"Рак вбиває мовчки": чернівецький лікар-онколог розповів про рак грудей та важливість ранньої діагностики хвороби

фото з відкритих джерел

Рак грудей є одним із найбільш поширених онкологічних захворювань у світі. Згідно статистики ВООЗ, щороку понад 600 тисяч жінок у світі чують страшний діагноз - рак молочної залози. Причому в Україні цей вид онкозахворювання не тільки лідирує з-поміж інших жіночих онкологічних хвороб, у чверті випадків виявляються метастатичні стадії недуги, котрі лікувати дуже важко, пише 0372.ua.

З середини 1990-х років і до сьогодні рак молочної залози посідає за частотою перше місце серед усіх злоякісних новоутворень у жіночого населення України. Та найголовнішою особливістю цього виду ракових хвороб є щорічне невпинне підвищення ступеня захворюваності раком грудей. Про рівень захворюваності раком молочної залози серед буковинок, проблеми раннього діагностування недуги та профілактику наша кореспондентка поспілкувалася із Іллею Тащуком - начальником структурного підрозділу пухлин молочної залози КУ "Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер".

Нагадаємо, ми писали раніше, що "Зупинка медичної реформи - це крах для майбутніх поколінь": у Чернівцях обговорили проблеми медичної сфери

Ілля Вікторович розповів, що аналіз рівня захворюваності на рак грудей засвідчує сумну тенденцію до помолодшання, тобто зараз молоді жінки до 40 років хворіють удвічі частіше, ніж це було ще 30 років тому. До прикладу, по Чернівецькій області за 9 місяців 2020 року виявлено 153 нових випадки раку грудей, хоча у 2019 році цей показник за аналогічний період склав 150 випадків. 

Лікар-онколог також зауважує, що поруч із щорічним приростом кількості хворих цією недугою на Буковині, спостерігається зростання занедбаності вперше виявлених випадків раку молочної залози.

Занедбаними є ті випадки, коли у жінок, які вперше звертаються до лікарів із проблемами грудей, вже виявляють далеко не перші стадії розвитку хвороби. Так, за 9 місяців цього року показник занедбаності склав 38.6%. Хоча аналогічний показник у минулому, 2019 році, був 30,7%. Тому, як бачимо, зростання є очевидним і загрпозливим, - каже Ілля Тащук.

Наразі медики поки не можуть однозначно відповісти на запитання про причини появи раку грудей, хоча й існує перелік факторів ризику, що збільшують ймовірність виникнення цієї недуги. Проте найкращим способом захисту для жінок є профілактика, здоровий спосіб життя і рання діагностика захворювання. Наш співрозмовник переконаний, що рання діагностика може врятувати життя хворих на рак молочної залози. 

Оскільки рівень розповсюдженості раку молочної залози серед жінок є дуже високим, навіть невеликий прогрес в лікуванні даної патології веде до спасіння великої кількості життів щорічно. А запорукою успішного лікування є рання діагностика. Причому це засвідчили результати 5-ти річного виживання хворих на рак грудей, в залежності від стадії захворювання. Так, на І стадії цей показник складає 92%, на ІІ - 82% (ІІб стадія – 65%), а на ІІІа – 47%. Якщо ж ми говоримо про ІІІб стадію раку молочної залози, то виживання оцінюється у 44%, натомість на ІV ст. - лише 14%, - зазначає лікар.

Зважаючи на цифри, наведені вище, Ілля Вікторович констатує, що патологія молочних залоз є проблемою глобальною, тому її вирішення повинно здійснюватись спільними зусиллями терапевтів, сімейних лікарів, гінекологів, хірургів, онкологів. Він також наголошує на важливості дотримання методів ранньої діагностики раку грудей.

Зауважу, що найпершим шляхом до ранньої діагностики недуги є самоогляд 1 раз на місяць та проведення мамографії. Згідно із наказом МОЗ України №504 від 19.03.2018 року "Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги" П 2.2 (додаток 2) надавач первинної медичної допомоги (сімейний лікар) рекомендує (скеровує) жінкам від 50 до 69 років (за наявності факторів ризику від 40 років) 1 раз на 2 роки планові мамографії в закладах охорони здоров’я, які уклали договори з НСЗУ за пакетом "Мамографія", - розповідає фахівець.

Причому лікар-онколог звертає увагу буковинок на те, що лише за умови дотримання цієї процедури (проходження огляду у мамолога за напаравленням сімейного лікаря) для пацієнта таке обстеження є безкоштовним. Він також зазначає, що весь спектр діагностичних та лікувальних послуг при патології молочних залоз можна також отримати й в ОКУ "Буковинський клінічний онкологічний центр".

15 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з раком грудей. Цей день є для нас, лікарів, черговою можливістю нагадати не тільки про сумну статистику поширення раку у світі, а й шансом привернути увагу широкого кола людей до цієї проблеми. Тому раджу, щоб раз на рік кожна жінка проходила обстеження у мамолога. До 40 років – це ультразвукова діагностика, після – обов’язкова щорічна мамографія, - наголошує Ілля Тащук.

Не забудьте проконсультуватися зі своїм лікарем щодо того, як часто вам потрібні профілактичні огляди, адже це залежить від вашого віку та факторів ризику, які можуть вплинути на розвиток раку. Бережіть себе та будьте здорові!

Читайте такожУ США вперше випробують вакцину від коронавірусу на дітях

На Буковині у разі потреби розгорнуть мобільні госпіталі для лікування хворих на коронавірус