
17:10, 28 серпня 2024 р.
Відновлення в тилу: чому військові та їх родичі скаржаться на Чернівецьку обласну клінічну лікарню

Наразі лікарні та шпиталі відіграють одну з ключових ролей у відновленні українських захисників та захисниць. Але не завжди це відновлення відбувається саме так, як ми його собі уявляємо в ідеалі. На що скаржаться військові та їх родичі, коли йдеться про Чернівецьку обласну клінічну лікарню? Що на це кажуть в самій лікарні? І як це коментують в обласній адміністрації? У всьому розбирався сайт 0372.ua.
Війна забирає в українських захисників та захисниць найдорожче - життя та здоровʼя. Військові часто повертаються додому в тилові міста з хронічними хворобами, ускладненнями та травмами, які потребують лікування, операцій, реабілітації та догляду. Але не завжди вони отримують в медзакладах таке ставлення, на яке заслуговують.
Загалом є два різних механізми, як військові потрапляють в тилові лікарні: через поранення і необхідність пролікуватися.
Якщо захисник чи захисниця отримує поранення, спочатку його чи її везуть в найближчий стабпункт, де стабілізують стан. Звідки транспортують в найближчу лікарню в прифронтовому місті. Там йому чи їй надають невідкладну допомогу, або направляють туди, де мають провести операцію чи термінові дії.
Звідти пораненого чи поранену розподіляють в ту лікарню в Україні, яка спеціалізується на конкретному пораненні. І часто ця лікарня знаходиться не в рідному місті, і навіть не в рідній області.
Також військові, згідно з законодавством, можуть розраховувати на відпустку для лікування чи реабілітації, термін якої не може перевищувати 30 днів за раз. Для цього спочатку необхідно пройти ВЛК в найближчому населеному пункті від місця дислокації його чи її підрозділу. І вже на основі висновку ВЛК видається направлення в той чи інший медзаклад. Тут теж не завжди вдається потрапити в рідні краї, але шанс є.
Редакція сайту 0372.ua поспілкувалася з військовою медикинею, яка потрапила на лікування в Чернівецьку обласну клінічну лікарню. Ми отримали несхвальні коментарі стосовно ставлення працівників лікарні до військових та поводження з ними.
Ми попросили керівництво лікарні прокоментувати ці скарги, а також звернулися по коментар до Чернівецької обладміністрації.
Зручний формат новини у нашому Telegram
Бойова медикиня Марія Крижанівська з села Путила:
Під час військової служби у медикині постраждала спина - зʼявились грижі, протрузії. Це і від бронежилета, і від важкого рюкзака, і від того, що дівчині доводилося носити на собі поранених - зазвичай чоловіків. Зі своїми проблемами зі здоровʼям дівчина зверталася до Чернівецької обласної клінічної лікарні, про медзаклад вона каже наступне:
“Скажімо так: одні зневажають військових, неповага йде у відношенні до них. Є ті медики та лікарі, в кого рідні служать - вони дуже добре ставляться. Тут, як кажуть, як попадеться.
Напевно, до тих, хто в штабі сидить і гроші платить, хороше ставлення. У нас принцип такий, щоб нікому нічого не платити. І те - ти йдеш просиш, щоб тебе взяли лікуватись, тому що не хочуть, бо ти війсковий. Без направлення ти не підеш лікуватись”
Ще більше цікавого та актуального контенту отримуйте в нашому Instagram
Далі ми звернулися до Чернівецької обласної клінічної лікарні через інформаційний запит, в якому надіслали наступні питання:
- Чи контролюєте ви, як персонал спілкується з військовими, як до них ставиться, і загалом як реагує?
- Як часто надходять вам скарги від військових та їх родичів на погане відношення до них? Як ви на ці скарги реагуєте?
- Які види послуг у вашій лікарні безкоштовні для військових? А за які треба платити?
- Які послуги надаються за додаткову плату?
- Чи мають військові платити гроші за те, щоб їх взяли на лікування?
- Як діяти військовому, якщо його відмовляються брати на лікування?
- Донька військового, який тут лікувався неодноразово, розповіла нам, що одну операцію йому зробили безкоштовно, але лікування після він все оплачував сам. Другу операцію спочатку запропонували робити безкоштовно старим методом, він відмовився, тому її робили за гроші. І після лікування також він оплачував сам. Чи могли б ви прокоментувати цю ситуацію?
- Військові також скаржаться на якість харчування в лікарні. Скажіть, чим зараз годують пацієнтів, чи планується покращення якості харчування? Якщо ні, то що заважає її покращити?
Чернівецька обласна клінічна лікарня не відповіла на жодне питання, вказане у нашому запиті, а натомість написала наступне:
Чернівецька обласна клінічна лікарня - комунальне унітарне некомерційне підприємство, що надає послуги в порядку та на умовах законодавством України та Статутом підприємства.
Медичні послуги надаються безкоштовно в рамках Програми державних гарантій медичного обслуговування.
Заклад охорони здоровʼя не надає інформацію для ЗМІ про медичну допомогу військовослужбовцям. Лікарня в цьому спирається на воєнний стан та закон України 2160-IX від 24 березня 2022 року “Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України щодо забезпечення протидії несанкціонованому поширенню інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних сил України та інших утворених відповідно до законів України формувань, в умовах воєнного або надзвичайного стану”.
Також додається, що адміністрація лікарні постійно працює, щоб персонал дотримувався принципів медичної етики та гуманного ставлення до хворого, надання допомоги всім, хто її потребує.
Після цього ми звернулися до Департаменту охорони здоровʼя Чернівецької ОВА.
У Департаменті охорони здоров’я Чернівецької ОВА зазначили, що у Чернівецькій області діє маршрут пацієнтів військовослужбовців для медичної допомоги та реабілітації.
Він розроблений та затверджений відповідно до наказів:
- Департаменту охорони здоров’я ОДА (ОВА) від 12 квітня 2024 року № 325 “Про затвердження маршруту пацієнта (військовослужбовців) в роботі позаштатних військово-лікарських комісій з правами госпітальної ВЛК у цивільних закладах охорони здоров’я”,
- Міністерства охорони здоров’я України від 24 лютого 2022 року № 374 “Про затвердження Тимчасових заходів у закладах охорони здоров’я з метою забезпечення їх готовності для надання медичної допомоги постраждалим внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України” (із змінами).
Саме за ним проводять госпіталізацію військовослужбовців.
Причинами направлення на госпіталізацію можуть бути:
1. супроводжуючий документ евакуаційно-санітарного потягу;
2. направлення командира військової частини;
3. рішення гарнізонної ВЛК;
4. важкий стан, який потребує ургентної допомоги.
Для госпіталізації військових передбачені резервні ліжка. Реабілітаційне стаціонарне лікування військовослужбовці можуть отримати в девʼяти закладах охорони здоров’я Чернівецької області.
Після закінчення лікування, реабілітації, в залежності від стану здоров’я, військовослужбовець виписується та повертається до службових обов’язків. Або ВЛК при медзакладі приймає рішення про відпустку для лікування, або про реабілітацію на 30 днів, або про потребу в тривалому лікуванні та реабілітації, або про потребу в протезуванні.
Медична допомога військовослужбовцям в закладах охорони здоров’я області надається безкоштовно за програмою медичних гарантій. Кошти за пролікований випадок відшкодовує НСЗУ. Крім того, у 2023 році були передбачені 12 млн 200 тис грн з обласного бюджету закладам охорони здоров’я:
- Для придбання продуктів харчування у сумі 5 млн грн:
- Для придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів у сумі 4 млн 400 тис грн:
- На лікування та зубопротезування військовослужбовців в загальній сумі 2 млн 800 тис грн.
На 2024 рік, з обласного бюджету на лікування та зубопротезування військовослужбовців передбачені 2 млн. грн.
Заклади охорони здоров’я, які лікують та реабілітують військовослужбовців, також отримують різноманітну благодійну допомогу: медикаменти, продукти харчування. Це відбувається як за сприянням Чернівецької ОВА, так і за сприянням різноманітних волонтерських організацій. Також в якості гуманітарної допомоги надходять централізовані поставки лікарських засобів з Міністерства охорони здоров’я України.
Якщо від військовослужбовця вимагають оплатити послугу в закладі, необхідно звернутися на “гарячу лінію” Національної Служби здоров’я України 16-77, або письмовою заявою до Департаменту охорони здоров'я Чернівецької ОВА:
58002, м. Чернівці, вул. М. Грушевського, 1,
(0372) 55-32-58,
Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:28
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 17 березня
10:10, 21 березня
38
13:09, 14 березня
14:01, 18 березня
10:04, 21 березня
32
live comments feed...
Коментарі