Тарас Прокоп: «У Міноборони Швеції завжди вважали Росію загрозою №1 для їхньої безпеки» (ФОТО) ОНОВЛЕНО

З 22 по 29 березня 2015 року група молодих активістів перебувала із навчальним візитом у Швеції. Молоді люди досить активно провели ці кілька днів у Євросоюзі, про що детальніше розповів один із членів групи Тарас Прокоп, активіст чернівецького осередку Громадського сектору Євромайдану.

 
Яку мету мала ваша поїздка?
Основне наше завдання – вивчення досвіду щодо функціонування органів місцевого самоврядування і органів влади в Швеції, привезти цей досвід і, наскільки це можливо, реалізувати його в українських умовах. Зокрема, частково можна використати досвід Швеції щодо того, як у них проходять вибори. Особливо цікавим є досвід того, як функціонує децентралізована влада у цій країні, як розподіляються обов’язки різними органами і яким чином відбувається функціонування адміністративних одиниць у різних регіонах Швеції. Поїздка реалізувалась коштом Фонду Богдана Гаврилишина, куди я зі своєю командою проходив окремий відбір.

 
Як проходив відбір до Фонду Богдана Гаврилишина?
Відбір був досить суворим і проходив у три етапи. На першому етапі слід було написати мотиваційний лист окремо від себе і окремо від своєї команди, додати резюме і скласти план перебування в країні (що ми хочемо вивчити, з ким ми будемо зустрічатися), тобто, ось ці всі зустрічі, які ми провели, ми з колегами запланували самі. Щодо команди – була вимога щодо кількості: мінімум 5, максимум 7 осіб. Усі ці люди мали бути різних спеціальностей, у той же час обов’язково мали бути в команді люди, які вивчають економіку, юриспруденцію та екологію. До того ж усі вони мали бути з різних регіонів: у нашому випадку це були Полтавщина, Вінниччина, Тернопільщина, Київщина і Чернівці (тобто я). Другий етап – це співбесіда з представниками Фонду англійською мовою, оскільки вони мали пересвідчитись, чи не матимемо ми проблем у спілкуванні в чужій країні. І третій – це зустріч із самим Богданом Гаврилишиним.

 
Які результати ви отримали від поїздки?
Загалом ми провели двадцять зустрічей, відвідавши при цьому шість міністерств різних спрямувань. Були у Парламенті, спілкувались із Керстін Лундгрен, депутатом парламенту, яка особисто провела для нас екскурсію до Шведського Ріксдагу і розповіла про особливості роботи депутатів у Швеції. Також особливо цікаво було послухати про державне фінансування партій, яке тут успішно діє і значно звужує можливість великого бізнесу впливати на політику. До того ж ми відвідали місцевий муніципалітет – аналог нашої обласної ради, де мали зустрічі з їхніми депутатами. Загалом, підводячи риску, скажу, що ми перейняли цікавий і корисний досвід, який стане в нагоді, оскільки на часі реформація України. Після того мали зустріч в організації«Стокгольм – столиця Скандинавії», яка займається іміджем столиці й отримує фінансування з міського бюджету, маючи на меті зробити місто центром бізнесу для Скандинавії. Дуже важливу роль у промоції міста займає екотематика – і справді, Стокгольм є взірцем міста,в якому дбають про екологію і де без проблем можна пити воду з крану, хоча ще у 80-х роках минулого століття цього не можна було робити.

 
Що вразило найбільше?
Взагалі я для себе відкрив, що у Швеції все працює досить злагоджено. Будь-яке питання в місті вирішується за активної участі громади, наприклад, для того, щоб щось побудувати, потрібно провести як мінімум 5-7 громадських слухань і тільки за загальної згоди починати будівництво. Звичайно, цей процес може забрати роки, але не виникає проблем з незаконними забудовами та руйнуванняместетики і культурної спадщини міста.
Дуже багато функцій державних установ у Швеції виконують неурядові організації. Замість того, щоб витрачати кошти на бюрократичний апарат, шведи віддають їх на проекти неурядових організацій. Так, наприклад, працює Шведський інститут, «Стокгольм – столиця Скандинавії», Шведський антикорупційний інститут та багато інших організацій.
Хочу більше уваги у своїх розповіді приділити структурі, яка відповідає за організацію виборчого процесу, у Швеції вона називається The Election Authority (аналог нашого ЦВК).
Найбільше мене шокував склад цієї структури. Орган, який відповідає за організацію умов для здійснення волевиявлення 7 328 202 виборців, налічує лише 17 осіб! Спершу я не міг повірити, але саме децентралізована система і чіткий розподіл обов'язків дає їм можливість на високомурівні організовувати роботу. Структура органів, які відповідають за вибори, наступна: The Election Authority – Counting Administrative Boards (21) – Municipal Election Commies (290). Важливо, що структура не вертикальна, а повністю горизонтальна, тобто ніхто нікому не підпорятковується. Забезпеченням проведення виборів в окрему взятому регіоні займаються місцеві органи влади, які надають фінансові, матеріальні та людські ресурси. Входити до цієї комісії можуть як партійні, так і безпартійні. Контроль за фінансовими звітами партій в Election Authority не здійснюють і навіть не знають,хто за це відповідає.
Підрахунок голосів здійснюється в два етапи: спочатку на самих дільницях, а потім відбувається повний перерахунок на Counting Administrative Boards, а вже вони пересилають результати до Election Authority. Цікаво, що за процесом підрахунку голосів може спостерігати будь-хто.
Усі вибори (парламент, муніціпалітети та європейські) відбуваються в один день. Голосувати можна як у день виборів, так і раніше (за 18 днів до самих виборів). Якщо ти проголосував попередньо, то можеш прийти пізніше і переголосувати – враховується останнє волевиявлення. Крім того,можна голосувати поштою (цим користуються люди з обмеженими можливостями або ті, хто перебуває за кордоном).
Щоб бути обраним, не треба реєструвати партії, можна в день виборів придумати партію Капітошка і якщо за неї проголосує 4 % виборців, то Капітошка буде в парламенті.
 Система цікава, але значною мірою вона базується на довірі.

 
Чи можна щось з цього імплементувати в Україні?
Думаю, окремі моменти можна, але оскільки в нас політику сприймають як інструмент збагачення, то і виграти вибори бажають будь-яким способом, тільки дай можливість десь схитрувати.
На довірі будувати систему виборів в Україні ще рано.

 
Як зараз ставляться до України у Швеції?
Відчувається підтримка. Наприклад, уМіністерстві оборони Швеції нам розказали, що завжди вважали Росію загрозою №1 для їхньої безпеки, але до її інтервенції на територію України не могли офіційно висловлювати таку позицію, крім того, сказали, що 80 % працівників російського посольства працюють шпигунами, аодин навіть був затриманий їхніми спецслужбами через підкуп депутата парламенту. Крім того, агресія Росії підштовхнула шведів до вступу в НАТО, і зараз міністерство активно працює над зближенням із цією структурою. У той же час проблема в тому, що більшість шведських політиків бояться піднімати цю тему, оскільки Швеція за своєю суттю є нейтральною країною, і остання військова кампанія, в якій вона брала участь, була ще у 1814 р. Так чи інакше, але немає сумнівів, що працівники Міністерства оборони Швеції підтримують Україну і навіть виступають за більш жорсткі санкції проти Росії, але брати безпосередню участь у військових діях чи бодайзабезпечувати зброєю не мають змоги. Крім того, є багато неурядових організацій, які надають волонтерську допомогу.

 
Яку діяльність плануєте після цієї поїздки?
По можливості хотілось би провести кілька зустрічей в Україні, де б ми могли детальніше розповісти про свій досвід, оскільки це дуже багато інформації. Також, звісно, робимо все для того, щоб отримані нами знання було використано в нашій країні за їхнім прямим призначенням.

Анна Григорова, http://civicsector.org.ua

Відео Катерини Крюкової

п5
п4
п2
п1 

Чернівецький активіст Тарас Прокоп Швеція Фонд Богдана Гаврилишина Євромайдан
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Фото
У Чернівцях на вулиці Комарова ненадовго перекрили рух. У пресслужбі патрульної поліції в Чернівецькій області повідомили, що обмеження руху діятиме близько півгодини.  Додали, що на вулиці Комарова, 33 перекрили рух з метою відтворення слідчого експерименту у справі дорожньо-транспортної пригоди. Читайте також: всі прокурори Буковини готові пройти атестацію, - ГПУ.
Фото
У фінському місті Тампере розпочався чемпіонат Європи з жиму лежачи. Українські юніори здобули три нагороди, пише ЧернівціСпорт. У ваговій категорії до 47 кг перше місце посіла буковинка Зіна Демян. Результат нашої землячки – 55 кг. Тренують переможницю Ігор та Наталія Ясенецькі. Чернівчанин Ростислав Кініщук (вагова категорія 59 кг, тренери – Ігор та Наталія Ясенецькі) здобув чемпіонське звання, підкоривши штангу вагою 150 кг. Представник Львова Віктор Гл...
Суспільство
У Чернівецькій області, як і в двох інших областях - Вінницькій та Запорізькій - всі прокурори місцевих прокуратур висловили наміри пройти атестацію. Про це повідомляє пресслужба Генеральної прокуратури України. Зокрема, у ГПУ зазначили, що пройти атестацію в рамках реформи Генпрокуратури планують щонайменше 96 відсотків прокурорів по всій Україні. Прийом заяв завершився ввечері 15 жовтня, проте вони продовжують надходити поштою.У прокуратурі додали, що в...
Фото
Понад 60 резервістів вирушили з Чернівців на збори до навчального центру Львівської області. Протягом місяця чоловіки відновлюватимуть навички та здобудуть нові, найбільш витребувані на сьогодні, військово-облікові спеціальності. Про це повідомляє Чернівецький військовий комісаріат. За час зборів за резервістами зберігається робоче місце та середньомісячна зарплата, вони отримують добові та виплати відповідно звання, посади та терміну перебування в частина...
Фото
У Департаменті охорони здоров`я Чернівецької ОДА відбулося засідання оперативного штабу з реагування на епідемічну ситуацію із захворюваності на кір в області. З 25 вересня 2019 року й донині на кір захворіли 8 студентів Чернівецького національного університету. Ймовірно, розгортатимуть тимчасові пункти щеплень на базі даних ВНЗ.  Про це повідомляє Департамент охорони здоров`я Чернівецької ОДА. Задля належного забезпечення проведення протиепідемічних захо...
Пригоди
Близько першої години ночі сьогодні, 18 жовтня, поблизу селища Богданівці Хмельницького району (станція Богданівці), на залізничному переїзді пасажирський потяг збив чоловіка. Про це повідомляє сайт "Є". У поліції факт підтвердили і додали, що сталося це о 00:42 ночі на залізничному перегоні "Верхня ділянка-Ст.Богданівці". За даними поліції, пасажирський потяг №117 сполученням "Київ- Чернівці", рухаючись в напрямку Хмельницького допустив зіткнення з чолові...
Кримінал
Студентка одного з чернівецьких вишів обікрала свою сусідку по кімнаті в гуртожитку. Дівчині оголошено про підозру у скоєнні крадіжки. За таке кримінальне правопорушення чинним законодавством передбачено до трьох років ув’язнення. Про це повідомляє Відділ комунікації ГУНП в Чернівецькій області. До Шевченківського відділення поліції звернулася 19-річна жителька Чернівців із заявою про крадіжку в гуртожитку. Зі слів заявниці, невідома особа викрала з її кім...
Суспільство
Нагадаємо, 9-річний хлопчик вчора пішов з школи додому, проте знайшли його тільки вранці. Пошуки тривали всю ніч. У поліції Чернівецької області розповіли, що розшукуваного Дмитра Биндю знайшли в сараї, де малолітній ховався. Він так і не зміг чітко пояснити, чому ховався. У поліції додали, що у сім'ї батько сам виховує 5 дітей. Читайте також: вночі потяг «Київ-Чернівці» на смерть збив чоловіка.
Суспільство
Як повідомляє КП «Чернівціводоканал», протягом доби 18 жовтня 2019 р. аварійними службами КП «Чернівціводоканал» проводитимуться роботи за такими адресами:                                                 з ліквідації поривів та витоків води з водогінних мереж:   проїзд Парковий, 10А – витік з розподільчої мережі вул. Героїв Майдану, 77 – витік з розподільчої мережі вул. Білоруська, 8А – заміна ділянки трубопроводу бульвар Героїв Крут, 4 (2 під’їзд) – витік...