• Головна
  • Глобальні економічні виклики: перспективи, вплив і майбутнє
Реклама
17:30, 23 жовтня 2023 р.

Глобальні економічні виклики: перспективи, вплив і майбутнє

Реклама
Глобальні економічні виклики: перспективи, вплив і майбутнє, фото-1

Розглядаємо глобальні економічні виклики нової декади та їх вплив на різні сфери бізнесу: від екології до розваг.

Криза вартості життя, природні катастрофи, геоекономічна конфронтація - головні глобальні ризики найближчих років. Світ зіткнувся з цілою низкою ризиків, які здаються водночас абсолютно новими і до остраху знайомими. По-перше, повернулися "старі" ризики - інфляції, кризи вартості життя, торговельних війн, широкомасштабних соціальних заворушень, геополітичної конфронтації та загрози ядерної війни. Тому глобальна економіка переживає не найкращі часи.

Хоча це ризики, з одного боку, "старі", але, з іншого, настільки "старі", що з ними стикалися лише деякі з нинішніх політиків і бізнес-лідерів. По-друге, додалися відносно нові ризики - високий рівень держборгу, нова ера низького зростання, низьких інвестицій і деглобалізації, гальмування розвитку людського потенціалу після десятиліть прогресу та зростання тиску наслідків зміни клімату за умови постійного звуження вікна можливостей для пом'якшення цих змін. Тож, глобальні бізнес-виклики перестали бути номінальними.

Глобалізація та її наслідки очевидні. Всі ці ризики об'єднуються в прийдешньому десятилітті, роблячи його унікальним за рівнем невизначеності та турбулентності. Багато з цих ризиків уже реалізуються, ведучи світ до економічної та технологічної фрагментації. Тож, адаптація до викликів є потребою номер один.

Головний глобальний ризик - 2023-2025: криза вартості життя

Практично всі респонденти очікують високої волатильності протягом щонайменше найближчих двох років через поглиблення криз, що дестабілізують економіку і завдають шкоди всьому суспільству. Більше половини прогнозують постійні кризи, що ведуть до катастрофічних наслідків, протягом наступних 10 років. Ось головні ризики:

  • енергокриза;
  • інфляція;
  • криза постачання продовольства.

Глобальна криза вартості життя вже настала, констатують автори доповіді. Ціни на товари першої необхідності, насамперед продовольство і житло, швидко зростали ще до пандемії; у 2022 р. витрати домогосподарств ще більше зросли, передусім через перебої з постачанням продовольства в країни, що розвиваються.

Всесвітня економічна криза стукає у вікно багатьох держав. Щоб приборкати зростання цін, торік близько 30 країн запровадили обмеження на експорт, зокрема продовольства, що ще більше підстьобнуло глобальну інфляцію. Незважаючи на те, що тиск на ланцюжки поставок знизився з останніх піків весни 2022 р., індекс цін на продовольство FAO залишається на максимумах з 1960-х рр.

Хоча загалом кризу вартості життя респонденти ВЕФ сприймають як короткострокову, вплив якої значно послабшає за два роки, зростання частки найвразливішого населення може призвести до заворушень і політичної нестабільності: торік тільки зростання цін на паливо призвело до протестів у більш ніж 90 країнах. У 2023 р. зберігається ризик продовольчої кризи з огляду на триваючу війну РФ проти України. Сьогодні, глобальна економіка знаходиться в підвішеному стані!

Боротьба з інфляцією

Боротьба з інфляцією залишається глобальною проблемою: зростання інфляції увійшло в топ-5 головних ризиків серед респондентів з майже 75% країн. Глобальні бізнес-виклики стали темою номер один на всесвітніх економічних форумах. Центральні банки прискорили постпандемічну нормалізацію грошово-кредитної політики: у 2022 р. ставки підвищили 90% центробанків, моніторинг яких веде Банк міжнародних розрахунків, - що являє собою різкий контраст порівняно з попереднім десятиліттям ультра м'яких грошово-кредитних умов.

Як економічні коливання впливають на ігровий ринок

Всесвітня економіка напряму впливає на вартість розробки програмного забезпечення та ігрових проектів. Ціни на послуги людей ростуть, вартість обслуговування ПО та техніки теж. В цих умовах найкращі ігри на ПК та консолі обростають багатомільонними бюджетами, що ставить бар’єр між інноваціями та новими механіками.

Геоекономічне протистояння

Геоекономічна конфронтація, включно із санкціями та торговельними війнами, увійшла до топ-3 глобальних загроз найближчих двох років. Економічна політика дедалі більше орієнтується на геополітичні цілі: країни прагнуть самозабезпечення, захищаючись за допомогою суворішого добору прямих інвестицій, локалізації даних, заборон на видачу віз, виключення компаній з ключових ринків, прагнення до оншорингу і френдшорингу.

Зараз лише інноваційні технології в бізнесі можуть покращити становище багатьох держав. Широке використання економічних важелів для досягнення геополітичних цілей загрожує виникненням порочного кола недовіри, попереджають експерти ВЕФ. Це негативно позначиться на фінансах і технологіях, що змушуватиме держави активно усувати виявлені взаємозалежності в ім'я національної безпеки.

Цей факт, своєю чергою, може призвести до результатів, прямо протилежних наміченій меті, знизивши стійкість економік. Виклики для бізнесу очевидні. Хоча "укорочені" ланцюжки поставок призначені для зниження ризиків, пов'язаних із геополітичними та економічними потрясіннями, вони можуть підвищити вразливість до географічно сконцентрованих ризиків, включно з нестачею робочої сили, громадськими заворушеннями, пандеміями та природними катастрофами.

Міжнародні економічні відносини ще ніколи не були такими напруженими. Ослаблення економік через геополітичну напруженість може призвести до рецидивів затяжної інфляції, навіть якщо поточна інфляція знизиться, і уповільнення економічного зростання.

Соціальна поляризація

Світова економічна криза не оминуля нікого. Поляризація посилюється не тільки між країнами, а й між людьми: соціальна поляризація увійшла в топ-10 глобальних ризиків як короткострокових, так і довгострокових.

Визначена як втрата соціального капіталу і розкол спільнот, що веде до зниження соціальної стабільності, індивідуального і колективного благополуччя та економічної продуктивності, соціальна поляризація підживлюється також багатьма іншими ризиками - від боргових криз, інфляції, затяжної рецесії до кліматичної міграції. В такій ситуації, валютні коливання лише загострюють наявні проблеми.

Зростаюча нерівність і розрив у цінностях кидають екзистенціальний виклик як авторитарним, так і демократичним системам, оскільки економічні та соціальні відмінності трансформуються в політичні. Фінансова стабільність стала лише міфом.

Зростаюче невдоволення громадян прогалинами в діях уряду проявлялося в частих і некерованих громадянських протестах торік: з січня по жовтень 2022 р. у світі. Є ознаки того, що зростаюча поляризація сприяє занепаду демократії та супутньому зростанню гібридних режимів. Ось кілька важливих аспектів:

Населення країн-автократій зросло з 5% у 2011 р. до 36% у 2021 р.

Кількість ліберальних демократій скоротилася за 10 років до 34.

13% населення світу живе в умовах ліберальної демократії.

Розмивання соціального і політичного центру ризикує стати самовідтворюваним, пишуть автори доповіді. Розбіжності стимулюють ухвалення короткострокових, більш екстремальних політичних платформ, щоб активізувати одну частину населення і закріпити популістські переконання.

Кліматична пауза

Сучасний екологічний відповідальний розвиток країн має стати міжнародним трендом. Жорстка поляризація з ключових питань призводить до безвихідних ситуацій і в уряді, заважаючи ухваленню довгострокових рішень, що сприятиме ще більшим розбіжностям, особливо в ситуації складних і невизначених економічних перспектив найближчих років.

У протидії глобальному потеплінню настала "перерва": поєднання поточних економічних, соціальних і геополітичних криз відволікає увагу та ресурси від ризиків, що виникають у довгостроковій перспективі, і в підсумку світ може зіткнутися зі зростаючим тягарем, якого зазнають природні та антропогенні екосистеми.

Природні екосистеми

Точка неповернення пройдена: біорізноманіття скорочується швидше, ніж будь-коли в історії. Протягом наступних 10 років втрата біорізноманіття, забруднення довкілля, споживання природних ресурсів, зміна клімату та соціально-економічні чинники створять небезпечне поєднання. Тож, ринкові коливання будуть лише пришвидшувати певні негативні процеси.

Наслідками можуть стати зростання захворюваності на зоонози (захворювання, що передаються людині від тварин), зниження врожайності, дефіцит питної води, що потенційно сприяє зростанню насильства і конфліктів, втрата доходів, що залежать від продовольчих систем, і ще сильніші природні катаклізми. Тож, виклики для бізнесу з боку екологічних чинників теж великі.

Безпека людей

Минулі десятиліття характеризувалися нерозгортанням найпотужнішої зброї людства і відсутністю прямих зіткнень між світовими державами. До 2022 р. мілітаризація знижувалася в усіх регіонах світу. Розворот цієї тенденції підвищить ризик конфлікту в потенційно більш руйнівному масштабі.

Тож, світова економічна динаміка стала непередбачуваною. Зростаюча недовіра і підозрілість між глобальними та регіональними державами вже призвели до пріоритизації військових витрат і стагнації механізмів нерозповсюдження. Посилення військової могутності багатьох країн світу може призвести до глобальної гонки озброєнь.

Адаптація до викликів повинна стати ключем до нормалізації життя. Але нові технології змінять характер загроз національній та міжнародній безпеці, збільшивши кількість багатодоменних конфліктів (конфліктів у багатьох сферах) - протистояння охоплять не тільки сушу, море і повітря, а й кіберпростір і космічний простір.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...