релігійних організацій, а Верховна Рада прийме зміни до законодавства, Чернівецька ОВА буде позбавляти ці релігійні організації права користування земельними ділянками.

Тепер перейдемо до відповідей громад Чернівецької області

Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика, фото-7

Чудейська сільська рада повідомила:

На території Чудейської територіальної громади не було випадків звільнення представниками УПЦ культових будівель та земельних ділянок. Вони у постійному безстроковому користуванні релігійних громад.

Ставчанська сільська рада

Договори оренди нерухомого майна з УПЦ МП не укладалися, оскільки майно не було комунальною власністю сільських рад. 

Розробляються проєкти відведення земельних ділянок під будівлі в с. Шишківці та Хлівище для подальшої передачі ПЦУ.

Земельна ділянка для будівель с. Южинець передана в користування ПЦУ.

Недобоївська сільська рада

На території громади відсутні випадки, коли представники УПЦ МП звільнили раніше зайняті культові будівлі та земельні ділянки. Станом на 29 червня договори оренди таких земельних ділянок відсутні. 

Земля у релігійних організацій знаходиться у постійному користуванні. Відсутній законний механізм в односторонньому порядку припинити право постійного користування.

Кіцманська міська рада

На території Кіцманської ТГ немає укладених/діючих договорів оренди комунальної землі та нерухомого майна з УПЦ МП. Кіцманська міськрада не приймала рішень про передачу нерухомості у користування, в тому числі на умовах оренди, УПЦ МП.

Берегометська селищна рада 

Виконавчий комітет Берегометської селищної ради повідомляє, що на території громади функціонують вісім церковних споруд, в яких проводяться Богослужіння громад УПЦ МП. Лише три із них мають документи на споруди та державні акти на право постійного користування землею. Інші споруди збудовані самовільно на кошти парафіян.

На території Берегометської селищної територіальної громади знаходяться наступні церковні громади УПЦ МП:

  • Свято-Параскевська Православна церква Чернівецько-Буковинської єпархії (с. Лукавці, вул. О. Кисилиці,1);

  • Українська православна Свято-Миколаївська церква (с. Лукавці, вул. Героїв Майдану, 91);

  • Церква Свято-Володимирівська (с. Вовчинець, вул. Бригадна, 4);

  • Церква Свято-Воздвиженська (с. Майдан, вул. Бандери, 4);

  • Церква Свято-Михайлівська (с. Вахнівці, вул. Центральна);

  • Релігійна громада на честь святого великомученика Георгія Чернівецько- Буковинської єпархії УПЦ МП (с. Лопушна, вул. Головна, 83-Б);

  • Церква Святого Василя (с. Мигове, вул. І. Франка, 1-Б);

  • Церква Покрови Пресвятої Богородиці (смт. Берегомет, вул. Центральна, 51-А).

Комісія у складі селищного голови, його заступників, начальника правового відділу та депутатів селищної ради провела зустріч зі священнослужителями і представниками парафій. Там їм повідомили волю більшості жителів громади щодо неприпустимості перебування в складі церкви, центр якої знаходиться на території країни агресора (росії). Однак на даний час дієвих зрушень з боку громад УПЦ МП немає.

Магальська сільська рада

Тут нам відповіли тільки наступне: якщо Верховна Рада прийме законопроєкт “Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій” №8221, або аналогічні зміни в законодавстві, що стосуються місцевого самоврядування та релігійних організацій, то Магальська сільрада буде приймати відповідні рішення.

Глибоцька селищна рада 

Земельні ділянки вилучаються за письмовою згодою землекористувачів, а якщо згодин немає - в судовому порядку. 

На території громади парафіяни раніше виявили бажання перейти з УПЦ МП до ПЦУ. Зокрема у селах Михайлівка, Червона Діброва. Відповідно, земельні ділянки та будівлі були звільнені.

Якби був прийнятий закон №8221 або інший закон в цій сфері, представники УПЦ МП мали б звільнити землю та будівлі в установлені законом строки. Якщо після прийняття закону вони б добровільно припинили своє право користування землею і приміщеннями, то звільняти їх мали б у встановлені судом строки.

Мамалигівська сільська рада

Сільрада повідомила, що тут діє тільки Українська православна церква без припису МП. Такі дані є дійсними і свідчать з ЄДРПОУ.

При розгляді запиту представники УПЦ МП не знайдені.

Служителі та парафіяни церков УПЦ у селах громади - місцеві мешканці, громадяни України та представники населених пунктів сільради.

Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика, фото-8

Новоселицька міська рада

На території Новоселицької ТГ діють 15 релігійних організацій, впорядкованих Чернівецько-Буковинській єпархії. 

Згідно з рішенням сесій Новоселицької міськради та інших рад громади, цим організаціям виділили 15 ділянок з комунальної власності. Ділянки в належному стані та використовуються за призначенням, тобто для обслуговування будівель релігійних організацій.

Виконком Новоселицької міськради довів до відома депутатів, священнослужителів та членів релігійних громад про рішення Чернівецької обласної ради (нагадаємо, щодо позбавлення права користування земельними ділянками). Тривають консультації щодо виконання цього рішення.

Мамаївська сільська рада

Питання щодо заборони УПЦ МП розглядалося на сесії мамаївської сільради 10 листопада 2022 року. Прийнято рішення про звернення до Верховної Ради, Президента, голови Чернівецької ОВА та вірян УПЦ.

На території Мамаївської сільської ТГ функціонують девʼять релігійних громад парафій УПЦ МП. В смт Лужани, в селах Глиниця, Коростувата, Драчинці, нові Драчинці, Стрілецький кут, та Новий Киселів діють по одній парафії, у Мамаївцях - дві парафії.

Станом на 4 липня не було випадків, щоб представники УПЦ МП звільняти ділянки та культові споруди. 

Сільські та селищні ради не укладали договори оренди земель та нерухомого майна комунальної власності з УПЦ МП. 

Культові споруди, якими користується УПЦ МП, належать релігійним громадам парафій. А земельні ділянки, на яких розташовані споруди, оформлені на релігійні громади. 

Петровецька сільська рада

Рішення Чернівецької облради, яке стосується УПЦ МП, довели до відома депутатів сільради на сесії 30 червня. 

Питання свободи совісті та діяльності релігійних організацій на території громади вважається стабільним. Обґрунтовують це тим, що всі релігійні конфесії громади не конфліктують між собою, діють паралельно без розбіжностей. Додається також, що церква відокремлена від держави, а школа - від церкви. 

Новодністровська міська рада

У громаді зареєстровано дві православні церкви - Церква Покрови Пресвятої Богородиці Київського патріархату та Церква Різдва Іоанна Предтечі УПЦ Чернівецько-Буковинської єпархії. 

Новодністровська міськрада не має з цими церквами договорів оренди нерухомості, землі тощо. 

Землею церкви користуються на підставі Державних актів на право користування земельними ділянками, що відповідає п.в.ст. 92 Земельного кодексу України.

Брусницька сільська рада

Припинити право постійного користування земельними ділянками в односторонньому порядку можливо тільки за рішенням суду. Підставою для звернення до суду є визнання УПЦ МП на державному рівні релігійною організацією з доведеним звʼязком з країною-агресором і забороною діяльності на території України.

Тереблеченська сільська рада

У громаді розташовані та діють наступні релігійні організації:

Вікнянська сільська рада

На території Вікнянської громади функціонують 14 релігійних організацій, з них вісім - ПЦУ, пʼять - УПЦ, одна - Церква Євангельських християнів-баптистів (ЄХБ).

Згідно з чинним законодавством, УПЦ може бути ліквідована або реорганізована тільки з власної ініціативи парафії або за рішенням суду, якщо СБУ визнала їх діяльність протиправною. 

Законодавство також каже, що релігійні організації відокремлені від держави. Тому місцеві органи самоврядування не можуть втручатись в їхню діяльність, якщо ті не порушують закон.

Згідно з законодавством, діяльність релігійних організацій припиняється виключно через суд.

Підсумки

Чому на Буковині досі не припинили діяльність УПЦ МП - аналітика, фото-11

Як виявилося, не так вже й легко припинити діяльність УПЦ МП. Навіть попри численні докази від СБУ про те, що УПЦ МП напряму керується країною-агресором під назвою росія.

Як виявилося з відповідей на наш запит, громади діють в рамках того, що дозволяє чинне законодавство. Тобто розглядають питання на сесіях та депутатських комісіях, проводять засідання з представниками релігійних громад або звертаються до суду.

У деяких громадах відповіли, що вони не зможуть нічого вдіяти, поки Верховна Рада не прийме закон  “Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій” №8221, або аналогічні зміни в законодавстві.

Деякі громади відповіли, що не можуть діяти, оскільки за законом церква відділена від держави.

У будь-якому випадку виходить, що позбавлення від впливу УПЦ МП - це процес тривалий. І кінцевий термін цього процесу точно знаходиться не в найближчому майбутньому. Ми продовжимо стежити за ситуацію та інформуватимемо про зміни в питанні УПЦ МП на Буковині.

Ще не підписані на наш Telegram канал? Зробіть це зараз

Найактуальніші новини читайте у нашому Viber (новини Чернівців)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #Чернівецька область #новини Буковини #війна з росією #війна в Україні #влада #місцева влада #міська рада #Чернівецька ОВА #УПЦ МП #церква #релігія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...