• Головна
  • Звідки “ростуть ноги” російської ідеології та пропаганди
АВТОРСЬКА КОЛОНКА
11:41, 29 листопада

Звідки “ростуть ноги” російської ідеології та пропаганди

АВТОРСЬКА КОЛОНКА
Звідки “ростуть ноги” російської ідеології та пропаганди

"Фашисти майбутнього називатимуть себе антифашистами"

невстановлений автор

Напевно, багато українців цікавились питанням: звідки у росіян їх ідеологія? Чиї штампи про "велику росію" вони постійно повторюють? Хто є ідейним натхненником пропагандистської російської машини? 

Ми спробували розібратись у цьому питанні та дізнавались, звідки "ростуть ноги" путінської філософії. Наші пошуки привели до Івана Ільїна. Хто це, і як він вплинув на теперішніх лідерів країни-агресорки - читайте в авторській колонці на 6262.

У 2005 році за підтримки путіна у москву привозять рештки російського філософа, який помер в еміграції - Івана Ільїна. Його перепоховали на кладовищі Донського монастиря, куди російський президент особисто приносив квіти. Його інтелектуальне повернення у росію сталось вже кілька десятків років тому, а ідеї вже просочились у голови російських державців. 

Ільїна вислали з більшовицької росії за його незгоду з політикою тогочасного уряду у 1922 році. Це була хвиля так званої "білої" еміграції. У Німеччині Ільїн пише свої статті та закликає емігрантів до єдності, вітаючи прихід до влади європейських фашистів 30-х років. Але у Німеччині не склалось, і філософ переїхав до Швейцарії. Весь цей час Ільїн пише і публікує свої роздуми та політико-філософські ідеї у виданні "Русский колокол. Журнал волевой идеи". Пізніше вони знайдуть своє відображення у філософії путінського режиму. 

Для тогочасної філософії Ільїна, монархія була чи не єдиним можливим типом державної влади в росії, а російська імперія - це вічна форма існування російського народу на чолі з національним вождем. Демократія, у розумінні Ільїна, не може принести росії нічого хорошого. Велику увагу він приділяв релігійно-патріотичним воєнізованим структурам, які мають стати основою нового режиму: "порятунок росії - у вихованні та зміцненні російського національного лицарства"

Ільїн фактично підтримував створення у росії національної диктатури. Вона мала спиратись на армію і воєнізовані структури, виняткову роль церкви і займатися перевихованням суспільства заради святої місії - захисту і оборони євразійського простору від зовнішніх ворогів. Ільїн говорить про тягар і муки російського народу, його винятковість і переваги перед іншими. 

За його погляди, Ільїна вважають найбільшим послідовним ідеологом російського фашизму, який ґрунтується на антидемократизмі та антилібералізмі. В текстах після Другої світової війни він пише, що "фашизм є явищем складним, багатостороннім і, історично кажучи, далеко ще не зжитим". У збірці текстів "Наши задачи" Ільїн аналізує помилки Гітлера і Муссоліні і сподівається, що російські патріоти у майбутньому будуть обережні і їх не допустять: 

"Франко і Салазар зрозуміли це і намагаються уникнути зазначених помилок. Вони не називають свого режиму "фашистським". Будемо сподіватися, що і російські патріоти продумають помилки фашизму і націонал-соціалізму до кінця і не повторять їх". 

Він виступав за велику єдину та неподільну росію, Україна в його світогляді була завжди лише її частиною і не мала права на самостійність. У своїй статті "Основы борьбы за национальную россию" 1938 року Ільїн писав так: 

"Україна визнається найбільш загрозливою частиною росії в сенсі відділення і завоювання. Український сепаратизм є явище штучне, позбавлене реальних підстав. Він виник із честолюбства ватажків і міжнародної завойовницької інтриги. Малороси - суть гілка єдиного, слов'яноросійського народу. Ця гілка не має причин ворогувати з іншими гілками того ж народу і відокремлюватися в окрему державу. Відокремившись, ця держава віддає саму себе на завоювання і розграбування іноземцям. Малоросія і Великоросія пов'язані воєдино вірою, племенем, історичною долею, географічним положенням, господарством, культурою і політикою. Іноземці, які готують розчленування, повинні пам'ятати, що вони оголошують цим всій росії вікову боротьбу. Не буде миру і господарського розквіту на сході за такого розчленування. росія перетвориться на джерело громадянських і міжнародних воєн на століття. Держава, що розчленовує, стане найненависнішим із ворогів національної росії"

Путін неодноразово заявляв про те, що росіяни і українці - це один народ. Ще у 2021 році, напередодні повномасштабного вторгнення ролодимир путін написав показову статтю, яку опублікували українською та російською мовами на сайті кремля. Його тези дивним чином збігаються з філософськими текстами Ільїна і відображають його ідеї про єдність росії та України: 

"Одразу підкреслю, що стіну, яка виникла в останні роки між росією та Україною, між частинами, по суті, одного історичного і духовного простору, сприймаю як велику спільну біду, як трагедію. Це передусім наслідки наших власних помилок, яких ми припустилися у різні періоди. Але й результат цілеспрямованої роботи тих сил, які завжди прагнули підірвати нашу єдність. Формула, що застосовується, відома споконвік: розділяй та володарюй. Нічого нового. Звідси і спроби зіграти на національному питанні, посіяти розбрат між людьми. А як надзавдання – розділити, а згодом і стравити між собою частини єдиного народу"

Путін неодноразово виступав з цитатами Івана Ільїна. На його слова також у своїх промовах спиралися третій президент рф Дмитро Медведєв, Міністр закордонних справ Сергій Лавров, патріарх Кирило. Книжки Ільїна відкрито рекомендували читати російський політичний діяч та ідеолог проєкту "Новоросія" Владислав Сурков і очільник держдуми рф В’ячеслав Володін. 

Сучасні ідеологи "руського миру" досить вибірково використали ідеї Ільїна на свою користь. Вони м’яко промовчали про антикомуністичні настрої філософа, продовжуючи загравати з ностальгічними поривами росіян до срср. Про його відверті симпатії до Гітлера і Муссоліні у москві теж віддають перевагу не згадувати. 

До побудови ідеології путінської росії активно доклав руки Олександр Проханов, він є російським письменником-пропагандистом, головним редактором газети "Зоря" і головою "Ізборського клубу". За інформацією Вікіпедії, це - російська консервативно-націоналістична суспільна організація, яка має значні фінансові ресурси та зв'язки з кремлем і відображає погляди консервативної частини російської еліти. Після повномасштабного вторгнення рф в Україну Прохонов заявив, нібито росія воює з фашизмом в Україні та Європі. За його словами, росія повинна захопити всю Україну і провести там "духовну чистку", а українцями рухає "український фашизм". 

Ще один натхненник сучасного євразійства - Олександр Дугін, він же ідеолог "руського миру", російський філософ, який має значний вплив на політику путіна і підтримує вторгнення росії в Україну. У 2023 році Дугін став головою Вищої політичної школи імені Івана Ільїна, того самого філософа. Дугін вважає, що контроль над частиною України не буде перемогою росії, бо головна ціль - це захопити всю Україну і "відродити імперію". 

Американський історик і письменник Тімоті Снайдер у колонці The New York Times писав (від 19 травня 2022 року), що сучасна росія відповідає більшості критеріїв фашизму: має культ одного лідера, володимира путіна, культ мертвих, організований довкола Другої світової війни, має міф про минуле золоте століття імперської величі, яке має бути відновлено війною зцілюючого насильства - смертоносною війною з Україною. 

"Моє базове розуміння, що верхівка цього режиму – фашистська. Це про протиставлення волі реальності, і про романтизацію минулого золотого віку. І дуже часто фашизм є прямолінійним, як у випадку з путіним та Ільїним, Дугіним, Прохановим. Усі ці люди, безумовно, – чисті фашисти" - казав Снайдер в інтерв’ю для Суспільне. Новини

Тож, можливо, путін та його оточення все ж дослухались до порад філософа Івана Ільїна?   

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Чернівці #новини Чернівців #новости Славянска #авторська колонка #Олександра Пилипенко #Ільїн #путін #росія #філософія #війна в Україні #война в Украине
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...