• Головна
  • Бруківка: цінний спадок Буковини чи непрактичний пережиток минулого
СТАТТІ
18:08, 2 грудня 2024 р.

Бруківка: цінний спадок Буковини чи непрактичний пережиток минулого

СТАТТІ
Сайт міста Чернівці 0372

Сайт міста Чернівці 0372

У Чернівцях бруківка є невід’ємною частиною образу старого міста. Разом з архітектурними пам'ятками часів Австрійсько періоду вона зберігає візуальну спадщину, що нагадує про минуле.

Бруковані вулиці та тротуари стали однією з головних візитівок Чернівців. А коли ж з'явилася бруківка на вулицях Чернівців і чи зручно зараз чернівчанам пересуватися нею, - розбиралися журналісти сайту 0372. 

У 18 столітті більшість вулиць міста були ґрунтовими. Згадується, що до того, як Чернівці прийняли присягу на вірність австрійським Габсбургам (1777 рік), стан комунікацій був вкрай поганим.

Грунтові дороги в місті також знаходились у занедбаному стані. Вже у 1780 році на вулиці Головній проклали стічні канави, засипали гравієм і продовжили будівельні роботи. Вулиця Панська також була засипана гравієм, але на ній залишалися болотні ями.

Підпишіться на наш Viber

У 1825 році міська влада вирішила викласти вулиці бруківкою. Першою для цього обрали площу Ринок (Центральна площа), але забрукували її лише у 1840 році.

Після цього бруківку на площі кілька разів перекладали, зокрема у період з 1905 по 1909 рік.

Згодом бруківку вистелили на вулиці Головній, Руській, Університетській та ще на кількох площах.

Процес брукування тривав багато років. Так, на площі Театральній роботи тривали з 1904 по 1916 рік. До виконання дорожніх робіт на Буковині активно долучалися місцеві громади.

Існує легенда, що в часи Австрійської імперії бруківку для Чернівців привозили зі Швейцарських Альп. Однак достовірно відомо, що до 20 століття граніт для бруківки привозили із Саксонії, а в 20 столітті — з Житомирщини.

Бруківка: цінний спадок Буковини чи непрактичний пережиток минулого, фото-1

Гранітна бруківка протягом понад ста років зберігала свою естетичну привабливість, хоча в деяких місцях уже почала руйнуватися. Коли ж це почало змінюватися?

Журналісти 0372.ua звернулись до архівів Чернівецької обласної наукової бібліотеки. У Чернівцях часто говорять про історичну бруківку, але варто розуміти, що та, яка зараз стелиться на вулицях міста, не має відношення до австрійського чи румунського періоду.

Сучасну бруківку обирали так, щоб вона була схожа на австрійську, але нинішні плитки є штучними і руйнуються значно швидше. Сучасне каміння складається з граніту, піску, щебеню та інших матеріалів.

Якісна плитка, як вважається, повинна витримувати без ремонту близько 20 років, але в Чернівцях цей термін значно коротший.

У Чернівцях, незважаючи на історичну цінність бруківки, ситуація з її станом залишає бажати кращого.

Багато вулиць, покритих старовинною бруківкою, сьогодні знаходяться в поганому стані: каміння розсипається, утворюються ями, а на деяких ділянках покриття повністю втратило свою цілісність.

Чернівчани часто скаржаться на ці проблеми, адже рухатися по таких вулицях не тільки важко, але й небезпечно, особливо під час дощів або зимових ожеледиць.

Бруківка, хоч і є невід'ємною частиною архітектурного вигляду міста, проте вже не відповідає вимогам сучасного життя, і чернівчани сподіваються на якісні дороги та покриття, що поєднувало б історичну автентичність і комфорт для пішоходів та водіїв.

Ось як виглядають бруковані вулиці у Чернівцях:

Читайте також: "Головний" або ринок на Ентузіастів у Чернівцях

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #Чернівці #Україна #Чернівецька область #Буковина #бруківка у Чернівцях #дороги
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...