В сучасний час альпінарієм в саду вже нікого не здивуєш, але ж хочеться, щоб він був особливим і не був схожим на інші. Тому зараз часто ландшафтні дизайнери пропонують створити так звану чеську качалку.

Отже, що ж таке ця «чеська скалка» і як вона виглядає? Це кам'яна гора, яка складається із пластин. Камені встановлюються на ребро, при цьому між ними зберігаються невеликі зазори. Створення такого альпінарію не вимагає занадто багато сил, так тут не треба рити яму і закладати дренаж. А природні щілини і тріщини, які утворюються між каменями, є місцем для росту рослин.

Впритул до гірці можна посадити масивні чагарники і купити хвойні дерева, які створять навколо неї щільність, а попереду розташувати газон або насипати каміння.

Але щоб така гірка вийшла по максимуму натуральною, варто дотримуватися таких правил:

1. Для створення чеської качалки використовуються камені у вигляді плит, причому однієї породи або з одного матеріалу.

2. Щілини і впадинки між плитами повинні бути близько 2-5 см.

3. Плити для гірки вибираються неправильною і різної форми, щоб при їх установці утворювалися поздовжні і поперечні хвилі. Для повної імітації гір робиться кілька вершин, на які висаджуються рослини.

4. Після посадки рослин в щілини і тріщини необхідно приховати грунт за допомогою щебеню або каменів.

Для створення в саду «чеських гір» рекомендується використовувати осадові породи, такі як сланець або вапняк. Краще купувати камені з однієї партії, щоб вони не відрізнялися між собою за кольором.

Чеська качалка, як і будь альпійська гірка служить в саду акцентом, завдяки якому ділянку наближається до природи. Тому вибір місця для розміщення гірки має свою важливість. Перше на що варто звернути увагу - це умови для росту й життя рослин.

Як правило, підбираються невибагливі рослини, які можуть витримати багато сонячного світла, але все ж тут головне не перестаратися. Тому найкраще імітацію гір в саду робити зі східного боку, тоді до обіду рослини будуть висвітлюватися сонячним світлом, а після - насолоджуватися тінню. Другою умовою при виборі місця під чеську качалку є вигідний вид і хороший огляд, щоб вона відразу впадала в очі.

Щілини і тріщини, які попередньо засипаються в саму глибину приготовленої грунтом. Рослини не потрібно занурювати сильно в землю, щоб створити ілюзію їх зростання прямо з каменів. Після чого грунт, яку видно, закладається дрібними каменями або щебенем.