Європейський Союз, який наразі об'єднує 27 країн-членів, близько пів мільярда жителів, з майже 1/4 часткою у світовому ВВП, є за своєю суттю унікальним наднаціональним утворенням. Європейські стандарти життя, цінності та зрештою сама європейськість нерозривно вплітається не лише в українську політичну реальність, а й життя кожного українця, пише 0372.ua.
1 листопада 1993 року набув чинності Маастрихтський договір, яким створювався Європейський Союз. Заснування нового політичного й економічного об'єднання базувалося на чотирьох свободах - вільний рух товарів, послуг, робочої сили та капіталу, що заклало підвалини для подальшого формування спільних ринків, політик, запровадження єдиної валюти та громадянства ЄС. Про значення європейської інтеграції для України, європейські цінності та європейський вибір українців нашому кореспонденту розповів Михайло Павлюк, Голова правління Центру актуальних місцевих ініціатив, кандидат політичних наук.
Нагадаємо, ми писали раніше, Чи має держслужбовець говорити українською: КСУ розгляне конституційнійність закону про мову
Європейська інтеграція України, з одного боку, є невід’ємною, важливою складовою реалізації державної політики, а з іншого – комплексом устремлінь, очікувань і бажань самих українців. Михайло Павлюк зауважує, щоза десяток років наші громадяни пройшли цілу еволюцію у розумінні значимості європейської інтеграції, європейських цінностей та можливостей спільно будувати Європу разом з іншими країнами Європейського Союзу.
На глибоке переконання нашого співрозмовника, хорошими прикладами є те, що українці готові боротися і захищати ці європейські стандарти й устремління. Підтвердженням такої готовності стали події 2013-2014 рр., коли українці спромоглися вийти на Майдан для захисту свого європейського майбутнього.
Однак, посилює значення Асоціації з ЄС та безвізововго режиму той факт, що українці готові захищати цей режим. У цьому контексті Голова правління Центру актуальних місцевих ініціатив наголошує на тому, що безвіз захищають далеко не розмовами. "Чого варті події під Конституційним судом України, де громадяни, почувши, що безвіз може бути скасований, асоціація може бути поставлена на паузу через непродумані дії суддів КСУ, вийшли з готовністю це захищати", - говорить він.
Політолог також згадує ту підтримку, яку надавали українці під час конституювання євроінтеграційного та євроатлантичного курсів, який сьогодні став нормою, закріпленою найвищим законом.
Якщо ж говорити про цінності ЄС, то на думку експерта, вони тісно пов’язані з українцями.
Я нагадаю, що для нас усіх у широкому розумінні європейські цінності – це ідентичне ставлення до життя, що ґрунтується на позиції про створення вільного суспільства відповідно до потреб людини. Це принципи демократії, рівність перед законом, соціальна справедливість і повага до прав людини, - стверджує політолог.
З його слів, саме ці цінності серед українців є найбільш затребуваними, вони найбільше їх поділяють, готові їх захищати та впроваджувати для прийдешніх поколінь.
Насамкінець зазначимо, що попри випробування євроінтеграцією, які Україна проходить на шляху до ЄС, заперечувати правильність та життєву важливість даного вектору політики нашої держави було б безглуздою помилкою. Українці різних регіонів нашої держави більшою, або ж меншою мірою, та все ж готові до тіснішої інтеграції з Європою. Тому прагнення більшості українців залишатися частиною Європи з подальшим повноцінним членством у ЄС може стати тим консолідуючим чинником, котрий так потрібний сьогодні нашій країні.
Читайте також: День ЄС та інші свята сьогодні: іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події буковинцям
В Україні зафіксовано майже вісім тис нових випадків та понад сотню смертей від COVID-19