• Головна
  • Другі роковини повномасштабної війни - хронологія подій у Чернівцях
09:17, 24 лютого

Другі роковини повномасштабної війни - хронологія подій у Чернівцях

Другі роковини повномасштабної війни - хронологія подій у Чернівцях

Сьогодні рівно два роки з того дня, як почалася повномасштабна війна з росією, яка фактично тривала з 2014 року. З одного боку, все це було наче вчора, з іншого - ніби з тих днів минула ціла вічність.

Що було в останні дні до початку повномасштабної війни? Чим тоді жила країна? Здається, що всі продовжували робити свої справи - їздили на роботу, читали прогнози погоди та рецепти страв. Але в повітрі вже відчувалася наелектризована напруга. Суспільство ніби перебувало в очікуванні, а в новинній стрічці періодично зʼявлялися матеріали про те, як зібрати тривожний наплічник чи надавати першу медичну допомогу в екстреній ситуації.

Що відбувалося 24 лютого 2022 року? Ще з четвертої ранку, якщо не раніше, події закрутилися шаленим вихором. І цей вихор досі загрожує знищити все на своєму шляху.

Журналісти 0372.ua зібрали хроніку подій з 20 по 24 лютого на основі новин, які публікувалися на нашому сайті.

20 лютого

"Перевірка сил реагування": Лукашенко і Путін вирішили продовжити військові навчання

Рішення про "перевірку сил реагування Союзної держави" ухвалено спільно Путіним і Лукашенком "у зв'язку з наростанням військової активності біля зовнішніх кордонів Союзної держави та загостренням ситуації на Донбасі".

Заявлялося, що під час навчань "будуть ретельно опрацьовані етапи оборони Союзної держави, які не були охоплені з таким ступенем деталізації навчальними питаннями попереднього періоду перевірки". Обіцяно, що спрямованість "перевірки сил реагування" залишиться незмінною – "вона покликана забезпечити адекватне реагування та деескалацію військових приготувань недоброзичливців поблизу наших спільних кордонів".

В обґрунтувальній частині вина за ухвалене рішення покладається на сусідні країни, зокрема негативно оцінено підвищення "рівня готовності до застосування міжвидових формувань екстреного реагування НАТО з семи до п'яти діб", у разі "ескалації ситуації в Україні”, яка (ескалація) у повідомленні Міноборони Білорусі названа "так званою".

Що робити буковинцям, якщо зникне мобільний зв'язок та інтернет

На тлі розмов про вторгнення росії до України сайт 0372.ua з посиланням на BBC склав перелік рекомендацій, як діяти, якщо зникнуть раптово такі важливі зручності як звʼязок та інтернет, без яких зараз неможливо уявити життя. Поради все ще актуальні, адже війна триває.

21 лютого

На Донбасі бойовики 80 разів порушували режим тиші, український військовий дістав поранення

Тим часом на сході України, а саме тоді ще в зоні ООС, ситуація вже загострювалася. Станом на 9 ранку на Донбасі було зафіксовано 14 порушень "тиші".

На домени .ua планують здійснити кібератаки 22 лютого – Держспецзв'язку

Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України попереджає про можливі кібератаки 22 лютого. Це була вже не перша, але і не остання хакерська атака ворога.

Буковинців запрошують поповнити лави десантників

Буковинців тим часом запрошували доєднатися за контрактом до 80-ї окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ, яка від початків воює з російським агресором на східних рубежах нашої держави.

На Луганщині через ворожі обстріли поблизу Щастя вибухнула АЗС

Вибух стався через обстріл бойовиків з тимчасово окупованих територій. З 9 до 12 години 21 лютого в районі проведення Операції об'єднаних сил російські окупаційні війська здійснили 13 обстрілів цивільної інфраструктури населених пунктів – Гнутового, Авдіївки, Врубівки, Станиці Луганської, Новолуганського, Щастя. 

Зручний формат новини у нашому Viber

22 лютого

Президент РФ визнав незалежність "л/днр"

Ця подія стала своєрідною “точкою неповернення” для багатьох українців - люди зрозуміли, що війна таки невідворотна. Але ще було незрозуміло, якою вона буде - чи то просто загострення на сході, чи то вторгнення в інші області.

“Вважаю за необхідне прийняти вже давно назріле рішення негайно визнати незалежність та суверенітет днр та лнр. Прошу федеральні збори російської федерації підтримати це рішення, а потім ратифікувати договір про дружбу та взаємодопомогу з обома республіками. Два ці документи будуть підготовлені та підписані найближчим часом, - сказав диктатор на радбезі рф 21 лютого.

Раніше ватажки бойовиків денис пушилін та леонід пасічник звернулися до президента рф володимира путіна з проханням визнати "незалежність" так званих "днр" та "лнр".

У РФ на тлі визнання незалежності "Л/ДНР" стався обвал на фондовій біржі

Ринок акцій росії відкрився обвалом індексу московської біржі на майже 5,5%. Найбільша держмонополія рф "газпром" втратила майже 9% вартості акцій за перші години торгів. 

"Це продовження війни": ВР прийняла звернення щодо визнання РФ "л/днр"

Верховна рада прийняла звернення до парламентів світу та міжнародних організацій із закликом осудити визнання росією незалежності маріонеткових утворень на території України. 

Депутати просили ввести жорсткі санкції щодо росії, зокрема відключення від платіжних систем та заборону експорту до високих технологій до рф.

"За" проєкт постанови № 7088 проголосували 336 депутатів.

Превентивні заходи: на Буковині нацгвардійці взяли під охорону Дністровську ГАЕС

У Чернівецькій області військовослужбовці Західного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України розпочали виконання завдань з охорони Дністровської ГАЕС,

Обстрілюють мирне населення: СБУ оприлюднила розмови терористів з "ОРДЛО"

На оприлюднених записах чути, як терористи та мешканці тимчасово окупованих територій:

  • між собою зізнаються, що самі влаштовують провокації та обстрілюють мирне населення;

  • обговорюють накопичення російських військ, у тому числі залучення чеченців «полку Кадирова»;

  • дивуються, що сили ЗСУ не ведуться на провокаційні обстріли бойовиків;

  • розповідають, що самі ж бойовики влучили «в будку в Росії» (пізніше ФСБ назвала це «обстрілом прикордонного пункту РФ у Ростовській області»);

  • підтверджують, що їхні снаряди потрапили у Луганську ТЕС (унаслідок чого місто Щастя залишилося без електро-, водо- і теплопостачання) тощо.

Європейський Союз ухвалив нові санкції проти росії

До санкційного списку увійшли депутати держдуми, які проголосували за визнання незалежності "л-днр". Усього під санкції підпав 351 депутат. Крім того, санкції застосовані проти 27 фізичних та юридичних осіб.

Президент Зеленський підписав указ про призов резервістів

Про це він заявив у відеозверненні після зустрічі з лідерами усіх парламентських фракцій і груп увечері 22 лютого.

“На сьогодні немає необхідності у загальній мобілізації. Нам необхідно оперативно доукомплектувати українську армію та інші військові формування. Мною, як верховним головнокомандувачем ЗСУ, видано указ про призов резервістів в особливий період. Я підкреслюю, йдеться виключно про громадян, віднесених до оперативного резерву”, - сказав Зеленський.

Глава держави також наголосив, резервісти мають підвищити готовність української армії до всіх можливих змін. Окрім того, найближчим часом будуть проведені навчальні збори резервістів системи територіальної оборони.

В Україні стартував призов резервістів: що варто знати буковинцям

Йшлося про призов осіб з числа резервістів в особливий період віком від 18 до 60 років. Зазначалося, що призиватимуть як офіцерів, так і рядовий, сержантський склад. Максимальний термін служби 1 рік.

РНБО ухвалила рішення про запровадження надзвичайного стану

Про це заявив секретар РНБО України Олексій Данілов під час брифінгу за підсумками засідання.

“Проговорювались питання щодо введення надзвичайного стану в нашій країні... Рішення було прийнято. Згідно з нашим законодавством, Верховна Рада має це рішення затвердити. Я сьогодні матиму доповідь у Верховній Раді з цього приводу”, - сказав Данілов.

На всій території країни, крім Донецької та Луганської областей, був введений надзвичайний стан. 

"Захисти країну": волонтери закликають буковинців стати донорами крові

У Чернівецькій області волонтери закликали долучитися до акції "Здай кров – захисти країну". Зорганізував акцію Волонтерський штаб захисту України. Як розповів його координатор, радник голови Чернівецької ОДА Володимир Дорош, донорами у рамках ініціативи вже стали прикордонники, десантники, спортсмени, студенти, медики тощо.

Прикордонники запевнили, що КПП "Порубне" на Буковині працює у штатному режимі

“Пункт пропуску не перевантажений, як на в’їзд, так і на виїзд з України, та працює ритмічно. Тут немає накопичення автівок. Так само не спостерігаємо збільшення пасажиро-транспортного потоку. За добу здійснено 3,5 тисячі пропускних операцій”, – пояснив речник 31 прикордонного загонуСергій Бровко.

Сховища у школах Чернівців: куди учням ховатися у разі війни

В Управлінні освіти Чернівецької міської ради повідомили, що у Чернівецькій громаді сховища для укриття школярів та вчителів у разі загрози розміщені у десятьох закладах освіти. 

Зокрема, сховища є у Чорнівському НВК, ЗОШ №1, ліцеї № 10, ліцеї №2, ЗОШ № 28, Коровійському ліцеї. Крім того, ліцей №9 та ЗОШ №33 мають по два приміщення для укриття.

Підстав для тривоги немає: СБУ зробило заяву щодо введення надзвичайного стану

Як йшлося в оприлюдненій заяві СБУ, рішення влади тимчасово запровадити надзвичайний стан по всій території України є необхідним та виваженим.

“Заради безпеки держави та нашої перемоги у гібридній війні ми маємо, перш за все, працювати на випередження, заздалегідь реагувати на виклики та продумувати кожен свій крок наперед, зважаючи на потенційний розвиток різноманітних сценаріїв. Ескалація на сході супроводжується спробами розхитати суспільство через панічні настрої, кібератаки, інформаційно-психологічні операції, активізацію російських агентів впливу та диверсійних груп тощо.

Водночас звертаємо вашу увагу – введення надзвичайного стану не означає, що життя громадян ускладниться, а всі передбачені законом механізми одразу будуть застосовані. Адже кожен регіон України має свою безпекову специфіку. Так само немає підстав для нагнітання ситуації та поширення фейків - мова йде про введення саме надзвичайного, а не воєнного стану. Як тільки у цьому не буде необхідності, його буде відмінено”, - зауважується у повідомленні.

У відомстві наголошували, що введення надзвичайного стану надає додаткові інструменти для нейтралізації дестабілізаційних факторів, покращення захисту об’єктів критичної інфраструктури та громадського порядку, недопущення диверсій, протидії іншим проявам гібридної війни.

Новий кіберштурм: сайти органів влади та банки зазнали масової DDoS-атаки

Як ми і казали, ворожі хакерські атаки продовжились. Сайти низки державних та банківських установ знову зазнали масованої DDoS-атаки. 

Інформація про проблеми з доступом до низки урядових сайтів почала надходити приблизно о 15.50. Зокрема, не відкривалися сайти Верховної Ради, Кабінету Міністрів, низки міністерств - закордонних справ, енергетики, реінтеграції. З перебоями працювали офіційні вебресурси Служби безпеки, МВС та Міноборони.

Усе цікаве та найважливіше читайте у нашому Telegram

24 лютого

По всій території України — воєнний стан

Повномасштабна війна почалася. У Луганській області оголошена загальна евакуація. Російські війська атакували кордон України з боку РФ та Білорусі. Раніше радник голови МВС Антон Геращенко повідомив про ракетні удари по центрах військового управління у Києві, Дніпрі та Харкові.

Пасажирів, пасажирок та персонал евакуювали із міжнародного аеропорту «Бориспіль». Міський голова Борисполя заявив, що вибухи у місті — це звуки реагування української системи протиповітряної оборони у відповідь на невідомі безпілотники.

О 5 ранку президент путін виступив з екстреним зверненням до громадян, в якому повідомив про рішення щодо військової операції на Донбасі. Згідно із метаданими, промова Путіна про проведення спецоперації на Донбасі була записана ще 21 лютого.

В соцмережах повідомляють про вибухи у Києві, Харкові та Одесі

У Києві на лівому березі спочатку було чути декілька потужних вибухів. Після невеликої паузи пролунало ще два вибухи. 

У Харкові повідомляли, що вибухи чутно в районі метро Студентська, в районі Салтівка. Чутно було звуки літаків. На Миколаївщині теж чули звуки вибухів. 

Цього ж дня усі школи Чернівців та області перейшли на дистанційне навчання

На Буковині встановили блокпости, людей просили ставитись із порозумінням

"Громадський порядок охороняється поліцією у посиленому режимі. Введено додаткові патрулі, патрулюється територія. Вибірково будуть перевірятися документи, тому прошу і закликаю громадян мати при собі документи. Будуть оглядатися транспортні засоби.

В обмеженому порядку працюють об’єкти дозвільної системи. Тому прохання не створювати будь-які черги до магазинів зі зброєю. Вони наразі зачинені. Ми чекаємо команду, як діяти в цьому напрямку", – сказав начальник поліції.

Громадський транспорт Чернівців працював у штатному режимі, але був переповнений людьми. На вулицях були великі затори.

Поліція попросила буковинців повідомляти про підозрілих людей на вулицях.

Знищено 6 літаків, 2 вертольоти та 5 танків: Резніков повідомив про ситуацію на фронті

Тодішній Міністр оборони Олексій Резніков у відеозвернені повідомив, що на східних рубежах наступ армії РФ зупинено, а оборонна лінія залишається під контролем ЗСУ. Окупанти вже втратили 6 літаків, 2 вертольоти і 5 танків. 

Міністр також повідомив, що Україна мобілізує міжнародну підтримку: було проведено переговори з Міністрами оборони Великої Британії, Литви, Туреччини й іншими партнерами.

Ще однією мотиваційною новиною стала звістка про те, що на Сумському напрямку ЗСУ з ПЗРК Javelin знищили 15 ворожих танків Т-72.

Дві лікарні на Буковині визначено як пріоритетні для надання допомоги можливим пораненим та травмованим

Йшлося про Чернівецьку лікарня швидкої медичної допомоги та Чернівецьку обласну клінічну лікарню. Аби прийняти потерпілих, у хірургічних і терапевтичних відділеннях цих медзакладів підготували ліжка.

Загалом допомагати пораненим на той момент могли у 19 медичних закладах. Це протитуберкульозний диспансер, кардіологічний та онкологічний центр, госпіталь ветеранів війни, центральна міська лікарня, лікарня №4 у Чернівцях. Також, за потреби, готові були приймати потерпілих усі районні лікарні області.

Україну підтримали 48 держав та 5 міжнародних організацій

Надвечір першого дня вторгнення надійшли новини, за-за кордону. На підтримку України виступили: ФРН, Франція, Австралія, США, Канада, Велика Британія, Нідерланди, Польща, Литва, Латвія, Словенія, Естонія, Молдова, Данія, Швеція, Норвегія, Фінляндія, Чехія, Угорщина, Словаччина, Мексика, Північна Македонія, Албанія, Чорногорія, Португалія, Болгарія, Нова Зеландія, Кіпр, Італія, Ісландія, Грузія, Хорватія, Корея, Іспанія, Коста-Ріка, Бразилія, Японія, Боснія і  Герцеговина, Ірландія, Бельгія, Колумбія, Канада, Ліберія, Перу, Сінгапур, Палестина, Беліз.

Міжнародні партнери пообіцяли координувати свої дії з партнерами по НАТО та ЄС. Низка країн скликали екстрені засідання урядів.

Литва закликала до введення жорстких санкцій, включно з відключенням від SWIFT.

Буковина оголосила, що готова приймати українців з інших регіонів. Саме в перші дні Чернівецька область стала тим тилом, куди зʼїжджалися українці з різних кінців країни.

Це був лише перший день вторгнення, а скільки подій ще очікувало всіх нас попереду…

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернівці #новини Чернівців #Чернівецька область #Буковина #нвоини Буковини #війна в Україні #війна з росією #24 лютого #повномасштабне вторгнення
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...