• Головна
  • Високосний рік: забобони та традиції
17:03, 13 лютого

Високосний рік: забобони та традиції

Високосний рік: забобони та традиції

В народних віруваннях наших предків до високосного року було доволі негативне ставлення. Тому існувало чимало заборон, які пов'язували саме з таким періодом. Останній високосний рік був у 2020 році.

Земля робить повний оберт навколо Сонця за 365 днів 5 годин, 48 хвилин і 45 секунд. Щоб урівноважити цей додатковий час, кожні чотири роки додається "високосний" день до одного місяця - лютого, зазвичай 29-те число. Така система, відома як високосний рік.

Усе цікаве та найважливіше читайте у нашому Telegram

Що таке високосний рік і чому його так називають:

Коли у І ст. до н.е. Юлій Цезар прийшов до влади у Римі, астрономам дали завдання покращити античний римський календар, рік у якому складався із 355 днів і одного додаткового місяця у 22 дні, що траплявся кожні два роки. Як вважалося, таке літочислення геть поплутало усі пори року. Тож з'явився рік із 365 днів із одним додатковим днем кожні чотири роки, щоб впоратися з "зайвими" годинами. Так народився перший високосний рік.

На честь Юлія Цезаря назвали місяць - липень (July. - Ред.), який до цього мав назву "квінтіліс" (Quintilis, з лат. - п'ятий. - Ред.). Цей місяць, як і ще шість у новому календарі, мали по 31 дню.

Високосним роком маємо завдячувати Юлію Цезарю, а 29 лютого - імператору Октавіану Августу. Як писав у XIII ст. паризький вчений Йоанн Сакробоско, коли до влади у Римі прийшов перший імператор Октавіан Август, то зажадав, аби на честь нього теж назвали місяць - і аби цей місяць був не менш "значимим" від того, який назвали на честь свого вітчима Юлія Цезаря.

От тільки місяць "август", тобто серпень, мав лише 30 днів. Тож лютий, який до цього мав 29 днів, а у високосний рік - 30, втратив одну добу, аби місяць імператора Августа був не менш важливий, ніж місяць Юлія Цезаря. 

Скільки днів у високосному році:

У високосному році 366, а не 365 днів. Тому 2024 року ми проживемо на одну добу довше. Високосний рік буває лише 97 разів на 400 років.

У 2024 році буде 8784 годин, 527040 хвилин і 31622400 секунд.

Цікавість високосного року полягає в його унікальності та в тому, як ця дата впливає на людей, події та суспільство в цілому. Існують різноманітні традиції та вірування, пов'язані з високосним роком. 

В народі високосні роки завжди вважали нещасливими й небезпечними. Тому існувало безліч прикмет і заборон, які стосувалися цього періоду:

1. Не можна починати будівництво будинку, інакше майбутнє житло неодмінно постраждає від пожежі. Також краще не купувати житло і не переїжджати на нове місце проживання.

2. Поганою прикметою вважається вінчання та одруження — однак, якщо така потреба виникла, треба перед церемонією промовити: "Вінчаю вінцем, а не високосним кінцем".

3. Не можна святкувати появу першого зуба в немовляти — традиція кликати гостей на таку важливу подію колись існувала у наших предків. Однак у високосний рік святкувати не можна, інакше всі зуби у дитини повипадають.

4. Людям, які розлучилися у високосний рік, треба придбати рушник, який несуть до церкви.

5. На Івана Купала існувала традиція збирати лікувальні трави. У високосний рік перед цим необхідно помолитися.

6. У високосний рік на різдвяні свята люди не ходили колядувати, існувало повір'я, що, перевдягнувшись, вони переймуть на себе поведінку тварин.

В народі високосний рік часто називали "роком наречених". В різних країнах світу вважалося, якщо дівчина зробить своєму обранцеві пропозицію руки й серця, він не може від неї відмовитися. Такий звичай часто призводив до того, що пари одружувалися без почуттів, що і призводило до швидкого розлучення.

Церква офіційно запевняє, що високосний рік жодним чином не впливає на стосунки між подружжям, але якщо ви хвилюєтеся, то наші предки давали кілька порад, які ви можете використати:

1. Не віддавайте свою сукню нікому після весілля, це ж стосується всіх аксесуарів;

2.Не варто надягати обручку поверх рукавичок, інакше партнер не ставитиметься до шлюбу серйозно;

3. Покладіть монетку в туфлі нареченої, щоб зберегти майбутню родину від лих.

Слідкуйте за нашими оновленнями у Viber

День народження раз на 4 роки:

Це створює певну унікальність для людей, які народилися в цей день. У звичайний рік, ці щасливчики відзначають його 28 лютого або вже 1 березня, залежно від їх особистого вибору. Крім того, згідно зі статистичними даними, шанс народитися саме в цей день досить малий – 1 із 1461. Водночас із давніх-давен існує повір'я, що вони проживуть довге життя. Сьогодні у світі відзначають свій день народження 29 лютого близько 4,1 мільйона людей. 

Читайте: Таємниці та традиції: Історія та святкування Дня святого Валентина

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#високосний рік #новини #традиції #забобони #місяць #рік
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...