• Головна
  • «Гуцул без ліжника не живе»: на Буковині представили проект, присвячений давньому українському ремеслу
13:00, 29 вересня 2018 р.
Надійне джерело

«Гуцул без ліжника не живе»: на Буковині представили проект, присвячений давньому українському ремеслу

«Гуцул без ліжника не живе»: на Буковині представили проект, присвячений давньому українському ремеслу

В учбово-методичному центрі культури Буковини презентували унікальний проект «Відродження буковинського ліжникарства», який втілюється за підтримки Українського культурного фонду. Завдяки цьому проекту путильський ліжник має отримати друге життя. Проект передбачає науково-дослідницьку експедицію, школу ліжникарства та велику виставку з майстер-класами у Чернівцях, низку оригінальних друкованих видань.

Поринути у світ гуцульського ліжникарства, дізнатися більше історії про нього і побачити спеціально підготовлену виставку-інсталяцію з гуцульськими ліжниками - така можливість була у всіх, хто завітав на презентацію проекту. У виставковій залі центру гуцульські ліжники з Косівщини розмістили як спеціальну інсталяцію, аби наочно продемонструвати постійну присутність цього унікального виду мистецтва у житті та побуті горян. Приміром, один із яворівських ліжників – столітньої давності, важить 10 кілограмів.

Спеціально на цей захід до Чернівців приїхали гості з Путили: Василь Нестор, завідувач сектору культури Путильської РДА та Ганна Шпанюк, яка колись працювала на Путильській фабриці з переробки вовни. Пан Василь запевнив, що проект дуже зацікавив і буде підтримуватися місцевою владою. «Люди мали роботу, на фабриці працювало і 700, потім - 500, і 250 людей, вони займалися тим, що було для них природним,- розповіла Ганна Петрівна.- Я на фабриці працювала 25 років, з 1979-го, закінчивши Чернівецький текстильний технікум. Добре знаю це виробництво від початку до кінця. На жаль, фабрика зараз не працює, обладнання стоїть. Виготовляли ми різну продукцію, в тому числі й ліжники – по чотири сотні на місяць. Знаю кількох жінок із сіл Дихтинець та Селятин, які у домашніх умовах зараз ще тчуть ліжники. Нині у господарствах Путильщини (домашніх та колективних) є понад п’ять тисяч овець. Отож вовна може слугувати не лише для виготовлення теплих шкарпеток, а й для створення ліжників. Відомо, що були часи, коли у Косові поляки розкуповували ліжники як популярний у Європі виріб. Таким престижним ліжник може стати і зараз, якщо зробити йому належну промоцію».

«До нашого проекту ми запросили трьох кращих майстринь з Яворова – столиці гуцульського ліжникарства, майстринь знаних на всю Україну, - зазначив Микола Шкрібляк. - У них навчатимуться путильські жінки. Наприкінці проекту, 21 листопада, у Чернівецькому художньому музеї відбудеться спільна виставка: ліжникарок з Яворова та путильських майстринь. До слова, можна тут буде побачити і дуже сучасні речі, зроблені у техніці ліжникарства: пальта, сардаки, подушечки, панно. Отже, сучасні майстрині ширше осмислюють ліжникарську техніку. Сподіваюся, і наші путильські майстрині зможуть взяти участь у фестивалі ліжникарства – проводиться такий у селі Кваси Рахівського району».

Микола Миколайович також розповів цікаві факти з історії ліжникарства:

На Буковині у цей час побутували ліжники з квітами в поєднанні з геометричними елементами. Нині багато майстринь знову повернулися до лаконічних, промовистих орнаментальних зразків, які здавна ткали гуцулки («пасистий», «кривий», «сливовий», «вічкатий»).

Отже проект «Відродження буковинського ліжникарства» стартував завдяки гранту Українського культурного фонду, він короткотривалий – понад два місяці. Після його презентації розпочнеться науково-дослідна експедиція, в результаті якого вийде науково-популярне видання. 18 жовтня, пройде науково-практична конференція на тему «Українське ліжникарство: історія, проблеми, перспективи» . 21 жовтня розпочнеться майстерня буковинського ліжникарства,: путильські майстрині тиждень навчатимуться мистецтву ліжникарства у яворівських майстринь. А потім ще три тижні вони працюватимуть вдома - ткатимуть ліжники. За умовами проекту, їх забезпечать ткацькими верстатами, вовною, фарбами, іншим приладдям. За цей короткий час вони мають виткати по два ліжники.

22 листопада на виставці у Художньому музеї в Чернівцях будуть представлені і їхні роботи, і роботи майстринь з Яворова. Тут вперше відвідувачі побачать майже 30 гуцульських ліжників з колекції Миколи Шкрібляка – керівника проекту. Однозначно, з початку 80-х років такої виставки ліжників у Чернівцях ще не було. Цікаво, що тут будуть проводитися і майстер-класи, де всі охочі зможуть освоїти ази ліжникарського мистецтва.

Завершиться проект 29 листопада. На спеціальному заході в учбово-методичному центрі культури Буковини представлять результати проекту. А вже далі це мистецтво ліжникарства повинно йти в люди і активно розвиватися.

Микола Шкрібляк учбово-методичний центр Буковини ліжникарство

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ліжники #гуцули #проект
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...