• Головна
  • Хапав жінок за руки в чернівецькому тролейбусі - як реагувати на домагання та куди звертатися
17:05, 23 січня

Хапав жінок за руки в чернівецькому тролейбусі - як реагувати на домагання та куди звертатися

Хапав жінок за руки в чернівецькому тролейбусі - як реагувати на домагання та куди звертатися

Фото ілюстративне

Домагання в громадському транспорті - це серйозна проблема, яка може завдати шкоди фізичному та психічному здоров'ю постраждалих. Що робити, якщо ви потрапили в подібну ситуацію в громадському транспорті?

Якось журналістка сайту 0372.ua потрапила у неприємну ситуацію в одному з чернівецьких тролейбусів. Натовп у той день набився такий, що складно було навіть поворухнути рукою, не кажучи вже про те, щоб просунутись далі. Тож я стала поруч з сидячими місцями біля дверей. 

На одному з цих місць сидів чоловік близько 60 років. Він чіплявся до всіх жінок та дівчат, які стояли поруч з ним - хапав за руки і за талію, пропонував сісти йому на руки. Одна з жінок спробувала зробити йому зауваження, щоб чоловік поводився більш чемно, на що той відповів: я сам знаю, як мені треба поводитись. При цьому дівчата та жінки, до яких він чіплявся, із ввічливими посмішками йому відповідали, аби він залишив їх у спокої. Решта ж пасажирів навколо їхали мовчки.

Мене цей чоловік також спробував спочатку взяти за руку, потім погладити по пальцях. На що я йому відповіла досить грубим тоном, голосно і без жодного натяку на посмішку: “приберіть від мене свої руки”. Чоловік щось нерозбірливі відповів, але руки прибрав. На щастя, цей інцидент не мав негативних наслідків і обійшовся відносно спокійно. Але фактично поведінка чоловіка була домаганням в громадському місці та втручанням в особистий простір без дозволу.

Тому редакція 0372.ua вирішила зʼясувати, яка ж статистика домагань в громадських по Україні, як від цього захиститися і як діяти, якщо домагання вже відбуваються.

Майже половина жінок в Україні стикалися з різними формами дискримінації. Про це свідчать дані опитування, яке провела дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Фонду ООН у галузі народонаселення. У результаті 42% опитаних жінок сказали, що бодай один раз у житті стикалися з домаганнями у публічних місцях. Більшість з них сказали, що з ними це траплялося двічі й більше разів.

Варто пам'ятати, що немає ідеальної реакції та моделі реагування на домагання. Але щось робити значно краще, ніж завмирати. Саме тому потрібно, аби люди уважнішими до такої проблеми. 

На основі рекомендацій Асоціації жінок-юристок України “ЮрФем”, громадської організації “Ла Страда – Україна” та психологів і правозахисниківЦентр прав людини ZMINA ми склали перелік порад щодо того, як діяти, якщо ви зіткнулися з домаганнями.

Зручний формат новини у нашому Viber

Насамперед, важливо діяти рішуче та швидко.

  • Найголовніше, не мовчіть і одразу дайте відповідь кривднику. Захищайте свої кордони. Пряма негативна реакція на дії може зупинити людину.

Говоріть упевнено та без провини в голосі. Памʼятайте, що ви нікого не провокували та вам немає чого соромитися.

  • Привертайте увагу інших людей. Якщо поруч є інші люди, зверніть їхню увагу на неприйнятну поведінку людини, що вас домагається. Це може допомогти зупинити кривдника і змусити його відчути себе некомфортно.
  • Спробуйте відійти від кривдника. Якщо це можливо, перемістіться в інше місце в транспорті, де ви будете відчувати себе в безпеці. 
  • Викличте поліцію. Якщо кривдник не реагує на ваші зауваження або продовжує вас переслідувати, викликайте поліцію за номером 102, беріть номери телефонів свідків, і знімайте домагання на камеру телефона.

Якщо ви стали свідком домагань в громадському транспорті, важливо допомогти постраждалій. Психологиня та гендерна експертка Наталія Пашко радить дотримуватися правила “5Д”.

Дійте на відволікання. Варто відволікти кривдника: вдайте з себе друга, запитайте дорогу, запитайте котра година тощо.

Допоможіть втручанням. Зробіть зауваження особі, яка вчиняє домагання, якщо це безпечно для вас.

Долучіть інших. Якщо ви не можете втрутитися самі,  долучіть інших: ви можете звернутися до водія чи до присутніх в транспорті людей. 

Документуйте. Бувши свідком домагань, можна скористатися смартфоном і зафіксувати домагання на фото чи/ та відео. Згодом відео можна надати людині, яка зазнала домагань.

Дій згодом. Якщо ви змогли підійти до потерпілої тільки після акту домагань, то спробуйте запропонувати свою допомогу зараз. Запитайте, чи потрібна підтримка - провести додому чи звернутися в поліцію абощо.

По безкоштовну психологічну та юридичну допомогу можна звернутися на національну гарячу лінію з питань запобігання гендерно зумовленому насильству та торгівлі людьми "Ла Страда – Україна" за телефонами:

0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).

Також, щоб отримати безкоштовну юридичну консультацію, варто звернутися до Центру безоплатної правової допомоги за телефоном 0 800 213 103, написати на пошту [email protected] або скористатися спеціальними онлайн-застосунками БПД.

Крім того, потерпілі від гендерно зумовленого насильства, особи до 18 років та громадяни з низьким доходом мають право на вторинну безоплатну допомогу, зокрема представництво в судах.

Пам'ятайте, що ви не самотні. Домагання в громадському транспорті – це серйозна проблема і потрібно знати як діяти у такій ситуації. Ваша безпека - понад усе.

Читайте: Розбещував та ґвалтував дітей – судитимуть жителя Буковини

Авторка: Катерина Сендецька

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #Чернівецька область #новини Буковини #домагання #насильство #допомога #громадські місця #громадський транспорт
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...