• Головна
  • Наступ, якого «не було»: ЗСУ просувається на Донбасі згідно Мінську
Тема тижня
19:32, 2 грудня 2017 р.

Наступ, якого «не було»: ЗСУ просувається на Донбасі згідно Мінську

Тема тижня
Наступ, якого «не було»: ЗСУ просувається на Донбасі згідно Мінську

На тижні, що минає, українська армія порадувала співвітчизників несподіваними успіхами на Донбасі. ВСУ звільнили три селища в Донецькій області - Травневе, Гладосове і Верхньоторецьке. За мірками нинішньої усталеною позиційної війни - це помітна подія.До яких наслідків може привести просування ВСУ на фронті і чи варто заняття трьох селищ в «сірій зоні» вважати нашою перемогою?

Як це було: національні особливості гібридної війни

Напевно, вперше в світовій історії воєн про успішне просування своєї армії країна дізнається в першу чергу від ворога, в другу - від волонтерів, і тільки пізніше, знехотя, просування вперед визнають і самі переможці.

Так, про звільнення двох селищ в Донецькій області: Травневе і Гладосове ми дізналися спочатку від ворожої сторони і з російських ЗМІ. За їхньою версією, ВСУ «віроломно» захопили два селища.

У Штабі АТО скромно відзначили якесь «тактичне поліпшення» своїх позицій. І були по-своєму праві. Адже Травневе і Гладосове, згідно Мінських угод, повинні перебувати під контролем України, але де-факто вони були в так званій «сірій зоні» конфлікту. А для ведення вогню по силам АТО в два формально українських населених пункти періодично заходили групи бойовиків.

У ніч на 22 листопада в Травневе і Гладосове увійшли бійці батальйонів «Айдар», «Київська Русь» і 2-й піхотний батальйон 54-ї бригади ЗСУ.

Вся операція пройшла без єдиного пострілу. Противник відразу спробував відігратися у війні інформаційній. З'явилися повідомлення про «нелюдськи зачистки українських карателів» в звільнених селищах.

Однак «звірства української хунти», як з'ясувалося з цього відео, звелися до роздачі продовольства населенню.

Також вперше за три роки жителі сіл змогли отримати кваліфіковану медичну допомогу. Глава Донецької ОВГА Павло Жебрівський пообіцяв оперативно вирішити питання про те, щоб найближчим часом всім жителям Травневе і Гладосове були погашені борги по виплатах пенсій і соціальних допомог.

А вже під кінець поточного тижня волонтер Сергій Притула повідомив про новий успіх української армії. Десант 95-ї бригади ЗСУ повністю взяв під контроль селище Верхньоторецьке, яке знаходиться вздовж траси Донецьк-Горлівка.

Відзначимо, що визволення цього селища формально ще більш заплутана історія. Адже насправді підрозділи ЗСУ ще з 2014 року перебували в Верхньоторецькому, але контролювали тільки частину селища. А ось на всіх картах він був під українським контролем. При цьому на ряді вулиць селища знаходилися блокпости бойовиків.

Наступ, якого «не було»: ЗСУ просувається на Донбасі згідно Мінську, фото-1

Формально Геншаб України, відкидаючи просування ВСУ, абсолютно прав. Адже на всіх картах: Гладосове, Травневе і Верхньоторецьке давно позначалися як контрольовані силами АТО.

Але в реальності під контроль ВСУ вони повернулися тільки на цьому тижні.

Тому і привід для обурення в російсько-сепаратистських ЗМІ явно присутній. На відміну від Штабу АТО, вони трактували це як наступ і однозначний успіх ВСУ.

Стратегічні наслідки тактичного просування

Відзначимо, що окрім моральної перемоги і повернення життя жителів звільнених селищ в мирне русло - у просуванні ВСУ присутній, безумовно, і військовий аспект.

Ось як його оцінює військовий експерт Олексій Арестович: «Це вже друге взяття траси Донецьк-Горлівка під вогневой контроль ВСУ, після Авдіївки. Можна сказати, що нами створено ще одну «Промку» - опорний район, який значно посилює небезпеку втрати позиційної сталості російськими окупантами: надзвичайно небезпечна для них ситуація. Зараз вони полізуть на стіну - присмачувати українські чорноземи перед українським позиціями. Це - серйозний успіх української армії, який призводить російську сторону фронту в стан складних для них коливань. Додатково відрізає Горлівку від Донецька».

Відзначимо, що нова конфігурація військ на лінії розмежування означає, що одне з найбільших міст Донбасу - Горлівка - фактично опинилася в напівоточенні сил ЗСУ. Також стали дуже вразливі позиції російсько-окупаційних військ в передмісті Донецька - і найбільшому залізничному вузлі України - Ясинуватої.

Загалом, нависання ВСУ над магістраллю Донецьк - Горлівка дає можливості в разі настання для створення двох потенційних «котлів» російських військ і їх найманців.

На тлі того, що переговори спецпредставника США по Україні Курта Волкера і помічника президента Росії Владислава Суркова явно зависли - це прозорий сигнал Москві.

Як зазначив Курт Волкер, терпіння Вашингтона має кінець. «США можуть сказати Путіну: якщо хочете - ми можемо допомогти, якщо не хочете - ми можемо гарантувати, що вам стане гірше».

За даними ЗМІ, в новий список санкцій, який буде оприлюднений 2 лютого, можуть потрапити 50 тисяч росіян - це практично вся сучасна чиновницька-олігархічна еліта Росії.

Поставки летального зброї Україні, як дають зрозуміти високопоставлені представники США, питання практично вирішене.

У найближчі місяці , а можливо , і дні , швидше за все , вирішиться питання - чи зможе Росія вийти на компромісне рішення по миротворцям . Рамки компромісу давно визначені : миротворці беруть під контроль всю територію ОРДЛО і кордон - присутність росіян в місії виключено.

Успішне просування ВСУ має в черговий раз натякнути Москві, що дні, коли «хорватський сценарій» звільнення Донбасу виглядав для України нереальним, вже далеко позаду.

Роман Лазоренко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ЗСУ #АТО #наступ
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...