День вишиванки - поки ще не офіційне і відносно нове народне свято, покликане сприянню єдності та культурного відродження всього багатонаціонального українського народу. Воно відзначається в третій четвер травня. У 2021 році День вишиванки припадає на 20 травня. Про це повідомляє 0732.ua.
У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво зображають його особливу національну традицію. Вишиванка - яскравий приклад і підтвердження цьому.
Отримуйте головні новини дня - Telegram або Viber.
Історія вишиванки своїми джерелами сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. - IV ст. н. е. Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу та орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.
Наші предки вірили, що кожен елемент на вишиванці має конкретне значення. Люди не звертаючи увагу на символіку перестали шукати інформацію про певні візерунки та про те, що вони означають.
Та через розквіт українського національного вбрання, українці стали більше звертати увагу на те, що зображено на їхніх вишиванках, які кольори поєднані та що вони символізують.
Знавці вишиванки переконують, що символізм елементів вишиванки має дуже сильний вплив на життя того, хто її носить. Отож, представляємо кілька основних порад щодо вибору вишиванки з погляду символіки:
- геометричні візерунки символізують стихії природи та родючість землі, такі візерунки притаманні Гуцульщині;
- рослинні та квіткові орнаменти здавна символізують сімейне щастя, материнську любов, такими орнаментами вишивали на Чернігівщині;
- майстрині з усієї країни зображували на полотні тварин і вірили, що їхні зображення приносять вірність, достаток і довголіття.
Символічними є не тільки відтінки та форми вишивки, а й полотно та його колір.
Традиційно вважали, що білосніжний колір означає цноту та чистоту, червоний символізує життєву силу, зелений – природу та спокій, а чорний – смуток і тугу. Найчастіше одягали білі вишиванки, вони додавали життєрадісності, а чорна вишиванка слугувала для часу посту та жалоби. Сьогодні Ви можете купувати вишиванки різних кольорів: рожеві, бордові, зелені, сірі ті інші. Лише пам'ятайте, що темніший колір вишитої сорочки завжди символізує смуток та тугу.
Іменини 20 травня святкують: Антон, Давид, Іван, Йосип, Михайло, Семен, Степан, Тадей