• Головна
  • Хто такі масони і що вони роблять в Чернівцях - інтерв’ю з представниками Ложі "Порта Піретос"
17:23, 21 січня

Хто такі масони і що вони роблять в Чернівцях - інтерв’ю з представниками Ложі "Порта Піретос"

Хто такі масони і що вони роблять в Чернівцях - інтерв’ю з представниками Ложі "Порта Піретос"

Чи усі знали, що на території України є діючі масонські Ложі? Діє одна з них і у Чернівцях. Ми поставили питання представникам чернівецької Достойної Ложі Порта Піретос «Porta Pyretos». 

Масонські Ложі функціонують у різних містах країни (великих найчастіше). 

За відкритою інформацією, в Україні перші масони з'являються вже в оточенні гетьмана Івана Мазепи. Хоча предтечами масонства дослідники називають соратника Богдана Хмельницького Юрія Немирича (кальвініста за віросповіданням, який навчався в Оксфорді й пов'язаний із багатьма представниками вченого світу) й останнього гетьмана, який перебував під сильним впливом Івана Виговського. За бажання можна знайти деякі ранньомасонські нотки у Гадяцькому трактаті, підготовленому Немиричем і Виговським 1658 року. Проте теорія про існування масонства в Україні такої ранньої доби виглядає не досить переконливо.

У масонів України є своя власна сторінка в інтернеті.

Через неї ми і вийшли на контакти тих, хто нам був цікавий.

Масонська Ложа діє і у Чернівцях. Ми поставили декілька питань про діяльність Ложі Порта Піретос. І ось, що дізналися:

Чернівецька масонська Ложа має назву Порта Піретос «Porta Pyretos». Заснована вона була 11 вересня 2021 року.

"На території сучасних Чернівців масонство з'явилось завдяки підданому польської корони та франкмасону Петеру Ніколаусу фон Ґартенберґ-Садогурському, що отримав право чеканити монети під час московсько-турецької війни. В новоутвореному населеному пункті Садаґура, що отримав свою назву завдяки барону, данець заснував свій монетний двір. Робота монетарні потребувала не тільки безпосередніх працівників на виробництві, але й інших ремісничих для потреб міста та містян. Таким чином, до Садоґури переселилось немало робітників та купців, в основному німців, серед яких були і масони. Відтак, в 1771 році Ґартенберґ заснував у цій місцевості ложу "Мінерва", що продовжила існувати на початку австрійської доби на Буковині.

Історія масонства Буковини є чималою, адже тут в різні часи працювало до 15 лож, а загальна кількість членів могла нараховувати до 500, або й більше.

Серед відомих буковинців-франкмасонів в період австрійського панування можна назвати імена віденського парламетаря від Буковини Бенно Штраухера, чернівецького видавця листівок "Grüß aus der Bukowina" Леона Кьоніґа, архітектора Юліуса Бохнера, науковця-хіміка та мера Чернівців Ноймана Вендера, а також відомого адвоката Макса Ґолденберґа", - розказали нам представники Ложі.

Масонство на Буковині припинило існування наприкінці 1930-х років.

А відродилось в Чернівцях вже після двох тоталітарних режимів - нацистського та радянського, після більш ніж 80 років темряви.

Із відновленням Україною державності в 1991 році починає відроджуватись і масонство. У цьому процесі разом із іншими українцями важливі ролі відігравали також буковинці, які свого часу емігрували до Франції. Серед них: націоналіст Любомир-Євген Гузар, двоюрідний брат кардинала Любомира Гузара, два рідні брати - художник Темістокль Вірста та скрипаль-науковець Аристид Вірста.

Якщо ж говорити про заснування теперішньої ложі «Porta Pyretos», то засновниками її стали 12 Братів-майстрів зі Львова, Києва та Одеси. Не обійшлось без братів з міста Чернівці, які давно виносили ідею створення Ложі у місті.

Хто і як може стати масоном?

"Стати масоном може лише чоловік вільний і доброї слави, що досяг 21 року. В Україні лише чоловіче масонство, проте, не шукайте якогось сексизму чи підтексту – це всього лиш традиція. А от в Європі масонство також ліберальне - тобто до Лож входять як чоловіки так і жінки, і є суто жіноче масонство", - пояснили нам про те, хто може увійти до масонської Ложі Чернівців.

Масони та їхні правила, особливості є однаковими для Лож усієї України. Усі Брати (масони) і усі Ложі знаходяться під покровом Великої Ложі України, а отже і керуються в своїй діяльності одними правилами - регламентом. Також є документи міжнародної дії - Конституція Андерсона і Лендмарки (основні принципи вільного мулярства), які є обов’язковими для всесвітнього ланцюга Братів. Єдине, в чому існує різниця між Ложами під покровом Великої Ложі України, це різниця ритуалів.

"Українські Брати здебільшого працюють в Давньому та принятому шотландському обряді, також є ще Емулейшн та Шрьодер (різновиди ритуалів)", - розказують представники Ложі. 

Заявки на вступ у масони розглядаються регулярно. Але, як розповідають в Ложі, проблема в тому, що "багато прохачів не розуміють суті масонства, не розібравшись для чого воно їм – хочуть його «спробувати», а воно так не працює".

Термін прийому людей - відносний, бо кожен кандидат розглядається та вивчається індивідуально. Проте звичайно, що є своя процедура аналізу кандидатів, зустрічі, голосування і врешті решт рішення Ложі. Неофіт (новий прихильник) проходить випробовування під час ритуалу.

При цьому, нам сказали, що матеріальне становище чоловіка не грає жодної ролі під час вступу до Ордену.

Усі Брати Ложі знайомі між собою. Їхня кількість - це закрита інформація, але як нам відповіли на наше питання, їх достатньо для того, щоб збиратися і працювати.

Чи мають масони Чернівців, контакти з владою, меценатами? Чи є самі масони меценатами? 

Місто Чернівці не таке вже й велике, тут «усі між собою знайомі»

Якщо відштовхуватись від визначення «меценат», то таких людей одиниці в нашій державі. Зараз в Україні війна - усі хто задонатить хоча б гривню, яка спасе чиєсь життя чи допоможе ЗСУ відстоювати нашу незалежність – робить правильні речі і такі люди є в нашій Ложі. Однією із чеснот масонства є благодійність, що не афішується, - поділилися масони Ложі "Порота Піретос".

Про те, чи є серед Братів представники влади, звичайно, нам не відповіли, але це очевидно. Масони не мають право розповідати щось про іншого члена Ложі - лише про себе. При цьому, вони додали, що стати членом Ложі можуть чоловіки із різних суспільних прошарків. У тому числі - представники влади.

Як ставляться масони до війни в Україні? Чи є серед масонів ті, хто долучився до захисту України?

Усі масони, що долучені до Ложі у Чернівцях, є громадянами України і підпорядковуються українським законам.

"Є Брати які ще в 2014 виступили на захист сувернітету держави. А зараз, від початку повномаштабного вторгнення, кількість Братів які перебувають в лавах різноманітних підрозділів виросла в рази, хтось керує, а хтось підлеглий - у кожного свої обов’язки, але бажання подолати ворога – одне на всіх", - поділилися в Ложі.

У чому полягають основні завдання масонів? Чи є у них обов’язки перед іншими членами Ложі?

Основним завданням Братерства є практика - із хорошої людини зробити ще кращу, допомогти пізнати себе та Всесвіт, адже, як правило, саме в майстерні такі люди і зустрічаються, для піднесення свого духовного стану до досконалості та покращення себе.

Обов’язком кожного є допомога Братові, якщо він її потребуватиме.

"Братерська допомога існує. Віддаючи щось Братові – ми удосконалюємо себе", - розказують представники Ложі.

Чи можуть члени сім’ї чи знайомі масона знати про те, що він входить до Ложі?

Нам відповіли, що члени сім’ї не просто можуть, але й мають знати про бажання чоловіка увійти до Ложі. Це важливо, адже перебування у Ложі не має нести за собою брехні.

"Це одне з перших запитань, яке задається прохачу при зустрічі. Якщо члени сім’ї не знають про бажання вступити у Братство – це внесе резонанс в сім’ю потенційного Брата, породжуватиме обман, відомі випадки коли якраз відповідно до позиції членів сім’ї, згодом мінялось бажання ставати членом Ложі. В інших юрисдикціях, наприклад в Ізраїлі, Брати спілкуються з родичами в домі прохача, щоб усі все розуміли. Ложа не повинна становити ризику розпаду сім’ї", - діляться чернівецькі масони.

Як часто проходять загальні збори і що на них обговорюють?

«Загальні збори» - це праці у Ложах, які відбуваються раз на місяць. Теми масонських обговорень є закритими для непосвячених, однак зазвичай вони обговорюють питання діяльності Ордену, читають реферати на масонську тематику – "бо ми працюємо над самоудосконаленням!"

Лідія Хаустова

Вікторія Повержук

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #новини #Буковина #історія Буковини #Масони #Масонська Ложа #Масонський Орден #війна в Україні #война в Украине
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...