17:14, 29 серпня 2023 р.
Чи можуть ВПО брати участь у місцевому самоврядуванні: в Чернівцях презентують масштабне дослідження
У Чернівцях презентують масштабне дослідження про те, чи можуть ВПО брати участь у місцевому самоврядуванні.
Переселенці в Чернівецькій громаді мають обмежені можливості для участі в місцевому самоврядуванні та не отримують деяких соціальних пільг. Причина – прогалини в статуті громади, нормативно-правових актах і місцевих цільових програмах, де визначене поняття «постійне проживання». Такі результати дослідження, проведеного в межах програми «Єднання заради дії», що впроваджується IREX разом із благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США.
30 серпня о 10:00 у Чернівцях за адресою: вул. Головна, 141 (готель «Буковина», третій конференц-зал) експерти програми «Єднання заради дії» презентують масштабне дослідження локальних політик і програм, яке ілюструє залученість ВПО в життя нових громад і реалізацію їхніх прав.
Загалом юристи проаналізували 193 місцеві нормативно-правові акти 25 громад у 15 областях України (статути територіальних громад, програми та рішення щодо соцзахисту окремих категорій громадян, зокрема ВПО) і з’ясували: права переселенців суттєво обмежені.
«124 зі 193 місцевих нормативно-правових документів потребують змін. Це 65%! Більшість статутів не передбачає приналежності ВПО до жителів/мешканців/членів територіальних громад, а в деяких програмах ми знайшли додаткові умови для переселенців. Тобто, ВПО мали їм відповідати, щоб отримати ту чи іншу допомогу», – роз’яснила Оксана Савицька, провідна юристка програми «Єднання заради дії»
У Чернівецькій громаді діють три місцеві цільові програми соціального спрямування. Обсяг фінансування місцевих програм збільшився, адже були додаткові витрати на послуги ВПО. До прикладу, 4 млн грн місцева влада виділила на продуктові набори та засоби гігієни для переселенців.
«Найбільш поширеними послугами, за якими звертаються ВПО, є консультування, медичні послуги, соціальна адаптація та догляд на непрофесійній основі. Чи не найактуальнішим для внутрішньо переміщених осіб є питання житла», – зазначає Оксана Савицька.
Станом на січень 2023 року в громаді зареєстровані 44 925 внутрішньо переміщених осіб. Для отримання певних видів допомоги переселенці мають оформити довідку ВПО. Утім вони не можуть отримати грошові виплати за програмою «Захист», яка діє в Чернівцях і спрямована на адресну матеріальну підтримку громадян у складних життєвих обставинах. Такі виплати призначені лише для осіб, які мають місцеву реєстрацію. Фахівці вбачають у цьому дискримінацію щодо ВПО.
До життя громади переселенці залучені через Координаційну раду з питань ВПО при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради. Також ВПО беруть участь у молодіжній політиці – діє інтеграційний центр «Резиденція молоді». 20 переселенців отримали мінігранти на реалізацію власних проєктів.
Окрім Чернівців, результати дослідження презентують ще в 14 областях, де його проводили. Узагальнені рекомендації програма «Єднання заради дії» передасть до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, інших органів державної влади та місцевого самоврядування.
Програми винятково для ВПО немає, проте в громаді планують створити відповідний структурний підрозділ. Він опікуватиметься переселенцями та відповідатиме за напрацювання окремої програми.
Читайте: Різноманіття Чернівців: які тут живуть етнічні групи і скільки переселенців
Ще не підписані на наш Telegram канал? Зробіть це зараз
Найактуальніші новини читайте у нашому Viber (новини Чернівців)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:00
ТОП новини
Спецтема
live comments feed...
Коментарі